Dünya
  • 30.5.2016 00:10

Akdeniz'de mülteci faciası : 700 ölü

Akdeniz'de tekne faciaları

Uluslararası yardım kuruluşu Save The Children’a (Çocukları Koruyalım) konuşan göçmenler, Akdeniz’de yaklaşık 400 kişiyi taşıyan bir teknenin daha battığını söyledi.

Hava sıcaklıklarının artışı ve denizdeki dalgaların azalması, göçmenlerin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gitme girişimlerini hızlandırdı.

Birleşmiş Milletler Mültecileri Yüksek Komiserliği, geçen hafta Akdeniz'i kalabalık ve derme çatma teknelerle geçmeye çalışan ve batan teknelerden kurtarılamayan mültecilerden yaklaşık 700'ünün boğulmuş olmalarından endişe ediyor.

Al Jazeera'ye konuşan kurum sözcüsü William Spindler, "Çarşamba günü alabora olan tekne basında geniş yer buldu. Teknedeki 600 kişiden bazıları halen kayıp. Perşembe günü bir başka facia yaşandı. Üçüncüsü de Cuma günüydü. Toplamda 700'den fazla insan kayıp" dedi.

Spindler, halen Libya'dan İtalya'ya varmaya çalışan tekneler olduğunu, kurtarma operasyonlarının sürdüğünü belirtti.

İnsanları durdurmanın hiçbir yolu olmadığına dikkat çeken sözcü, "Bizce yapılması gereken, bu insanlara yasal alternatifler sunmak. Başka seçenekleri olmadığı için bu işe kalkışıyorlar" diye konuştu.

STK: Bir tekne daha battı

Bu hafta Akdeniz’de batan teknelerden kurtarılan göçmenler, uluslararası yardım kuruluşu Save The Children’a (Çocukları Koruyalım) konuştu. Göçmenler, yaklaşık 400 kişiyi taşıyan bir teknenin daha battığını söyledi. Bu, geçen 5 gün içinde 4 göçmen faciası yaşandığı anlamına geliyor.

Save the Children İtalya Sözcüsü Giovanna Di Benedetto, “Teknede pek çok kadın ve çocuk vardı. Kurtarılan pek çok kişiyle konuştuk. Hepsi aynı şeyi görmüştü” dedi.

'700 kişi boğulmuş olabilir'

İtalyan yetkililer Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri üç farklı göçmen faciası yaşandığını duyurmuştu. Pazar günü açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Federico Fossi, “Durum kaotik. Sayılardan emin olamayız. Ancak 700 kişinin geçen haftaki üç olayda boğulmuş olmasından korkuyoruz” dedi.

Çarşamba günü Libya açıklarında alabora olan göçmen teknesindeki 562 kişi kurtarılmış; ancak en az 5 göçmen suda boğulmuştu. Uluslararası Göç Örgütü, Çarşamba günkü olaydan sağ kurtulanların, en az 100 kişinin kayıp olduklarını söylediğini aktarmıştı.

Perşembe de İtalyan Sahil Güvenliği, Akdeniz’de batan bir göçmen teknesinden 100’e yakın kişiyi kurtardıklarını açıklamıştı. İtalyan haber ajansı Ansa, 20 ile 30 arasında kişinin ölmesinden korkulduğunu duyurmuştu. Ancak olaydan sağ kurtulmayı başaranlar yaklaşık 200 kişinin ölmüş olabileceğini söylemişti.

Cuma günü İtalyan donanması, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kısmen batmış bir lastik bottaki 135 kişiyi kurtardıklarını, ancak 45 kişinin ise cesedini topladıklarını duyurmuştu. Açıklamada, denizde daha da fazla ceset olabileceği ihtimali üzerine aramaların sürdüğü belirtilmişti.

‘İki buçuk yılda 8 bin 475 kişi öldü’

Uluslararası Göç Örgütü, bu sene Akdeniz’de yaklaşık bin 475 kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini Cuma günü açıklamıştı. Örgüt, 2014 ve 2015’te ölenlerin sayısını ise 7 bin olarak tahmin etmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve Reuters

Güncellenme Tarihi : 30.5.2016 01:12

İLGİLİ HABERLER