Dünya
  • 26.2.2024 11:18

Amerikan askeri İsrail'in soykırımına ortak olmayacağım deyip kendini yaktı

Sosyal medyada yayınlanan raporlara ve videolara göre, ABD Hava Kuvvetleri'nin muvazzaf bir üyesi, Washington DC'deki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini ateşe verdi.

Olayı gösteren bir videoda bir adam, "Benim adım Aaron Bushnell, ABD Hava Kuvvetleri'nin aktif görevli bir üyesiyim ve artık soykırımın suç ortağı olmayacağım" diyor.

Filistinlilerin acılarıyla karşılaştırıldığında yapmak üzere olduğu şeyin çok az olduğunu söylüyor. Daha sonra üzerine bilinmeyen bir sıvı döküp ateşleyerek "Filistin'e özgürlük" diye defalarca bağırmadan önce kayıt cihazını yere koyuyor.

ABD, İsrail'in Gazze zulmüne karşı sert bir protestoya sahne oldu.

İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önünde kendini ateşe veren kişinin, ABD Hava Kuvvetleri'nde asker olduğu ve protestoyu Gazze'de soykırıma karşı çıkmak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Aaron Bushnell self immolation outside Israeli embassy

ABD Hava Kuvvetleri'nde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, Gazze'de İsrail'in yaptığı soykırıma ve ABD desteğine karşı tepki olarak İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önünde kendini ateşe verdi.

Genç askerin protestosu ve kendini ateşe verdiği anda çekilen görüntüler, sosyal medyada yayıldı.

"Artık soykırımın parçası olmayacağım"

Görüntüde, kamuflaj giyen Bushnell, kendisini ABD Hava Kuvvetleri'nde aktif olarak çalışan asker olarak tanımlıyor ve "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim." ifadesini kullanıyor.

İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önüne yürüyen Bushnell, "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." şeklinde konuşuyor.

Nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırdı

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, üst üste nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırıyor.

Polisin müdahalesi tepki çekti

Büyükelçilik polisinin "Size yardımcı olabilir miyim?" dedikten sonra "Yere yat" şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, "Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var." ifadesi yer alıyor.

Konuya ilişkin Washington İtfaiye ve Acil Sağlık Hizmeti yetkilisinden edinilen bilgide, ihbarın Washington İtfaiye ekibine yerel saatle 13.00 civarında yapıldığı bildirilmişti.

İhbarda, İsrail'in Washington Büyükelçiliği binasının önünde, yetişkin bir erkeğin kendini ateşe verdiğinin kaydedildiğini aktaran yetkili, "Olay yerine ulaştığımızda, üniformalı gizli servis personeli tarafından yangının söndürüldüğünü gördük." açıklamasında bulunmuştu.

Kendisini ateşe veren kişinin, bölge hastanesine kaldırıldığını ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğunu söyleyen yetkili, bu kişinin kimlik bilgileri ya da bağlantıları hakkında detay paylaşmamıştı.

Güncellenme Tarihi : 26.2.2024 13:00

İLGİLİ HABERLER