Gündem
  • 23.9.2023 23:00

Ankara Halk Ekmek çalışanı nakterili ekmeği laboratuvara gönderdi

Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nda yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Rüşvet skandalını gündeme getiren AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan tarafından şimdi de bakteri skandalı ortaya çıkarıldı. Yaşanan skandaldan vicdanen rahatsızlık duyan fabrika çalışan Mustafa Saykılı fabrikada ki içler acısı durumu paylaştığı fotoğraflarla da gözler önüne sererek yaşananları anlattı. Fotoğraflarda kamyon içerisinde yerde duran simit ve poğaçalar, küflenmiş yoğurtlar ve fareler görülüyor.

Ankaralılara 4 buçuk yıldır hiçbir hizmeti olmayan CHP’li ABB Başkanı Mansur Yavaş, var olanı da koruyamadı. Yıllardır Ankaralılara kaliteli, sağlıklı ve ucuz ekmek satan Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nda yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Yavaş yönetimi tarafından 4 buçuk yıldır Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışmak isteyen insanlardan rüşvet alındığını ortaya çıkaran AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, geçtiğimiz günlerde de fabrikada üretilen ekmeklerde ROPE (Sünme) bakterisi olduğunu belgeleri ile ortaya çıkardı. Özcan’ın belgesini yalanmaya ve olayın üstünü kapatmaya çalışan, Mamak’ın Lalahan mahallesinden ekmek alan bir vatandaş ekmeğin içinden çıkan camı sosyal medyada paylaşarak Yavaş’a gerekeni yapması için çağrıda bulunurken olayları unutturmaya çalışan Halk Ekmek Fabrikası ve CHP yönetimine karşı ekmeği analize gönderen fabrika çalışanı Mustafa Saykılı sessizliğini bozdu.

Ankara'da bakteri skandalında yeni gelişme: Analiz için Halk Ekmek çalışanı laboratuvara göndermiş

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halk Ekmek Fabrikası'nda bakterili ekmek skandalı patladı. AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan, hazırlanan raporda bakteri değerinin normalin 100 kat üzerinde olduğunu açıklayarak raporu paylaştı.

Saykılı, "Ben yıllardır Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışıyorum. 2019 yılına kadar fabrikada her şey normal giderken bir anda bu yönetim personelin üzerine kara bulut gibi çöktü. Çalışanlara yapılmayan mobbing, baskı ve zulüm kalmadı. Önceden fabrikada çalışan herkesin hijyen kurallarını uyup uymadığına, sağlık durumuna düzenli olarak bakılır ve bu konuda çok hassas davranılırdı. Fabrika tarafından çalışanlara ekmeklere yapışmayan özel lateks eldiven dağıtılırdı. Ama bunlar gelir gelmez o eldivenleri dağıtmayı bıraktı. İyi niyetli, vicdanlı olan personel gidip 250-300 TL verip o eldivenlerden alıp kullanıyor. Ama almak istemeyen de almıyor. Biz 2019 öncesi ekmeklere “C” vitamini katar, en kaliteli unlardan ekmek yapardık. Ama bu yönetim “C” vitaminini kaldırdı. Unun da en kalitesizi, en ucuzu hangileri ise onları birbiri ile harmanlayıp ekmek yapmaya başladı" dedi.

Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışan ve bakterili ekmeği kendi imkanları ile laboratuvara gönderip, üretilen ekmeklerde halk sağlığını etkileten ROPE (Sünme) bakterisi olduğunun anlaşılmasını sağlayan Mustafa Saykılı konuştu.

 

 

Mansur Yavaş Ankaralılara bakterili ekmek yediriyor

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Halk Ekmek Fabrikası’nda yaşanan rüşvet skandalının ardından katıldığı canlı yayında, yeni bir skandalı daha gün yüzüne çıkardı. ABB iştiraki Halk Ekmek Fabrikası'nda üretilen ekmeklerde halk sağlığını etkileyecek bir bakteri olduğunu belirten Özcan, "Vatandaşlarımız artık Halk Ekmek'e güvenemez hale geldi. Halk Ekmek Fabrikası ürettiği ekmeklerle insanları zehirliyor." diye konuştu

"Bile isteye vatandaşa bakterili ekmekleri yedirdiler"

Saykılı, “Halk Ekmek Fabrikasında üretilen ekmeklerde bakteri olduğunu anladık. Bu olayı birçok kez yönetime iletmemize rağmen söylediklerimizi ciddi almadılar. Ben de vatandaşa bir vefa borcum olduğunu düşünerek gidip halk ekmek satışı yapılan iki farklı büfeden birer tane ekmek satın aldım. Bir tanesini kendi imkanlarım ile özel bir laboratuvar da incelenmesi için gönderdim. Zaten gönderdiğim ekmeğin, kokusu, görünüşünden bakterili olduğu anlaşılıyordu. Ankara halkına bu ekmeğin bile bile satıldığını tereddüt etmeden söyleyebilirim. Ekmekler konusunda uyarılmalarına rağmen büfelere nakledilen ekmekleri toplatma gereği bile duymadılar. Tam tersine o gün vardiya yapan personeller sırf dışarıya bilgi göndermesin diye mesaiye bırakıldı. Vatandaşa bu ekmeği bile isteye yedirdiler.” ifadelerini kullandı.

"Hasta personeli ekmek üretiminde çalıştırıyorlar, kalitesiz malzeme kullanıyorlar"

Sayıkılı, “Pandemi döneminde bile üretim tesisinde hasta insanlar ekmek üretmek için çalıştırıldı. Şu anda bile hasta olan personellerden çalışanlar var üretim tesisinde. 2019 öncesi hiç böyle bir olay gündeme gelmedi Halk Ekmek Fabrikası’nda. Çünkü eskiden daha kaliteli unlar kullanılırdı. Eskiden ekmeklere ‘C’ vitamini katardık şimdi katmıyoruz. Şu anda en ucuz, kalitesiz unlardan ekmek üretiyorlar. Mesela eskiden tırnaklarımızı her gün keserdik. Şeflerimiz, müdürlerimiz her gün denetlerdi üretimdeki personeli. Şimdi böyle bir şey yapılmıyor. Üretim tesisinde tamamen saldım çayıra, Mevla’m kayıra psikolojisi hâkim. Eskiden ekmeğe yapışmayan lateks eldivenler dağıtılırdı. Şimdi dağıtılmıyor. Vicdanlı personeller kendi ceplerinden bu eldivenleri alıp kullanırsa ne ala. Kullanmayana da vay efendim sen niye bunu kullanmadın denmiyor. 2019 yılından sonra ekmekte ‘C’ vitamini kalktı. Kaliteli un kalktı, fabrikada hijyen sağlanamaz oldu.” şeklinde konuştu.

"Daha çok ekmek üretmeyi halka hizmet sanıyorlar"

2019 yılında kalifiye, kaliteli personelleri işten attıklarını söyleyen Saykılı şöyle devam etti:

"Herkes gitti. Çünkü insanlarda sabır kalmadı. Çok eziyet ettiler personele. Şu anda Halk Ekmek Fabrikası eskiye nazaran daha çok ekmek üretip daha çok kazanıyor ama malzeme kalitesizleştirildi. Yönetimi göre daha fazla ekmek üretmek halka hizmet. Ama bu iş öyle yürümüyor. Az ama kaliteli ekmek üretmek halka en büyük hizmettir. Bu yönetim ne yazık ki bunu anlayamadı. Ben Ankaralıların daha kaliteli ekmek yemesi için, personelin çektiklerini bir nebze duyurabilmek için, Ankaralılara gönül borcumu ödemek için yaptım.”

Saykılı’nın paylaştığı fotoğraflarda fabrika içerisinde gezen farelerin hem personelin hem de halkın sağlığını büyük tehlikeye soktuğu anlaşılırken. Ayrıca fotoğraflarda ağzı açık halde görünen küflenmiş yoğurt ve yerlerde duran simit ve poğaçalar fabrika içerisindeki yaşanan vahim durumu gözler önüne serdi.

Güncellenme Tarihi : 23.9.2023 20:41

İLGİLİ HABERLER