Gündem
  • 16.11.2023 10:44

Amerika'dan İran'a 10 milyar dolarlık Gazze'ye karışmama kıyağı

HAMAS'la İsrail'in arasındaki savaşta kenarda duran İran, herkesi şaşırtmıştı. Bu savaşa katılmamak için çeşitli bahaneler üreten İran son olarak HAMAS'ın saldırı haberini kendilerine bildirmemisini gerekçe göstermişti.
İran'a bağlı Hizbullah'ta benzer gerekçelerle işin içine girmedi.
Böyle bir zamanda Amerika sözde can düşmanı İran'a 10 milyar dolarlık bir kıyak yaptı. İki ay önce de rehine karşılığı bahanesiyle 6 milyar verince zordaki İran ekonomisi nefes aldı.

İran'ın, Irak'a ihracatıyla ilgili 10 milyar dolarlık alacağı serbest bırakılacak

Amerikalı kaynaklar, Washington'un  (Salı) İran'ın, Irak'a yaptığı elektrik ihracatıyla ilgili 10 milyar dolarlık alacağına ulaşmasını onaylayabileceğini söylüyorlar. Söz konusu mebşağ İran'ın Avrupa ve Umman bankalarındaki hesaplarına transfer edilecek.

"The Washington Free Beacon" Haber Sitesi verdiği bir haberinde, ABD Hükümetinin bugün İran'ın, Irak'ta bloke edilen mali kaynaklarından en az 10 milyar dolarına ulaşması imkanını onaylayabileceğini bildirdi.

Iran Politics Club Forum • View topic - New Iran Sanctions are Effective:  Maximum Pressure Policy

Böylece, geçen Temmuz ayında, İran'ın Irak'taki mali kaynaklarını elde edebilmesi için ilk defa tanınan ve yarın da süresi bitecek olan muafiyetin süresi yeniden uzatılacak.

Aynı habere göre, söz konusu muafiyet dolaysıyla Irak Hükümeti, İran'dan ithal ettiği elektrik parasını bu ülkenin Avrupa ve Umman bankalarındaki hesaplarına aktarabiliyor.

İKİ AY ÖNCE DE 6 MİLYAR DOLAR VERMİŞTİ

Biden's Iran deal empowers bloody regime

İran'ın altı milyar dolar karşılığında serbest bıraktığı beş ABD'li Katar'a ulaştı

İran'da cezaevinde tutulan ve Katar'ın aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında serbest bırakılan beş ABD vatandaşı uçakla Tahran'dan ayrılarak Doha'ya ulaştı.

İran pasaportu da bulunan dört erkek ve bir kadının, Güney Kore'de tutulan dondurulmuş İran fonlarından 6 milyar doların Doha'daki bankalara ulaştığı onaylandıktan sonra Tahran'dan ayrılmalarına izin verildi.

Karşılığında, ABD yaptırımlarını ihlal etmek başta olmak üzere çeşitli suçlamalarla ABD hapishanelerinde tutulan beş İranlı da serbest bırakılacaktı.

İran Press TV, ABD tarafından serbest bırakılan beş İranlı'dan ikisinin Doha'ya indiğini bildirdi. Yetkililer diğer üç kişinin İran'a dönmediğini söyledi. Ancak bu bilgi henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

ABD vatandaşlarını taşıyan uçak Doha'ya iner inmez ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve ülkenin istihbarat bakanlığını hedef alan yeni yaptırımlar duyurdu.

Güncellenme Tarihi : 17.11.2023 11:42

İLGİLİ HABERLER