Gündem
  • 5.10.2022 22:29

Akar'ın orduya hazır olun talimatı Yunanistan'da paniğe neden oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege'de ABD'nin desteğiyle provokatif adımlar atan Yunanistan'a gözdağı verdi.Bakan Akar'dan Yunanistan talimatı: Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz talimatlandırıldı, geri adım atmak yok.
Milli Savunma Bakanı Akar'ın bu sözlerini son dakika haberi olarak duyaran Yunan medyasında panik manşetleri atıldı.
Akar ne demişti?
 

"BİR MİLİMETRE GERİ ADIM ATMAK YOK"

Yunanistan'da belli siyasilerin iç politikada yer edinmek amacıyla sürekli olarak Türkiye aleyhinde konuştuğunu, yalana başvurduğunu dile getiren Akar, şunları söyledi:

"Hiçbir şekilde ne arazide, ne masada bizim geri adım atmamız, geri kalmamız söz konusu değil. Bir milimetre geri adım atmak yok, bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıldı, yapılıyor. Özellikle Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz bu konuda açık şekilde talimatlandırıldı. Bu konuda bizim anlayış göstermemiz, taviz vermemiz söz konusu değil. Arkalarında kim olursa olsun, 'ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı' ile gereği ne ise yapmakta kararlıyız."

Yunanistan'ın ahlak, hukuk, gerçek dışı konuşmalar, provokasyonlarla "kötü komşuluğun" tipik örneğini sergilediğini ifade eden Akar, "Biz uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Ege'nin zenginliklerinin adil şekilde paylaşılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Yunanistan'ın 1988'de yapılan ve 15 Haziran-15 Eylül tarihleri ile milli ve dini bayramlarda tatbikat yapılmayacağına dair memoranduma bile uymadığını dile getiren Akar, "Yunanistan ile NATOiçinde müttefikiz bunun yanı sıra halklar birbirini tanıyor, komşuyuz. Dolayısıyla kısa sürede iyi komşuluk ilişkilerini tesis edebilir bundan faydalanabiliriz. Bu iki ülkenin de lehine diyoruz. Fakat Yunanistan'daki birkaç siyasi kendi şahsi hesaplarına dayanarak bu gerginliği sürdürüyorlar" açıklamalarında bulundu.

"MİLAT, 1997'DEKİ KARDAK"

Akar, Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adaları (GASA) uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını da belirterek, "Bunların hepsini yakından takip ediyoruz. Bunlarla ilgili gerekli çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Bu durum ta 1956'da, Sakız ile başlamış. O günden itibaren bazı şeyler yaşanmış ama 1997'deki Kardak milat. Ondan sonra bir adım atmaları söz konusu değil. Nereye varırsa, 'Ölürsek şehit kalırsak gazi. Bu kadar da basit" ifadelerini kullandı.

Yunanistan medyası ne yazdı?

keep talking greece isimli haber sitesi, "Türk Milli Savunma Bakanı Savaş davullarını çalmaya başladı" manşetiyle Akar'ın sözlerinin tamamını yayınladı.
Haberde, "Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, savaş tamtamlarını çalmaya başladı ve ülkesinin Deniz ve Hava Kuvvetlerine açık talimat verdiğini açıkladı. Akar'ın Yunanistan'a yönelik açık tehditleri, son birkaç aydır her gün tırmanan gerilimde saldırganlığın son seviyesi .1996 yılında iki ülkeyi de savaşın eşiğine getiren ve Ege Denizi'nde "gri bölgeler" oluşturan Türk-Yunan krizine atıfta bulunarak, "Imia bir dönüm noktasıdır" dedi ." şeklinde verildi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou'dan Türkiye'ye: "Kışkırtıcı söylem barış ve istikrarı tehlikeye atıyor"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Yunanistan egemenliğini tüm yasal ve mevcut araçlarla savunmaya hazır.

Ekathimerini Gazetesi.. Ankara, Libya üzerinden gerilimi tırmandırıyor.Hidrokarbon arama anlaşması Yunanistan'ın denizcilik haklarını doğrudan ihlal ediyor.

Açıklamada, "Yunanistan'ın tüm yasal yolları kullanarak savunmayı amaçladığı bölgede egemenlik hakları var" denildi. Yunanistan'ın 2019 tarihli Türk-Libya “muhtırasının” yasadışı, geçersiz ve mevcut olmadığı yönündeki tutumunu yineledi. Bu nedenle, kimsenin onu çağırmaya hakkı yoktur.”

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Pazartesi günü ABD, George Tsunis ve Fransa büyükelçileri Patrick Maisonnave'ye gelişmeler hakkında bilgi verdi.Dendias, Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry ile görüşmek için Pazar günü Kahire'ye gidecek. Mısır ve Yunanistan, kendi MEB'lerini sınırlayan bir anlaşma imzaladı.

Protagon.... Türk hükümetinin kavgacı söyleminin sonu yok. Çarşamba günü, Türk Savunma Bakanı, Yunanlıların "1922'de Anadolu'ya girip denize düştüğünü" hatırlatmak istedi: "Tarihi okuyun, hatırlayın. Böyle bir şey düşünüyorsanız, 'Yüzmeyi unutmayın' diyoruz" Protagon.gr

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çarşamba günü Ege adalarının askerileştirilmesine odaklanan yeni kışkırtıcı açıklamalarda bulunarak, Yunanlıları yüzmeyi unutmamaları konusunda bir kez daha uyardı. Πηγή: Protagon.gr

Güncellenme Tarihi : 5.10.2022 22:57

İLGİLİ HABERLER