Gündem
  • 7.12.2021 22:57

ASELSAN BAE'ye satılacak' iddialarına yalanlama

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında geçtiğimiz hafta imzalanan iş birliği anlaşmalarına ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı gazetelere dayandırdığı açıklamasında, ASELSAN'ın satılacağını öne sürmüştü. Bugün de bazı haber sitelerinde Kılıçdaroğlu'nun iddialarını destekler nitelikte yapılan haberler sonrası ASELSAN'dan açıklama geldi. "BAE'ye satıldı" iddialarının kesin bir dille yalanlandığı açıklamada, "Gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki haklarımız saklıdır." denildi.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye ile BAE arasında birçok alanda iş birliğini kapsayan 10 ayrı anlaşma imzalandı. Söz konusu açıklamaları partisinin grup toplantısında değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

bazı gazetelere dayandırdığı açıklamasında, ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN'ın satılacağını öne sürmüştü.

Bugün bazı haber sitelerinde Bloomberg'e dayandırılarak verilen haberlerde, "Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerinin, pazartesi günü Ankara'da ASELSAN dahil olmak üzere Türk savunma sanayi şirketleriyle görüşmeler yaptığı belirtildi." iddiaları yer aldı.

"HİÇBİR GERÇEKLİK PAYI TAŞIMIYOR"

Gelişmelere ilişkin ASELSAN'dan yapılan açıklamada, iddialar kesin bir dille yalanlandı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bazı basın yayın organlarında, ASELSAN’ımız ile ilgili kaynağı belli olmayan iddialar dile getirilmektedir. Halkımızın bağışları ile kurulmuş, çoğunluk hissesine Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) sahip olduğu Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz. Halkımızın gurur kaynağı ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki haklarımız saklıdır."

İLGİLİ HABERLER