Gündem
  • 8.6.2024 13:09

Amerika'nın hazırladığı Orta Doğu planındaki 10 gizli madde medyaya sızdı

ToI tarafından elde edilen belgeler, ABD'nin, 'Arap Barış Girişimi'nde öngörüldüğü gibi' 1967 hattındaki Filistin devleti de dahil olmak üzere, Gazze'de ateşkes sağlanması konusunda ilerleme kaydetme planlarının ayrıntılarını veriyor.

Biden yönetimi, Arap ortaklarının Gazze'deki savaş sona erdiğinde İsrail-Filistin barış anlaşmasına yönelik geniş kapsamlı bir vizyon geliştirmelerini engellemeye çalışıyor ve bunun yerine Başbakan tarafından hâlâ reddedileceği kesin olan daha küçültülmüş bir çerçeveyi ileri sürüyor.

ABD, yılın başından bu yana, Gazze'nin savaş sonrası yönetimine ilişkin bir planın geliştirilmesi amacıyla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır, Ürdün ve Filistin Yönetimi'nden üst düzey bakanlardan oluşan bir temas grubuna liderlik ediyor.

Arap bakanlar da ABD'den bağımsız bir grup olarak koordinasyon sağlamak için toplanıyor. Nisan ayında, Filistin devletinin uluslararası alanda derhal tanınmasını, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te bir barışı koruma gücünün kurulmasını ve İsrail ile Filistin Yönetimi arasında 2013 yılında tamamlanacak barış görüşmelerinin başlatılmasını içeren savaş sonrası vizyonlarının taslağını tamamladılar. ABD tarafından elde edilen teklifin sızdırılan bölümlerine göre bu, iki yıl içinde İsrail'in Batı Şeria geçişlerindeki kontrolünü Filistin Yönetimi'ne devretmesine yol açacak.

ABD, altı Arap ortağın ilerletmeye çalıştığı daha geniş iki devletli çözümü desteklerken, konuya aşina üst düzey bir Arap diplomata göre onların önerilerini "tamamen gerçekçi olmayan" olarak nitelendirdi.

Ancak Arap yetkili, Arap teklifini bir alternatif sunmadan reddetmenin mümkün olmadığının bilincinde olarak, Dışişleri Bakanlığı'nın Orta Doğu'daki ortaklarla devam eden görüşmeler için temel olarak kullanılabilecek bir dizi ilke taslağı hazırladığını söyledi.

İsrail medyası duyurdu: Orta Doğu planının belgeleri sızdı! İşte 10 madde…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (ön solda), Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin ile toplantıya katıldı Zayed Al Nahyan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin el-Şeyh, Amman'da İsrail ile Filistinli terör grubu Hamas arasında devam eden çatışmayla ilgili toplantıların yapıldığı bir gün sırasında, Ürdün, 4 Kasım 2023, Cumartesi. (Jonathan Ernst/Havuz fotoğrafı AP aracılığıyla)

Dünya, İsrail'in Gazze saldırılarını sona erdirmesini bekliyor. ABD'nin duyurduğu ateşkes planının gerçekleşmesi beklenirken İsrail basınında dikkat çeken bir analiz yayındandı. ABD ve Arap ülkelerinin aylardır devam eden Filistin devleti çözümüne ilişkin belgelere ulaştığını söyleyen Times of Israel, dikkat çene bir analiz yayınladı.

İsrail'in Gazze işgalinde 246 gün geride kaldı. 7 Ekim'den bu yana acımasız bir sivil katliamı sürdüren İsrail ordusu, Hamas bahanesiyle ateşkes planlarını da askıya aldı. Dünya, katliam için bir çözüm beklerken İsrail basınında dikkat çeken bir analiz yayınlandı. Times of Israel gazetesi, ABD ve bazı Arap ülkelerinin birkaç aydır üzerinde çalıştığı, İsrail ve Filistin arasında uzun vadeli bir barış konusunda detaylı ve kapsamlı planın detaylarına ulaştığını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen görüşmelerde ABD ve bazı Arap ülkelerinin Filistin devletinin kurulmasına yönelik kesin bir zaman çizelgesi için de çalışıldığı ve bunun gelecek birkaç hafta içinde duyurulabileceği kaydedilmişti. Siyonist İsrail hükümeti, tanınmış Filistin devletine karşı çıkarken, işgal sonrasın planlarında Gazze'nin uluslararası toplum tarafından yönetilmesini istediğini açıkladı.

Times of Israel, Arap ve ABD'li yetkililerin hazırladığı yeni devlet çözümü detaylarının sızdığını duyurdu. Nisan ayında hazırlanan taslağın detaylarına ulaştığını duyuran Times of Israel, taslağa göre Gazze ve Batı Şeria'nın yönetiminin tamamen Filistinlilere devredileceğini belirtti.

İsrailli gazete, üzerinde çalışılan taslağın 10 maddeden oluştuğunu söyledi. Gazeteye göre 10 madde, şu şekilde sıralandı:

İŞTE O 10 MADDE

Uluslararası topluma Gazze'ye yönelik yardım akışının engellenmemesi ve bölgenin yeniden inşası için destek çağrısı yapılacak.

Gazze'de bulunan Hamas dahil bütün silahlı güçlerin yönetimde yer alması yasaklanacak. Bu sayede saldırıların ardından bölgede yeni sürecin daha uyumlu ilerlemesi hedeflenecek.

İsrail kendi toprakları bakımından bir kayıp yaşamayacak. Ancak İsrail ordusu, işgal ettiği Gazze'den tamamen çekilecek ve bölgeyi Filistinlilere bırakacak.

Gazze ve Batı Şeria yönetimleri birleşecek. Bölgedeki siyasi karar mekanizması yeniden oluşana kadar uluslararası ortaklardan yardım alınacak.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasındaki nihai statü müzakerelerinin yeniden başlatılacak.

Filistin'in sınırları 1967'deki haline tekrar dönecek.

Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Arap ülkeleri ile İsrail arasında normalleşme başlayacak. Bu doğrultuda somut adımlar atılacak.

Hem İsrail hem de Gazze kanadının sınırların genişletilmesi konusundaki istekleri reddedilecek. Taraflara ayrıca hukukun üstünlüğünü korumaya ve halk tarafından seçilen liderlerin güvenliğinin sağlanması konusunda destek verilecek.

Kudüs'ün mevcut statüsü korunacak.

Filistin kanadına, "iyi yönetişim, şeffaflık, yolsuzlukla mücadele, eğitim ve refah reformuna odaklanan" geniş kapsamlı bir destek verilecek.

Güncellenme Tarihi : 8.6.2024 13:22

İLGİLİ HABERLER