Gündem
  • 21.9.2022 14:40

Avrupa umudunu Türkiye'nin karadeniz gazına bağladı

Avrupa Karadeniz gazına umut bağladı: Türkiye, Rus gazına bağımlılığı bitirebilir

Ukrayna uzmanı Gaber, 'Ruslar'ın enerjiyi silah olarak kullanması AB'de enerji çeşitliliğini artırması için fırsat. Türkiye bu noktada hayati rol oynayabilir" dedi.

Türkiye Ukrayna'daki savaşın sona erdirilmesi ve küresel etkilerini en aza indirmek için elini taşın altına en çok koyan ülke.

Rus işgaliyle başlayan savaş sebebiyle tahıl krizi, insani ve nükleer felaket tehlikesi, enerji krizi gibi sorunların küresel çapta büyümemesi için adımlar atıyor.

Türkiye'nin bu adımları başta Ukrayna olmak üzere tüm dünyada yankı buluyor.

Amerikan düşünce kuruluşu olan Atlantic Council'den Ukrayna Dış Politika Uzmanı Yevgeniya Gaber TRT Haber'e değerlendirdi.

"TÜRKİYE KRİZLERİ ÖNLEMEK İÇİN KARADENİZ'DE İSTİKRAR İSTİYOR"

Yevgeniya Gaber, Ankara'nın adımların hayati önemini vurguladı:

"Türkiye kritik konumda. Çevresinde çatışma alanları var. Türkiye insani, gıda, enerji gibi krizleri önlemek ve kendi ulusal güvenliği için Karadeniz'de istikrar istiyor. Çünkü Rusya Ukrayna'nın güneyini ele geçirirse Karadeniz Rus gölüne döner, bu, Türkiye'nin ulusal güvenliği için büyük sorun demek. Türkiye bunu önlemeye çalışıyor."

DENGELERİ ALT ÜST EDEN KEŞİF: TÜRKİYE RUS GAZINA BAĞIMLILIĞI BİTİREBİLİR

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Rus Gazprom'un doğal gazı kesmesi Avrupa'yı tedirgin ediyor:

"Ruslar'ın enerjiyi silah olarak kullanması Avrupa'ya enerji çeşitliliğini artırması için fırsat. Küresel enerji güvenliği için farklı kaynaklara yönelmeleri gerek. Türkiye bu noktada hayati rol oynayabilir. AB ile Azerbaycan arasında gaz akışının artırılması öngörülüyor. Burada Türkiye TANAP ile enerji bağlantı noktası olduğunu gösterebilir. Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği gaz 5-10 yılda Türkiye ve Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığını bitirmeye yardımcı olabilir."

Tahıl krizinin küresel gıda felaketine dönüşmesini önlemede Türkiye'nin çabaları yankı buluyor.

 

İLGİLİ HABERLER