Gündem
  • 21.4.2024 12:03

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Zeybekci İsrail'le ticareti savundu

Yeni Şafak yazarından Nihat Zeybekci'ye tepki! "Daha gerizekalıca açıklama görmedim"

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Zeybekci: İsrail katliamını kınıyoruz ama ticaret konusunda hassas olunmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, İzmir'de 29'uncusu düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na katıldı.

İsrail ile ticaret konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nihat Zeybekci, açıklamasında İsrail ile ticareti savunurken, "İsrail'in katliamını kınadıklarını ancak ticaretin hassas bir konu olduğunu" belirtti.

Zeybekci şu ifadeleri kullandı:

"Bir hassas çalışmaya da ihtiyaç olduğuna inanıyorum İsrail'e yapılan bu uygulamada. Yani tamamen yasaklı ürünlerden ziyade belki kayda alma şeklinde. Yani tek tek bakarak kayda alma şeklinde. Çünkü Denizli biliyorsunuz Türkiye'nin en önemli bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir aynı zamanda. İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var.

Yani eyvallah, İsrail'in Filistin'de, Gazze'de Müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını nefretle, şiddetle kınıyoruz. Eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok.

Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de... Çünkü İsrail bizim serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. Yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla da çalışıyoruz. Ekonomi koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla da bunu tekrar gündeme alıp biraz daha hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben şahsi olarak inanıyorum. Tabi ki partimizi veyahut kabinemizi bağlayan bir söz değildir. Ben biraz da hassas bir ayarın olması gerektiğine inanıyorum."

 

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci'nin İsrail ile yapılan ticareti savunmasına tepki gösterdi. Ardından Zeybekci'den bir açıklama daha geldi. Kılıçarslan o açıklamayı da eleştirdi.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde İsrail'e ticaret kısıtlaması getirmişti. Bir süredir devam eden İsrail'le ticaret tartışmalarına AK Partili eski bakan ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci'den çok konuşulacak bir çıkış geldi. Zeybekci İzmir'de yaptığı konuşmada, "İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

https://i.medyaradar.com/storage/files/images/2024/04/20/screenshot-2-q8oc.jpg

"BUNDAN DAHA GERZEKÇE BİR AÇIKLAMA DUYMADIM"
Kısa sürede gündem olan konuşmalara tepkiler de gecikmedi. En dikkat çeken sözleri ise Yeni Şafak Yazarı İsmail Kılıçarslan kullandı. Sosyal medyadan paylaşım yapan Kılıçarslan, "Gazze süreci boyunca bundan daha gerzekçe, bundan daha gerizekalıca bir açıklama duymadım. "Eyvallah" diyor yahu soykırım için. Yuh artık. Yazıklar olsun." ifadelerine yer verdi.

 https://i.medyaradar.com/storage/files/images/2024/04/20/screenshot-3-n1ib.jpg

ZEYBEKCİ'DEN YENİ AÇIKLAMA
Tepkilerin odağındaki Zeybekci de sosyal medyadan bir mesaj paylaştı. Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Zeybekci şu ifadeleri kullandı;

Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç ,Konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum. İsrail’le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz,mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimizinde Türk malların serbestçe satın alabiliyorlar, bununda katkısıyla ticaret dengemiz 1 e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir, İsrail’e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirkette kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. SözlerimiTekrar ediyorum“ DAHA HASSAS OLMAK”. Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimiz zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.

https://i.medyaradar.com/storage/files/images/2024/04/20/screenshot-4-dhin.jpg

"GERÇEKTEN YAZIKLAR OLSUN"
Kılıçarslan bu açıklamanın ardından bir tepki daha gösterdi ve Zeybekci'yi hedef alarak şu mesajı paylaştı;

Hah. Cumhurbaşkanımızın arkasına saklanma açıklaması da gelmiş. Gerçekten yazıklar olsun. Kendi adıma mahşerde de dünyada da davacısı olacağım bu sözlerin.

Güncellenme Tarihi : 21.4.2024 12:13

İLGİLİ HABERLER