Gündem
  • 30.3.2012 10:47

AKP'li Metiner, CHP'li vekile tokat atıp boğazını sıktı!

Metiner'in kınanması için yapılan oylamaya Ak Partili milletvekillerinin çoğunluk oyuyla reddetmesi yeni tartışma ve kavgalara neden oldu. TBMM Genel Kurulu'nda İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edilmesi sırasındaki tartışma ve kavgalar dün de sürdü. 4+4+4 eğitim sistemi teklifinin 23. maddesi üzerindeki görüşmeler üzerine söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, "Arkadaşımız Özgür Özel sakin kişiliğiyle terbiyeli, nazik bir arkadaşımızdır. Komisyonda H.K. isimli biri; ben onun sakalını rahmani sanıyordum ama şeytani sakallı bir arkadaşımız…" sözleri üzerine, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 'Terbiyesiz' diye bağırdı. Ağbaba da, Metiner'e 'Sensin terbiyesiz, sensin' diye karşılık verdi.
Metiner yerinden kalkarak kürsüde konuşmasını sürdüren Ağbaba'ya tokat attı ve boğazını sıktı. CHP ve Ak Parti'li milletvekillerinin ayırmaya çalıştığı kavga sırasında, Ağbaba, "Kimsin sen, kim bu eşkıya?' diye bağırdı. Daha sonra CHP Milletvekili Engin Özkoç da Ak Parti sıralarına doğru yürüdü. Özkoç'u CHP'li milletvekilleri sakinleştirdi. Bu sırada kavgayı görüntüleyen foto muhabirlerine Ak Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, 'Ne var, neyi çekiyorsunuz, oyun mu oynanıyor burada, ne yapıyorsunuz?' diye tepki gösterdi.

Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut, kavganın yatışmasının ardından oturumu yeniden açarak, parti gruplarının isteği üzerine, Ak Partili Metiner'in, CHP'li Ağbaba'ya kürsüde konuşma yapması sırasında saldırmasına kınama cezası verilmesi için İçtüzüğün 160. maddesi gereği teklifte bulunuldu. Kınama cezası Ak Parti'nin oyları ile reddedildi.

Daha sonra bir konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Meclis'teki her üç olaydan birisinin Mehmet Metiner'le ilgili olduğunu belirterek, "Israrla ön sıraya konuşlanmaktadır, sürekli tahrik etmekte, laf atmaktadır" dedi. Metiner'in saldırısının İçtüzük uyarınca kınama cezasını gerektirdiğini belirten İnce, "Siz şunu diyebilirsiniz; 'Arkadaşımızdır, CHP'lileri öldürsek de arkadaşımızı kınamayız' diyebilirsiniz. Ama ben vicdanımdan geçeni söylüyorum; AKP'li bir vekile CHP'li bir vekil saldırsa, söz veriyorum ben kınanması yönünde oy kullanırım. Benim vicdanım bunu gerektirir. Ne partiye ne ambleme bakarım, ben hukuka İçtüzüğe bakarım" dedi. Her olayda iri yarı Ak Parti'lilerin kümelendiklerini belirten İnce'nin, "Böyle devam ederseniz Genel Kurul'a silahla gireriz; başka bir şans bırakmıyorsunuz" şeklindeki sözleri Ak Parti sıralarındaki milletvekillerinin tepkilerine neden oldu. İnce, bunun üzerine "Ben kimseyi tehdit etmiyorum. Ben size bir gerçeği anlatıyorum. Bu arkadaşlarım arasında dillendiriliyor; 'dayak mı yiyeceğiz' diyorlar" dedi. Ak Parti sıralarından 'Muharrem, senin silahından korkmuyoruz' sözleri, yine karşılıklı atışmalara neden oldu. Daha sonra söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, "Bu kürsüye saldırıyı kınıyorum. Burayı koruyamazsak hiçbir şeyi koruyamayız. Metiner'de bir arıza var, kusura bakmasın. Kendi grup başkanvekilinin bile gücü yetmiyor. Sayın Metiner'e, hakaret etmek değil kastım. İşin mahiyeti yanlış. İki üç gündür 10 saat çalışıyoruz, eğer diğer işlerimizi de yapıyorsak 15-16 saat çalışıyoruz, fizik buna müsaade etmez. Ne olur bunu Cuma Cumartesi yapsak da kimse kimseyi kırmasa. Gecenin bu saatinde milletvekillerini burada çalışmaya mecbur eden olaylardan sorumlu olacak. Hiç mi akil adam yok aranızda?" diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de şunları söyledi: "Nereden gelirse gelsin, kim olursa olsun kürsüyü yürümek fiilini kabul etmek mümkün değil. Bu kürsü açık tutulmalıdır, bu kürsü milletin kürsüsüdür. Buranın çalıştırılamaz hale gelmesini, kim olursa olsun elbette kınayacağız, kınıyoruz da zaten, aksi düşünülemez. Burada saldıran, hakaret eden varsa onları da kınamamız gerekiyor. Bütünüyle fotoğrafın tamamını görmek lazım. Yani kürsüye yürüyen arkadaşımızı kınıyoruz ama burada yapılan yanlışları da görmemizi engellememeli. 'Sakallı bir milletvekili, ruhani sanırdım şeytaniymiş' dedi. Bunu da kınamalıyız. Hepimiz bütün hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Meclisin gerilmemesi gerekiyor" dedi. İnce'nin 'Silahla Genel Kurul'a gireriz' sözlerine de yanıt veren Canikli, "Silah falan bu mecliste olmaz, olmaması gerekir. Zaman zaman tatsızlıklar oluyor, geçmişte de oldu. Bunun çözüm yöntemi, bir araya gelerek sakinleştirirek, ortamı oluşturan haleti ruhiyeyi ortadan kaldırmaya çalışmak, sakinleştirmeye çalışmak. Bu ifadeyi kayıtlardan çıkarmak lazım." İnce ise, sözlerinin kayıtlardan çıkartılamayacağını belirterek, "Ben ne söylediğimin farkındayım. Ben silah taşımıyorum. Sürekli olarak şöyle bir psikoloji içinde AKP, 'Biz çoğunluğuz, biz döveriz'. Bu psikolojiden çıkın, biz kendimizi size dövdürtmeyiz. Ne gerekiyorsa onu yaparız" dedi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da bu sözler üzerine, Başkanlık Divanı olarak bu üzücü hadiseyi kınadıklarını belirterek, "Metiner'in davranışı kınama cezasını gerektirir. İçtüzük uyarınca kınama cezası verilmesini teklif edeceğim" dedi. Yapılan oylama sonucu teklif Ak Parti'nin oylarıyla reddedildi. Bunun üzerine İnce, "İşte adaletiniz bu sizin" dedi.

İKİNCİ KAVGA

Daha sonra CHP'li Veli Ağbaba kürsüye geldi. Ancak konuşmasını yapamadan CHP ve AK Partili bazı milletvekilleri arasında tekrar kavga başladı. Birbirinin üzerine yürüyen milletvekillerini grup başkanvekilleri ve diğer vekiller ayırdı. Bunun üzerine Başkanvekili Sadık Yakut oturuma 5 dakika ara verdi. Aranın ardından Yakut'un görüşmelere devam edileceğini söylemesi üzerine CHP'li milletvekilleri hep birlikte ayağa kalkarak tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ortada gergin bir atmosfer bulunduğunu ve oturuma yaşanan olaylar nedeniyle iki kez ara verildiği için oturumun kapatılması gerektiğini belirtti. Hamzaçebi, "Görüşmelere devam etmek, 'bu yasayı bugün sabaha kadar sonuçlandırayım' demek yeni gerginliklere neden olacaktır. Bunu tavsiye etmiyorum. Her yeni oturumda bir önceki oturumun gerginliği giderilemediği için yeni bir gerginlik başlıyor. Kınama cezasının arkasında AKP grubunun durmaması nedeniyle, hukuksuzluğun devam ettiği ortamda görüşmeye devam etmek gerginliğe davetiye çıkarmaktır" dedi. Hamzaçebi, Meclis Başkanvekili Yakut'tan İçtüzüğe uyması ve oturumu kapatmasını istediklerini söyledi. Hamzaçebi, "Bizler sabaha kadar çalışabiliriz ama burada bayan milletvekillerimiz var. Stenograflara bakalım, şu insanlık dışı bir görüntü değil midir. 6 bayan stenograf ve bir erkek stenograf arkadaşımız var, pozitif ayrımcılık bu olsa gerek" dedi.

Verilen 5 dakikalık aranın ardından Yakut, Ağbaba'yı konuşma yapması için kürsüye çağırdı. Bu sırada başta CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören olmak üzere milletvekilleri Meclis'in çalışmasına devam etmesine tepki gösterdi. Ören, "Neye yetiştirmeye çalışıyorsunuz, yazıktır, günahtır, ayıptır. Sinirlerimiz bitti, sinir diye bir şey kalmadı" dedi. Ak Parti sıralarından itirazların gelmesi üzerine Ören, "Birimiz ölürse, mutlu mu olacaksınız? Niye gülüyorsunuz, yanlış bir şey mi dedim?" diye bağırdı. Bu sırada Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ören'in yanına gelerek, bir süre konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Genel Kurul'da gergin bir atmosferin olduğunu ifade ederek, "'Bu teklifi, sabaha kadar sonuçlandıralım' demek, yeni gerginliklere neden olacak demektir. Her yeni oturumda, bir önceki oturumun gerginliği giderilemediği için yeni gerginlik başlıyor. Bunu tavsiye etmiyorum" diyerek Yakut'tan, birleşimi kapatmasını istedi. Bunun üzerine Yakut, saat 04.00'da birleşimi bugün saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:13

İLGİLİ HABERLER