Gündem
  • 6.10.2022 12:02

ANKA ve AKSUNGUR SİHA'lar denizin altını havadan dinlemeye başladı

Mavi Vatan'a derin kulak: Yunanistan'ın her adımı takip edilecek..

Türkiye'nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği İHA’lar; hava, kara ve deniz üstünün yanı sıra denizin altında da faaliyette bulunacak. “Sonobuoy” denilen denizaltı mikrofonu su altında bilgi toplayacak.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, İHA’lara şu anda sonobuoy atma ve dinleme kabiliyetlerini entegre edildiğini söyledi.

Hürriyet'in haberine göre; Türkiye’nin yerli imkânlarla geliştirdiği İHA’ların karakol uçaklarının yaptığı görevi de icra edebileceğini belirten Yıldız, “Suya bıraktığımız mikrofonlar suyu dinliyorlar, radyo dalgalarıyla dinlediklerini yayınlıyorlar ve akustik analiz yapıyor.

Bu analizler sonucunda denizaltı var mı, yok mu, yeri neresi gibi bilgileri alıyor.

Şimdi biz bu görevi ANKA ve AKSUNGUR’la yapabilir hale geliyoruz” şeklinde konuştu.Bir sonraki aşamada akustik hesaplama yapan bilgisayarı da insansız hava araçlarının üzerine yerleştireceklerini belirten Yıldız şunları söyledi:''Daha sonra bilgileri yere aktarmadan uçağın üzerinden işleyerek bilgi sahibi olabileceğiz.Buna biraz daha zamanımız var, üzerinde çalışıyoruz” dedi.

SONOBUOY NEDİR?

‘Sonarlı Şamandıra’ olarak ifade edilen sonobuoy’lar, çeşitli hava ve su üstü platfomlarından atılan sensörler. Bağlı bulunduğu platformdan atıldıktan sonra belirlenen derinliğe inen sonobuoylar, özellikle denizaltılara yönelik akustik bilgi topluyor.

Sonobuoy’lar tarafından toplanan bu akustik bilgi, genellikle VHF kanalından aktif duruma gelen sonobuoy’lar tarafından kendisine iletilen akustik veriyi işleyen platform, böylelikle denizaltının konum bilgisini saptayabiliyor. Radarın deniz versiyonu olan sonobuoy’lar, denizaltı savunma harbi için kritik öneme sahip. Sonobuoylar, 7-8 saate kadar görev yapabiliyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER