Gündem
  • 31.10.2013 18:39

AK Parti'li 4 vekil Genel Kurul'a başörtülü girdi

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı.

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlığında toplandı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ayağa kalkarak, Akşener'den söz istedi. Genel Kurul'da farklı bir uygulama olduğunu dile getiren İnce, gruplara 10'ar dakika, kıyafet uygulamasının mağduru olarak belirttiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'e de 10 dakika konuşma süresi verilmesini istedi.

Bunun üzerine Akşener, birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı.

Bu arada, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da üzerindeki ceketi çıkardı. Yılmaz, üzerinde Atatürk resmi ve Türk Bayrağı baskılı tişörtle Genel Kurul'da oturmaya başladı. Yılmaz, "Bu Meclis'te laikliğin ortadan kaldırılmasına, dini simgelerin istismar edilmesine yönelik bir çaba varsa, cumhuriyet kadınları olarak; demokrasiye, laikliğe inanan bir milletvekili olarak, Atatürk ve Türk bayrağıyla onlara  cevap vermek istedim" dedi.

Muharrem İnce: Başörtülü de başörtüsüz de bizim bacımız

Verilen aranın ardından CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Muharrem İnce, gelinen noktanın özgürlük, kıyafet, demokrasi tartışması olmadığını savundu, bu tartışmanın "bir zalimin yeni bir mağduriyet yaratma tartışması" olduğunu ileri sürdü.

Muharrem İnce, şöyle devam etti:

"Bir sayın milletvekili 'resetlendiğini' söylüyor. İslam anlayışını bu kadar dejenere eden ve hiç bilmeyen bir açıklamadır bu. Kişi Allah karşısında resetlendiğine karar veremez. Ancak tövbe eder, af diler. Siz Allah karşısında resetlendiğinize karar veremezsiniz ama Tayyip Erdoğan karşısında resetlenmiş olabilirsiniz.''

Muharrem İnce, iktidarın yıllardır toplumu kandırdığını iddia ederek, "Size bu sefer bunu yaptırmayacağız. Meydanlarda 'benim başörtülü bacım...' Başörtüsüz senin bacın değil mi? Başörtülüler de bizim bacımız başörtüsüzler de bizim bacımız" dedi.

Pervin Buldan: İkinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için grupları kutluyorum

AK Parti'li 4 kadın milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle gelmesi, AK Parti, MHP ve BDP'li milletvekilleri tarafından olağan karşılanırken, yapılan konuşmalarda kadın hakları ve kadının siyasetteki yeri ön plana çıktı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, başörtülü milletvekillerininTBMM çatısı altında olmasının demokrasi, laiklik ve hukuk devletinin gereği olduğunu söyledi.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel ise "Bizim üzerimizden değil, bizimle siyaset yapılmasını istiyoruz'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da  başörtüsü meselesininTBMM çatısı altında çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Bugün bu çatı altında ikinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için grupları ve siyasi partileri kutluyorum" diye konuştu.

Buldan, kadınlarla ilgili meselelerde erkeklerin konuşmaması çağrısında bulunarak, müdahale ve öneri almak istemediklerini dile getirdi.

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise gerilim konusu olan bir sorunun çözüldüğünü ifade ederek, "Bu ayıp, bugüne kadar mücadele veren ve bedel ödeyen kadınlar sayesinde ortadan kalktı" dedi.

TBMM'nin geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırdığını dile getiren Tuncel, özgürlüklerin kullanımında eksiklikler olduğunu söyledi.

Şafak Pavey: Türbanlı vekillerden beklentim büyük

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de başörtülü milletvekillerinden beklentisinin büyük olduğunu belirterek, "Bundan böyle; mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülenlerin, Hristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları  ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek, onların sorumluluğudur" dedi.

Türkiye'ye yakışan bir hava oldu

TBMM Genel Kurulu'na başörtülü katılan AK Partili 4 milletvekilinden Gülay Samancı, "Türkiye'ye yakışan bir hava oldu, bundan sonra bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
TBMM Genel Kurulu'na, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey'in başörtüsüyle birleşime katılması nedeniyle hareketli saatler yaşanırken, kulislerde de renkli sohbetler oldu.

Milletvekilleri birleşimi içerden izlemeyi tercih ederken, ilerleyen saatlerde kulise çıkarak sohbet ettiler. Bazı milletvekilleri, başörtülyü milletvekillerinin Genel Kurul'da çektikleri fotoğrafları basın mensuplarına gösterdi.

Başörtülü milletvekilleri, Genel Kurul salonuna birleşimin başlamasına 5 dakika kala gelmeye başladılar. AK Parti'li birçok milletvekili başörtülü milletvekilleriyle tokalaşarak, bir süre sohbet ettiler. Bazı milletvekilleri de başörtülü milletvekillerinin fotoğrafını çekti ve sosyal medyada paylaştı.

TBMM Genel Kurulu toplanmadan 5 dakika önce salona ilk olarak AK Parti'li Samancı, ardından Kaçar ve Şahkulubey, daha sonra da Dalbudak girdi.

AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, kuliste Kaçar'a sarılarak kendisini kutladı.

Nurcan Dalbudak, AK Parti Denizli milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul'a girdi. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dalbudak'a "çok yakıştı" dedi.

Gülay Samancı'nın eşi Ali Rıdvan Samancı, Sevde Bayazıt Kaçar'ın eşi Serkan Kaçar ile başörtülü milletvekillerinin misafirleri de izledi. Şahkulubey'in kızı Nursina ise annesini kuliste bekledi. Babasıyla  birlikte geldiğini belirten Nursina, "Kardeşlerim okulda olduğu için gelmediler" dedi. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurul'daki görüşmeler devam ederken, iktidar kulisini ziyaret etti ve milletvekilleriyle bir süre sohbet etti.

Genel Kurul'daki görüşmeleri çok sayıda gazeteci takip etti. Gazeteciler, gelişmeleri Meclis'ten canlı yayınla aktardılar.

"Konu kapandı"

Birleşimin kapanmasının ardından kulise çıkan başörtülü milletvekilleri, gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Sevde Bayazıt Kaçar, tedirgin olmadığını belirterek, Türkiye için çok güzel bir ortam oluştuğunu söyledi. Heyecanlı olup olmadığı sorusuna, "Genelde çok heyecanlı bir tipim. Çok mutluyum, hele de sonucundan çok mutluyum. Çünkü artık Türkiye çok güzel noktaya gelmiş ki demokratik bir ortamda herkes fikrini söyledi, birbirini anlayışla dinledi ve bu konu kapandı. Bundan dolayı çok mutluyuz. Muhalefetin tepkisi ölçülüydü. Bu ölçülülük içerisinde herkes birbirini anlayışla dinledi ve konu kapandı " dedi.

Türkiye'ye yakıştı

Gülay Samancı ise "Gayet olumlu tepkiler aldık. Farklı düşünen arkadaşlar da kendi düşüncelerini beyan ettiler. Türkiye'ye yakışan bir hava oldu, TBMM'ye yakışan bir hava oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu şekilde çalışmalarımıza devam ederiz" diye konuştu.

"Meclis toplumun gerisinde kalmadı"

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu da 1999'da Merve Kavakçı yemin etmek için Genel Kurul Salonu'na girdiğinde orada olduğunu söyledi.

Hiç tasvip edilmeyen ve hoş olmayan bir manzara ile karşılaştıklarını ifade eden Aksu, şöyle konuştu:

"Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit ve partisi, çok büyük bir tepki ve reaksiyon gösterdi. Sayın Ecevit, hiç tekrarlamak istemediğim, duymak istemediğim bir konuşma yaptı. Bugün gelinen noktayı hep beraber gördük. Toplum meseleyi halletmişti, Meclis'te bugün toplumun gerisinde kalmadı, mesele kendiliğinden halledilmiş oldu. Bir taraftan demokrasi diyoruz, özgürlük alanlarının genişletilmesi diyoruz... Özgürlüklerin arasına herşey girer, inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, fikir özgürlüğü...

Bu kardeşlerimiz inancı gereği bu kıyafete bürünüp geldiler. Meclis'te toplumun gerisinde kalmayarak bunu olgunlukla karşıladı. Bütün gruplara çok teşekkür ediyorum. Herkes olgunluk gösterdi. Toplum bunu halletmişti, buna karşı çıkan toplumun gerisinde kalmış olurdu, Meclis gerisinde kalmış olurdu. Allaha şükürler olsun, Meclis toplumun gerisinde kalmadı."
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:46

İLGİLİ HABERLER