Bilim
  • 8.4.2023 02:06

Araç Kiralamada Ek Sürücü Nedir?

Araç kiralama resmi olarak prosedürleri belli olan bir işlemdir. Kiralayan kişi ve kiralama yapan şirket arasında belli şartları olan bir protokol imzalanır.

 

İmzaları atan taraflar sözleşmedeki şartları kabul etmiş olur. Dolayısı ile sözleşmede yazan maddeler iki taraf için de yasal açıdan bağlayıcıdır.

 

Bu noktada genel çerçevede kiralanan aracı sadece sözleşmeyi yapan kişi kullanabilir. Aksi durumda hukuki açıdan yaptırıma uğrama ihtimali vardır.

 

Kiralanan aracı bir diğer bireyin de kullanabilmesi için ek sürücü denilen bir kavram bulunuyor. Araç kiralamada ek sürücü şartları yerine getirildiğinde aracı kiralayanın haricinde diğer bir kişinin kullanmasında bir sakınca yoktur.

 

Oto kiralama ile ilgili önemli bir kavram olan ek sürücü konusu ile ilgili bütün önemli noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Kimler Ek Sürücü Statüsü Kazanabilir?

Araç kiralama ek sürücü statüsü aracın kiralama sözleşmesi yapılırken sözleşmeye ismi ve kimlik numarası işlenen kişilerin sahip olabileceği bir haktır.

 

Resmi olarak ek sürücü olarak tanımlanan kişiler sigorta ve kasko şartlarını ihlal etmeden kiralanan aracı kullanabilirler. Uzun yolculuklarda kullanılmak için kiralanan araçlarda ek sürücü tanımlamak mantıklı bir seçenektir.

 

Ek sürücü olarak tanımlanmadan arabayı kullanan ve kaza gibi bir olumsuzluk yaşayan kişiler hukuki açıdan suçlu duruma düşer. Ek sürücü şartları arasında bulunan sözleşmeye işlenmiş olma hali sizi hukuksal sorumluluklardan korumaya yarayacaktır.

 

Araç kiralamada ek sürücü olarak tanımlanan kişiler için ekstra bir ücretlendirme talep edilmez. Standart ücretlendirme şartları aynen uygulanır.

 

Araç Kiralamada Ek Sürücü Şartları Nelerdir?

Araç kiralamada ek sürücü şartları normal araç kiralama şartları ile aynı özelliklere sahiptir. Yasal olarak ek sürücü ve aracı kiralayan kişi aynı hak ve sorumluluklara sahiptir.

 

Ek sürücü de sözleşmeye dahil edilmesi durumunda kaza ve yolda kalma gibi durumlarda yol yardımı ve kasko gibi imkanların tamamından yararlanabilmektedir.

 

Ancak sözleşmeye eklenmediği halde kazaya karışan ek sürücü için yasal yaptırımlar da uygulanır. Böyle bir durumda sözleşmeyi yapan kişi de aracı kaza halinde kullanmasa bile yasal olarak sorumlu tutulur.

 

Araç kiralamada ek sürücü yaşı da önemli şartlardan birisidir. Buna göre ekonomi sınıfı araçlar için 21 yaşını doldurma ve en az bir yıllık ehliyet şartı aranır.

Ekonomi plus ve orta segment araçlarda ise 23 yaşını doldurma ve 2 yıllık ehliyet şartı aranmaktadır. Attractive plus, Suv, Suv plus ve full size segment araçlarda 25 yaş ve 3 yıllık ehliyet, Premium ve lüks segment araçlarda ise 30 yaşı doldurma ve 5 yıllık ehliyete sahip olma şartları aranır.

 

Araç kiralamada aranan yaş şartları kiralayan ve ek sürücü için aynı sürelerdedir. Bu anlamda bir farklılık bulunmamaktadır. Bu araba segmentleri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Antalya araç kiralamadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Ek sürücülerin araç kiralama işlemi sırasında kimlik ve ehliyet ibraz etmeleri zorunludur. Ek sürücü şartları arasında karşılanmayan bir özellik varsa kiralama işlemi yapmamak kiralama şirketinin inisiyatifindedir.

 

Ek Sürücü Tanımlaması Sonradan Yapılabilir mi?

Araç kiralama ek sürücü tanımlaması bazı esnekliklere bağlı olabilir. Ancak bu durum şirketten şirkete değişiklik göstermektedir.

 

Bazı şirketler sözleşmenin yapılmasından sonra ek sürücü tanımlamasına izin verebilmektedir. Bu izin vermede kimlik, ehliyet ve ek sürücü yaşı gibi kıstaslar sağlanmalıdır. Şirketlerden bazıları sonradan ek sürücü tanımlaması için ek ücret talep edebilmektedir.

 

Bazı şirketler ise sonradan ek sürücü tanımlaması yapmamaktadır. Bu şirket politikası ile alakalı bir durumdur. Araç kiralama şirketlerinin kiralama politikalarına ulaşmak için Van'da araba kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 8.4.2023 02:07

İLGİLİ HABERLER