Asayiş
  • 29.9.2013 20:49

Atatürk Havalimanı karıştı!

HAVA-İŞ Sendikası’nın Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binası önünde yapacağı eyleme destek için gelen eylemciler ile polis karşı karşıya geldi. 

Yaklaşık 150 kişilik grup, THY'deki greve destek vermek için THY Genel Müdürlüğü'ne yürümek istedi. Ancak polis grubun yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine arbede çıktı. Eylemcilere polis göz yaşartıcı sprey ve kalkanlarla müdahale etti.

Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ile 24. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayarak greve giden Hava-İş Sendikası üyelerine destek olmak amacıyla, THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanına yürümek isteyen gruba polis müdahalede bulundu.

Emniyet güçleri, Atatürk Havalimanı metro istasyonu çıkışında toplanan "THY Greviyle Dayanışma Komitesi" üyelerine, metro istasyonu dışına çıkmaları için uyarılarda bulundu. Aralarında Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Dev-Lis ve Hava-İş Sendikası üyelerinin bulunduğu grup, dışarı çıkmamakta ısrar etti. Bunun üzerine emniyet güçleri, kalkanlarıyla grubun dışarı çıkmasını sağladı. Polisin bu sırada göz yaşartıcı sprey kullandığı, gruptakilerden bazılarının ise polise, çöp kovalarını ve metro istasyonunda bulunan bazı maddeleri attıkları görüldü.

Gruptakilerin uyarıları sonucu dışarı çıkan protestocular, Atatürk Havalimanı otoparkı girişinde tekrar toplanmaya başladı. “Her yer Hava-İş, her yer direniş” , “THY işçileri yalnız değildir” sloganları atan göstericiler, yürüyüşe geçmek için Atatürk Havalimanı açık otoparkı girişinde toplanmaya devam ediyor.

Bu arada gruptakilerden bazılarının gözaltına alındığı ve serbest bırakılmaları için Hava İş Sendikası Başkanı Atilla Ayçin'in, polis yetkilileriyle görüştüğü iddia edildi.
 

İLGİLİ HABERLER