Gündem
  • 20.5.2024 09:47

Akıncı İran Cumhurbaşkanı'nı taşıyan helikopterin enkazını buldu.. Reisi hayatını kaybetti

İranlı yetkili: Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti! Enkazı Akıncı İHA buldu…

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Kazanın ardından Reisi'nin hayatını kaybettiği açıklandı. İranlı yetkili aynı helikopterde bulunan Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın da hayatını kaybettiğini duyurdu. Reisi'nin helikopterin yerini Akıncı İHA Tahran'a bildirdi

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter Azerbaycan gezisi dönüşünde kaza yaptı.

Dün başlayan arama kurtarma çalışmaları sonrası helikopter bulundu. İranlı yetkililer Reisi'nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Aynı helikopterde bulunan Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın da hayatını kaybettiği belirtildi.

İran devlet medyası, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahyan'ın hayatını kaybettiğini doğruladı

 

Son dakika... İranlı yetkili: Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti Enkazı Akıncı İHA buldu

 

KAZANIN NEDENİ BELLİ OLDU

İran Devlet Televizyonu, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin olumsuz hava koşulları nedeniyle kaza yaptığını duyurdu.

ENKAZI AKINCI İHA BULDU

Reisi'nin helikopterin yerini Akıncı İHA Tahran'a bildirdi. Ülkede OHAL ilan edildi.

HÜKÜMET KURULU ACİL TOPLANDI

İran'da hükümet kurulu acil toplandı. Toplantı sonrası kurulun halka açıklama yapması bekleniyor.

ALİYEV İLE AÇILIŞ TÖRENİNE KATILMIŞTI

Tasnim konvoyda 3 helikopterin bulunduğunu ve bazı bakan ve yetkilileri taşıyan iki helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığını bildirdi.

İran ülkede çeşitli helikopterler uçuruyor ancak uluslararası yaptırımlar bunların parçalarının teminini zorlaştırıyor. Askeri hava filosunun tarihi de büyük ölçüde 1979 İslam Devrimi öncesine dayanıyor.

Ajans, İran Cumhurbaşkanı'nın, Azerbaycanlı mevkidaşı ile birlikte Pazar günü iki ülke arasındaki sınırda bir su barajının açılışını yaptığını söyledi.

Olay dün, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletindeki açılış töreninin bitiminden sonra meydana geldi.

HAMANEY: DEVLET İŞLERİNDE HİÇBİR KESİNTİ YAŞANMAYACAK

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin düşmesi hakkında açıklama yapmış,. dua ettiğini belirten Hamaney, 'Devlet işlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak' demişti.

CNN askeri analisti Cedric Leighton'a göre, Reisi muhtemelen 1960'ların sonlarında çalışmaya başlayan Bell 212 helikopteriyle seyahat ediyordu. Leighton, yedek parça teminindeki zorluğun kazada rol oynayabileceğini söyledi.

 

Son dakika... İranlı yetkili: Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti Enkazı Akıncı İHA buldu

 

Emekli ABD Hava Kuvvetleri albayı Leighton, helikopterin ilk olarak ABD'de, ardından Kanada'da üretildiğini söyledi.

AL JAZEERA: CANSIZ BEDENLER TANINMAYACAK HALDE

Al Jazeera enkazdan çıkarılan cansız bedenlerin tanınmayacak halde olduğunu yazdı. 'Helikopterin enkazına baktığımızda böyle bir kazada hayatta kalma şansı oldukça zayıf. Helikopterin kabininin tamamen yandığını görüyoruz' diyen Katar merkezli haber platformu haberinde şu ifadeye yer verdi;

'İranlı yetkililer ayrıca bazı cesetlerin tanınmayacak kadar yakıldığını ve bölgede kimin kim olduğunu tespit edemediklerini söylüyor.'

AKINCI İHA TÜRK BAYRAĞI ÇİZDİ: GÖREV TAMAM 

İran cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı dahil 9 üst düzey İranlı yetkilinin içinde bulunduğu helikopter kazasının ardından arama-kurtarma çalışmalarına destek vermesi için bölgeye intikal ettirilen AKINCI yurda geri döndü.

Helikopter enkazını üzerinde bulunan ısıya duyarlı kameralarla tespit eden AKINCI, dönüş yolunda Van Gölü üzerinde Türk bayrağı çizerek görev yerine ulaştı.

 

Son dakika... İranlı yetkili: Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti Enkazı Akıncı İHA buldu

 

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

İslam Cumhuriyeti’nin son cumhurbaşkanı Reisi 2021’de göreve geldi. Rejime sıkı sıkıya bağlı bir isim olan Reisi, 2017'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Ruhani karşısında kaybetti.

63 yaşındaki Reisi, dini lider Ali Hamaney'in halefi olarak görülüyor. Reisi, İran'ın dini açıdan önemli şehirlerinden biri olan Meşhed'de büyüdü.

Dini bir eğitim alan Reisi'nin ailesi de muhafazakar. İran'ın sosyal ve ekonomik anlamda çok sayıda değişiklikten geçtiği yıllarda yetişen Reisi, İslam Devrimi’nde aktif bir rol aldı.

1979'daki devrimin ardından farklı bölgelerde savcı olarak görev yaptıktan sonra 1985 yılında savcı yardımcısı olarak başkent Tahran'a atandı.

İran siyasetindeki muhafazakar ve katı kesimleri temsil eden 63 yaşındaki Reisi, yaklaşık üç yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı yaptı ve gelecek yıl yeniden seçilmek için yarışması bekleniyordu. Eski bir baş yargıç olan Reisi, İran'ın 85 yaşındaki dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in potansiyel halefi olarak görülüyordu.

Reisi, 1990-1995 yıllarında Tahran Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı. 2016 yılında ise ülkenin en büyük hayır kurumunun başına getirilerek milyarlarca doların yönetiminden sorumlu oldu.

2019'da yargı erkinin başına getirildi. İbrahim Reisi, 2021 seçiminde ilk turda Cumhurbaşkanlığı görevi için yeterli oyu aldı.

DAHA ÖNCE 2 HELİKOPTER KAZASI YAŞANDI

İranlı liderler daha önce de helikopter kazaları yaşadı. İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı taşıyan helikopter de 2013 yılında zorunlu iniş yapmıştı.

1980 yılında İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Bani Sadır da benzer bir kazadan kurtuldu.

Güncellenme Tarihi : 20.5.2024 09:54

İLGİLİ HABERLER