Dünya
  • 30.6.2023 13:46

Arap ülkelerinden İsveç mallarına boykot çağrısı.. İşte ünlü İsveç malları

Arap Parlamentosundan "İsveç mallarını boykot" çağrısı
Arap Parlamentosu, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki olarak İslam dünyasını "İsveç mallarını boykot etmeye, bu ülkeye seyahat etmemeye ve ciddi tavır almaya" çağırdı.Arap Parlamentosunun internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Kur'an-ı Kerim'e yönelik bu ihlallerin "tam teşekküllü bir suç olduğu" ve "kutsal kitaplara saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan, dinlere hakaret edilmesini yasaklayan tüm uluslararası yasalar ve sözleşmeler tarafından da reddedildiği" ifade edildi.

Calls for a boycott of Swedish goods following Quran burning protest -  Radio Sweden | Sveriges Radio

İSVEÇ ÜRÜNLERİNİ BOYKOT ÇAĞRISI

Bu provokasyonların, Müslümanların duygularını harekete geçirdiği ve tamamen reddedildiği kaydedilen açıklamada, dünya parlamentolarına "İsveç ürünlerini boykot etmeleri ve onlarla alışveriş yapmayı engelleyecek kararlar almaları, barış ve kardeşliğe çağrıda bulunan, kin ve nefret propagandasını ve şiddete teşviki reddeden hoşgörü dini İslam'a saygı duyulması gerektiğini vurgulamaları" çağrısında bulunuldu.

Sunni Muslim Leaders Call for Global Boycott of Swedish & Dutch Goods ━ The  European Conservative

İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir kişi dün Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

işte ünlü isveç markaları

Volvo V90 Made by Sweden (Short 2016) - IMDb


H&M

h and m

Ülkemizde de çok sayıda mağazası bulunan H&M en bilindik İsveç markalarından bir tanesidir. 1947 senesinden beri var olan H&M kadın, erkek, çocuk ve ev ürünleri satmaktadır. Modayı yakından takip eden ve ayrıca moda dünyasında önemli bir yeri olan H&M’in 2017 itibariyle dünya genelinde 4300’den fazla mağazası vardır.

H&M’in açılımı Hennes&Mauritz’tir ve markanın serüveni 1947’de Vasteras’ta sadece kadın kıyafetleri satan bir mağaza açmasıyla başlamıştır. Bugün ise dünyanın dört bir köşesindeki mağazalarıyla müşterilerine çeşit çeşit ürünler sunmaktadır.

IKEA

ikea logo
 

Söz konusu İsveç olduğunda ilk akla gelen markalardan bir diğeri ise IKEA’dır. Açılımı “ Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd “ olan IKEA 1943 senesinde o zamanlar 17 yaşında olan Ingvar Kamprad tarafından kurulmuştur.

IKEA’da mobilyadan ev tekstiline, mutfak eşyalarından ofis malzemelerine çok sayıda ürün satılmaktadır. Yani bir evi döşemek için ihtiyaç duyulan birçok şeyi İKEA’da bulabilmek mümkündür. 

IKEA mağazalarında ayrıca yeme-içme bölümü ve bisküvi, çikolata, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin satıldığı market de vardır. Gezinirken yorulanlar restoranda mola verip birşeyler yiyip içebilmekte, dileyenler de IKEA’dan çıkmadan önce marketine uğrayarak alışveriş yapabilmektedir.

Birçok IKEA ürünü kolay taşınabilmesi için yassı kutularda satılmaktadır. Dileyenler satın aldıkları ürünleri kendi araçlarıyla taşımakta, dileyenler de kargo hizmetinden yararlanmaktadır. Nakliye ve montaj konusunda detaylı bilgiyi ziyaret ettiğiniz IKEA mağazasındaki yetkililerden edinebilmeniz mümkündür.

Ayrıca çok sayıda ürün IKEA’nın websitesinde de satılmaktadır. Online alışveriş yapmayı düşünenler de ödeme, nakliye, montaj gibi bilgilere websitesinden ulaşabilmektedirler.

Acne Studios

acne studios
 

Stockholm merkezli Acne Studios kadın ve erkek giysilerinin, ayakkabıların ve aksesuarların satıldığı bir İsveç markasıdır. Acne Studios’un Kopenhag, Berlin, New York, Sidney, Londra, Tokyo, Paris gibi çok sayıda yerde mağazaları vardır. Ülkemizde ise markanın ürünlerini Beymen’de bulabilmek mümkündür.

Daniel Wellington


 

2011 senesinde Filip Tysander tarafından kurulan Daniel Wellington bir İsveç saat markasıdır. Minimal bir tasarıma sahip olan saatler aynı zamanda şık bir görünüme de sahiptir ve belki de bu sayede marka kısa sürede dünya çapında bir bilinirlik kazanmış ve ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.

Hastens

hastens
 

1852’de kurulan Hastens yatak, yastık, yorgan, çarşaf gibi ürünler satan bir İsveç markasıdır. Dünya genelinde birçok ülkede mağazaları bulunan Hastens’in ülkemizde de mağazaları vardır.

Electrolux

electrolux
 

Bir diğer İsveç markası ise ev cihazları ve profesyonel cihazlar satan Electrolux’tür. Electrolux denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden bazıları bulaşık makinesi, çamaşır ve kurutma makineleri, buzdolabı, elektrikli süpürgeler, ütü ve kahve makinesi gibi küçük ev aletleridir.

Hasselblad

hasselblad
 

1941 senesinde kurulan Hasselblad fotoğraf makinesi ve lens konusunda önemli bir markadır. Hasselblad fotoğraf makineleri ikonik ergonomik dizaynları, görüntü kalitesi ve yüksek performansları ile bilinirler. Hasselblad fotoğraf makineleri dünyadaki önemli anları fotoğraflamada kullanılmaktadır ve bunlardan bir tanesi aya ilk adım atan kişinin fotoğraflanmasıdır.

Çok sayıda önemli fotoğrafçı tarafından tercih edilen Hasselblad yüksek görüntü kaliteli ürünler yaratmaya devam etmektedir.

Ana merkezi Gothenburg’ta olan Hasselblad’ın New York, Tokyo, Hamburg, Paris, Londra, Kopenhag’ta ofisleri ve dünyanın birçok yerinde de distribütörleri vardır.

Fjallraven

fjallraven re-kanken
 

Sırt çantası, mont, çadır, şapka ve daha çok sayıda ürünü bulunan Fjallraven bir dış mekan markasıdır. Kadın, erkek ve çocuklar için yürüyüş montları, açık hava pantolonları, şapkalar, T-shirtler ve bunlar gibi birçok ürünün satıldığı Fjallraven markası 1950 senesinde 14 yaşındaki bir çocuğun o zamanların sırt çantalarınının rahat olmadığını düşünüp bununla ilgili birşeyler yapmaya karar vermesiyle başlamıştır. Ake Nardin isimli bu çocuk 1960 senesinde Fjallraven ismini verdiği firmasını kayıtlara geçirmiştir. 

Oriflame

oriflame
 

Türkiye’de birçok kişinin tanıdığı bir marka olan Oriflame’i 1967 senesinde İsveçli Jochnick kardeşler kurmuştur. Markanın satış yapan ve bu satışlardan komisyon kazanan temsilcileri vardır.

İsveç kökenli bir firma olan Oriflame’in kurumsal ofisleri İsviçre’de yer almaktadır. Oriflame’in satmakta olduğu ürünlerden bazıları kokular, makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve aksesuarlardır.

Björn Borg

bjorn börg
 

Özellikle iç çamaşırlarıyla ünlü olan Björn Borg da bir İsveç markasıdır. Bu marka sportif, yaratıcı ve inovatif olması ile bilinmektedir.

Scania

scania
 

1891’de kurulan Scania kamyonları ile dünya çapında tanınmış bir İsveç markasıdır. Scania’nın bir diğer ürünü ise motorlarıdır.

Halsa


 

Bir diğer İsveç markası olan Halsa bugün dünya çapında bilinen yatak markalarından bir tanesi haline gelmiştir. Halsa markasının ürünleri ülkemizde de satılmaktadır.

Son Olarak…

İlk akla gelen İsveç markalarından bazılarını yukarıda sizler için derledik. Bu arada 2003 senesinde bulunan ve özellikle farklı ülkelerde yaşayan kişilerin birbirleriyle ücretsiz bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan Skype ile müzik dünyasına farklı bir açı getiren ve 2006 senesinde ortaya çıkan Spotify gibi uygulamaların da İsveç menşeeli olduğunu belirtmekte fayda var.
 

Güncellenme Tarihi : 2.7.2023 00:49

İLGİLİ HABERLER