Gündem
  • 30.7.2014 16:07

Antalya bayramda 200 bin kişiyi ağırladı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Kurban Bayramı için 'Erken rezervasyon yaptırın' uyarısında bulundu.

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Ramazan Bayramı'nda Antalya'daki otellerin yüzde 100 doluluğa ulaştığını söyledi. Bayramın iç turizme önemli bir hareketlilik getirdiğini aktaran Yusuf Hacısüleyman, bayramda iç turizmde yaklaşık 200 bin kişinin tatil için Antalya'yı tercih ettiğini dile getirdi. Otellerdeki doluluk nedeniyle yer bulamayan tatilciler olduğunu vurgulayan Yusuf Hacısüleyman, "Antalya her bayramda yüzde 100 doluluğa ulaşıyor ve yer bulunmuyor" dedi.

HEDEF 13 MİLYON TURİST

Antalya'da yüksek sezonda olunması nedeniyle ağustos ayında da doluluk oranlarının yüksek seviyede devam etmesini beklediklerini kaydeden Yusuf Hacısüleyman, 2014 yılını 13 milyon turistle tamamlamayı hedeflediklerini, bu hedefin şu an yüzde 60'ına ulaşıldığını aktardı.

ŞİMDİDEN YER AYIRTIN

Bayram dönemlerinde tatile çıkacakları erken rezervasyon yaptırmaları konusunda uyaran Yusuf Hacısüleyman, tatil planlarının son güne bırakılmamasını istedi. Ekim ayındaki Kurban Bayramı'nda tatil süresinin 1 haftaya çıkarılmasını beklediklerini söyleyen Hacısüleyman, "Sadece turizm ekonomisi açısından değil, insani duygularla da baktığımız zaman ailelerin birbirine kavuşması ve bayramı birlikte idrak etmeleri için tatilin 1 haftaya çıkarılmasında yarar görüyoruz. Kurban Bayramı'nda tatile çıkacaklar da şimdiden rezervasyon yaptırsın. Çünkü ekim ayı yurtdışı turizmi bakımından özel ve güzel bir ay, yer kalmayabilir" diye konuştu.

İLÇELER DE YÜZDE 100 DOLU

Antalya'nın turizm merkezleri Kaş ve bu ilçeye bağlı Kalkan ve Patara'da yer bulamayan tatilciler, plajlarda ya da otomobillerde geceliyor. Kaş Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Aydın, ilçe merkezi ile Kalkan ve Patara'da bulunan toplam 230 otel, pansiyon ve 12 bin yatağın bayramda tümüyle dolduğunu söyledi. Otellerin yanı sıra Kaş, Kalkan ve Patara'daki turizme hizmet veren villaların tamamının dolduğunu dile getiren Aydın, şöyle konuştu:

"Birçok tatilci pansiyon haline getirilen evlerde konaklıyor. Yer bulamayanlar plajlarda ve otomobillerinde geceliyor. Doluluk oranı yüzde 100. Şu anda Kaş ve çevresinde 20 bin yerli ve yabancı turist olduğunu tahmin ediyoruz. Dalış okulları, alternatif turizm yapanlar, Kaş esnafı, tekneciler, herkes çifte bayram yaşıyor. Gündüzleri plajlar insan kaynıyor. Bayram sonrası da bu doluluğun süreceğini tahmin ediyoruz."

ADRASAN VE OLİMPOS

Kumluca İlçesi'ne bağlı Adrasan ve Olimpos tatil beldeleri de üç günlük bayramı tatil fırsatına çeviren yerli turistlerde doldu. Yerli ve yabancı tatilciler gündüzleri denizin keyfini çıkartırken geceleri de kendilerini müziğin ritmine bırakarak eğleniyor. Adrasan ve Olimpos sahillerinde otel ve pansiyonlarda doluluk oranı yüzde 100 seviyesine çıktı.

Adrasan Otel sahibi Mustafa Taşgın, 28 Haziran'da Adrasan'daki orman yangını sonrası ve Ramazan ayı dolayısıyla Temmuz ayında turist sayısında önemli düşüş yaşandığını, son bir hafta içerisinde durgunluğun yerini hareketliliğe bıraktığını söyledi. Olimpos'taki Kadir's Ağaç Evleri'nin sahibi Kadir Kaya da Adrasan genelindeki otel ve pansiyonlarda doluluk oranlarının yüzde 100 seviyesinde olduğunu belirterek, "Yarın itibariyle hotellerdeki yoğunluk yavaş yavaş yerini daha sakin mekanlara bırakacak. Ancak okullar açılana kadar sıkıntı yaşanacağını sanmıyoruz" diye konuştu.

Bu arada Olimpos Antik Kenti'ni bayramın ilk iki günü 8 bin 725 kişi ziyaret ederken, antik kent giriş gişelerinde zaman zaman uzun kuyruklar oluştu. Adrasan ve Olimpos tatil beldesinde faaliyet gösteren turizm işletmecileri, sezonun bu şekilde devam etmesi halinde geçen yılki rakamların yakalanacağını düşünüyor.

ALANYA'DA PLAJLAR TURİST AKININA UĞRADI

Bayram tatiliyle birlikte binlerce yerli turistin akınına uğrayan Alanya'da sıcaktan bunalan tatilciler plajlara akın etti. Hava sıcaklığının 33 derece, nem oranının yüzde 64'ü bulduğu ilçede turistler, Damlataş ve Kleopatra plajlarını doldurdu. Bronzlaşmayı ya da serin denizi tercih eden yerli ve yabancı turistler, plajlarda renkli görüntüler oluşturdu.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 02:54

İLGİLİ HABERLER