Gündem
  • 17.11.2023 21:00

Amerika'da bir profesör Yahudi göstericiyi öldürdü

Üniversite profesörü Güney Kaliforniya'da Yahudi göstericinin ölümüyle ilgili olarak tutuklandı

Yetkililer, Perşembe günü bir üniversite profesörünün , İsrail-Hamas savaşı nedeniyle Güney Kaliforniya'da düzenlenen gösteriler sırasında bir Yahudi protestocunun ölümüyle bağlantılı olarak tutuklandığını  söyledi.

HABERVİTRİNİ ÖZEL HABERİDİR

Loay Abdelfattah Alnaji: All On Suspect In Jewish Man Paul Kessler's Death  | World News, Times Now

Ventura İlçesi Şerif Ofisi, 50 yaşındaki Loay Abdelfattah Alnaji'nin kasıtsız adam öldürme (başka bir kişinin kasıtsız olarak öldürülmesi) soruşturması nedeniyle hapse gireceğini söyledi. Bölge savcısı, onu suçlamak için yeterli delil olup olmadığına karar verecek.

69 yaşındaki Paul Kessler, 5 Kasım'da Los Angeles'ın kuzeybatısındaki Thousand Oaks banliyösünde Filistin yanlısı bir göstericiyle yaşanan çatışmanın ardından 6 Kasım başlarında hastanede hayatını kaybetti.

Moorpark professor arrested in death of Paul Kessler - Los Angeles Times

Şerif Jim Fryhoff,  daha sonraki bir basın toplantısındaKessler'in aldığı darbeyle geriye düştüğünü ve kafasını yere çarptığını tespit ettiğini söyledi. Fryhoff, Filistin yanlısı göstericinin olay yerinde kaldığını ve milletvekillerine 911'i aradığını söylediğini söyledi.

California authorities arrest college professor in connection with death of  Jewish demonstrator | WGN-TV

İlçe Tıp Müfettişi Dr. Christopher Young, o sırada yapılan otopside Kessler'in düşmeyle tutarlı kafa yaralanmalarından öldüğünün tespit edildiğini söyledi. Young ayrıca Kessler'in yüzüne aldığı darbeyle tutarlı olabilecek yaralanmaları olduğunu ancak düşmesine neyin sebep olduğunun belirsiz olduğunu söyledi.

Man Arrested for Killing of Jewish Man at SoCal Pro-Palestinian Rally

Kessler'in ölümü cinayet olarak kabul edildi, ancak yetkililer bunun yalnızca ölümünün bir başkasının elinden kaynaklandığı anlamına geldiğini ve tek başına bir şüphelinin derhal tutuklanması için olası nedeni belirlemek için yeterli kanıt olmadığını söyledi.

Yetkililer hâlâ daha fazla video kanıtı aradıklarını söylediler. Kessler'i yerde gösteren kısa bir video klip ortaya çıktı, ancak gerçek yüzleşmeyi gösteren herhangi bir video yayınlanmadı.

College professor arrested in Jewish demonstrator's death | KTLA

Kessler'in ölümünden günler sonra düzenlediği basın toplantısında Fryhoff, yetkililerin Moorpark'tan 50 yaşındaki bir adamı kısa süreliğine gözaltına aldığını ve evini aradığını ancak daha sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Şerif Ofisi, müfettişlerin her iki tarafın tanıklarından da olup bitenler hakkında çelişkili bilgiler aldığını, bu durumun tanığın güvenilirliğini zedelediğini ve makul şüphenin ötesinde bir davayı kanıtlamayı zorlaştırdığını söyledi.

Kessler, Filistinlileri desteklemek için barışçıl bir toplantı olarak tanıtılan etkinliğe katılan bir grup İsrail yanlısı gösterici arasında yer aldı. Yetkililer, toplamda yaklaşık 75 kişinin orada olduğunu ve bölgedeki devriyelerin, kavgadan 15 dakika önce hiçbir şiddet belirtisi görmediğini bildirdiğini söyledi.

 

Güncellenme Tarihi : 18.11.2023 21:45

İLGİLİ HABERLER