Gündem
  • 29.1.2024 12:43

Amerikan üssünü vuran İslami direniş 3 yeni üssü ve İsrail'i vurduğunu duyurdu

“Irak'taki İslami Direniş”, Suriye'deki 3 Amerikan üssüne ve İsrail içindeki bir tesise saldırı düzenlediğini duyurdu. Amerika'nın çıkarlarını hedef almaya devam ettiğini doğruladı.

Kataib Hizbullah, El Nujaba ve diğer İran destekli militanları içeren bir şemsiye grup olan Irak'taki İslami Direniş, 28 Ocak 2024 Pazar günü Suriye'deki üç Amerikan üssüne ve İsrail'deki bir deniz tesisine saldırının sorumluluğunu üstlendi.  

Grubun belirlediği kurallara uygun olarak isminin gizli tutulması koşuluyla Washington Post'a konuşan üst düzey bir yetkili  şunları söyledi: “Irak ve bölgedeki Amerikan işgal güçlerine direnme yaklaşımımızın devamı olarak ve Siyonist varlığın Gazze'de halkımıza yönelik katliamlarına yanıt olarak mücahitlerimiz bugün şafak vakti saldırı gerçekleştirdi. dronlar, üçü Suriye'de olmak üzere dört düşman üssü (El-Şeddadi Üssü, El-Rukban Üssü ve El-Tanf Üssü) ve dördüncüsü işgal altındaki Filistin topraklarımız içinde, yani Zevulun Deniz Tesisi. ” ni hedef aldık.
Bir açıklamada "düşmanın kalelerini yok etmeye" devam edeceğini doğruladı.

Yüzlerce Amerikan askeri Suriye ve Irak'ta konuşlandırıldı 

Washington'un 2014 yılında başlattığı uluslararası koalisyon çerçevesinde Irak'ta 2 bin 500'e yakın Amerikan askeri bulunurken, Suriye'de ise 900'e yakın Amerikan askeri konuşlanıyor.

Direniş yetkilisi Washington Post'a yaptığı açıklamalarda da şunları söyledi: “Daha önce de söylediğimiz gibi, ABD İsrail'i desteklemeye devam ederse bir gerilim yaşanacaktır. Amerika'nın bölgedeki tüm çıkarları meşru hedeflerdir ve Amerika'nın karşılık verme tehditlerini umursamıyoruz. İlerleyeceğimiz yönü biliyoruz ve ödülümüz şehitliktir."

ABD Başkanı Joe Biden ve ABD'li yetkililer, Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlu Amerikan kuvvetlerine düzenlenen insansız hava aracı saldırısında üç Amerikan askerinin öldüğünü, onlarca askerin yaralandığını söylemişti.Biden, İsrail ile Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) arasında Ekim ayında patlak veren ve Orta Doğu'da şoka yol açan savaşın ardından Amerikan güçleri arasında ölümlere yol açan ilk saldırı olan saldırıyı İran destekli grupları gerçekleştirmekle suçladı.

Biden yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Hala bu saldırıyla ilgili gerçekleri toplarken, bunun Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli aşırıcı silahlı gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz."

Yaralıların Ürdün'deki Amerikan üssünden tahliyesi

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD'li bir yetkili Reuters'e, en az 34 askeri personelin travmatik beyin hasarı şüphesi nedeniyle değerlendirildiğini söyledi. Diğer iki yetkili, Amerikan güçlerinden bazı yaralıların daha ileri tedavi için üsten tahliye edildiğini söyledi.

Dördüncü bir yetkili, İHA'nın askeri kışlaya yakın bir alanı bombaladığını söyledi. Bu ifadeler doğruysa bu durum, bu kadar çok sayıdaki ölümü açıklayabilir.

Bu saldırı, Hamas hareketinin 7 Ekim 2023'te İsrail kasabalarına saldırısının ardından Gazze'de savaşın çıktığı Ortadoğu'da zaten gergin olan durumun büyük bir tırmanışını temsil ediyor. İsrail'e göre bu 1.200 kişinin ölümüne yol açtı. Gazze Sağlık Bakanlığı, Hamas saldırısının ardından İsrail'in yürüttüğü askeri harekâtın 26 binden fazla Filistinlinin ölümüne neden olduğunu belirtti.

Washington, resmi olarak bölgede savaşta olmadığı yönünde bir tutum takınsa da Kızıldeniz'de ticari gemilere saldıran Yemenli Husi grubuna bağlı hedeflere saldırılar düzenledi.

Beyaz Saray, Biden'ın açıklamasında şunları söylediğini aktardı: "Terörle mücadelede kararlılığımızı sürdüreceğiz. Belirlediğimiz zamanda ve seçtiğimiz şekilde tüm sorumlulardan hesap soracağımızdan şüphemiz yok."

Biden'ın Cumhuriyetçi muhalifleri, saldırıyı, Demokrat başkanın, ajanları bölge genelinde Amerikan güçlerine saldıran İran'la yüzleşmedeki başarısızlığının bir kanıtı olarak kullandı.

Olayın Gazze savaşıyla alakası var

Üst düzey Hamas liderlerinden Sami Ebu Zuhri, saldırıyı İsrail'in Gazze'deki harekatıyla ilişkilendirdi. Reuters'e verdiği demeçte şunları söyledi: "Üç Amerikan askerinin öldürülmesi, Amerikan yönetimine, Gazze'de masumların öldürülmesi durdurulmadığı sürece tüm ulusun yüzleşmesi gerektiği yönünde bir mesajdır." Şöyle ekledi: "Gazze'ye yönelik Amerikan-Siyonist saldırganlığının devam etmesi, bölgedeki tüm durumu patlatma kapasitesine sahiptir."

ABD ordusu, üssün adını belirtmeden, saldırının Ürdün'ün kuzeydoğusunda Suriye sınırına yakın bir üsse gerçekleştiğini söyledi.

ABD'nin Ürdün'deki askeri faaliyeti, özellikle İsrail ile Hamas arasındaki çatışma nedeniyle gerilimin arttığı bir dönemde hassas bir konu olabilir. Ürdün hükümet sözcüsü devlet televizyonuna, militanların Ürdün toprakları dışındaki başka bir üssü hedef aldığını söyledi.

 

Güncellenme Tarihi : 29.1.2024 12:55

İLGİLİ HABERLER