Gündem
  • 17.3.2023 10:25

Altılı masada büyük düşüş.. İYİ PARTİ baraj sınırında küçük partiler küsüratta

Son anket altılı masayı üzecek! İyi Parti eridi, 3 parti küsuratta kaldı

Siyasi partilerin son oy oranları belli oldu. ADA Araştırma'nın mart ayında gerçekleştirdiği ankete göre, AK Parti yüzde 40'ın üzerinde görüldü. Altılı masa üyelerinden CHP yüzde 24.2'te kalırken, İyi Parti yüzde 7.2'ye geriledi.

Türkiye, tarihinin en kritik seçimine gidiyor. Kısa bir sürenin kaldığı Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri yaklaşırken, toplumda da aynı oranda heyecan artmış durumda.

Cumhur İttifakı'nın adayı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına büyük kriz sonrası çıkan altılı masa adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile İyi Parti başta olmak üzere altılı masanın birbirine benzemeyen küçük partilerinindesteğini arkasına almış gibi görünüyor.

ADA Araştırma, mart ayında 77 ilde gerçekleştirdiği "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" sonuçlarını açıkladı. 7-10 Mart 2023 tarihleri arasında yapılan ankete toplam 3 bin 121 kişi katıldı. Gelen sonuçlara göre; AK Parti oy oranını korurken, en yakın rakibiyle arasında büyük oranda fark olduğu görüldü.

YÜZDE 40.2 AK PARTİ'Yİ TERCİH ETTİ

Ankete katılan 3 bin 121 kişiden yüzde 40.2’i tercihini AK Parti’den yana kullandı.

CHP yüzde 24,2 ile ikinci sırada, HDP yüzde 9,6 ile üçüncü sırada ve İYİ Parti yüzde 7.2 ile dördüncü sırada yer aldı.

Araştırmada Yeniden Refah Partisi yüzde 2 ile dikkat çekerken, altılı masa üyeleri Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi yüzde 1’i aşamadı.

 

Güncellenme Tarihi : 17.3.2023 10:56

İLGİLİ HABERLER