Dünya
  • 30.9.2023 22:00

Amerikalı senatör Azerbaycan'a yaptırım istedikten saatler sonra öldü

California Senatörü Azerbaycan'a ceza dedi: 10 saat sonra öldü
ABD tarihinin en uzun süre görev yapan Demokrat Partili Senatörü Dianne Feinstein 90 yaşında hayatını kaybetti. Feinstein ölmeden 10 saat önce Azerbaycan aleyhine attığı tweet ile gündem olmuştu.

ABD'nin en uzun süre görevde kalan Demokrat Partili Senatörü Dianne Feinstein'ın 90 yaşında yaşamını yitirdiği açıklandı. Feinstein'ın ofisi, senatörün hayatını kaybettiğini doğrulayarak, 28 Eylül Perşembe gecesi Washington'daki evinde öldüğü bilgisini verdi.

Reuters'ın haberine göre, California eyaletini temsil eden Feinstein, ülkedeki ilk federal silah yasağına öncülük eden siyasetçilerdendi ve CIA'in yabancı 'terör' şüphelilerine işkence yaptığını belgelendirmişti. Feinstein aynı zamanda Senato İstihbarat Komistesi'ne başkanlık eden ilk kadın olmuştu. 1992 yılında Senato'ya giren Feinstein, 2018 yılı da dahil beş kez Senato'ya yeniden seçildi ve en uzun süre görevde kalan senatör kadın oldu.

Feinstein'ın ölümünün ardından bir açıklama yapan Demokrat Partili eski Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi, "Dianne, eşi benzeri olmayan bir cesaret, duruş ve zerafetle San Francisco'nun ilk belediye başkanı olarak görev yapan öncü bir kadın liderdi. Dianne'nin olağanüstü kariyeri sayısız genç kadına ve genç kıza nesiller boyunca kamu hizmetinde bulunma yönünde ilham vermeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

ÖLMEDEN 10 SAAT ÖNCE TWEET ATTI

ABD tarihinin en uzun süre görev yapan Demokrat Partili Senatörü Dianne Feinstein ölümünden 10 saat önce Azerbaycan aleyhine tweet atmıştı. Feinstein, tweetinde, "Azerbaycan dokuz ay boyunca Dağlık Karabağ bölgesini hedef aldı ve 120.000'den fazla Ermeniyi gıda ve ilaç dahil kritik kaynaklardan mahrum etti. İki partili mektubumuz, Dışişleri Bakanlığı'na bu askeri saldırılarla bağlantılı kişilere yaptırım uygulaması çağrısında bulunuyor." ifadelerinde bulunmuştu.

Güncellenme Tarihi : 30.9.2023 22:31

İLGİLİ HABERLER