Dünya
  • 28.2.2021 01:01

Avrupa'yı sarıya boyamıştı! Toz bulutunda dehşete düşüren bulgu

Avrupa'ya turuncu kar yağdı. Başlarda çok ciddiye alınmayan bu olayın arkasında bir felaket çıktı. Toz bulutu Afrika'nın Sahra Çölü'nden geldi ve o çölde Fransa defalarca nükleer denemeler yapmıştı. Gelen toz bulutunun, Fransa'nın yaptığı nükleer denemelerden çöle yayılan radyoakif madde taşıdığı ortaya çıktı.
Kısaca Fransa Afrikalıların başına sardığı belayı toz bulutu olarak kendisi buldu.

Sahra tozu Almanya, Fransa ve Macaristan'ın karla kaplı bölgelerine düştü
 

Güney ve orta Avrupa'nın birçok bölgesi, Sahra Çölü'nden gelen tozla kaplandı.Toz bulutu karla birleşince ortaya turuncu kar çıktı ve  kıyamet gibi bir manzaraya dönüştü. Sahra Tozu; İtalya, Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa'nın bir bölümü, Çek Cumhuriyeti, Macaristan'a taşındı. ve Balkanlar.
 

Sahra Çölü’nden bu ayın başlarında Fransa’ya gelen toz bulutu, 1960 yılında Sahra çölünde gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan Sezyum 137 (Caesium 137) radyoaktif kalıntılarını ülkeye taşıdı.

Afrika'dan gelen toz bulutu, Fransa'nın bir bölümünü bugün sarıya boyadı!

Ülke genelinde birçok bölgede etkili olan toz bulutu, radyoaktif kalıntıları da beraberinde getirdi. Fransız bilim adamları, geçtiğimiz 6 Şubat’ta ülkeye gelen toz bulutunun Jura dağlarında radyoaktif kalıntı bıraktığını açıkladı. Açıklamaya göre, Sezyum 137 (Caesium 137) olduğu öğrenilen element, 1960 yılının başlarında Fransa’nın Sahra Çölü'nde yaptığı bir nükleer denemeden kaldı.

2011 YILINDAKİ KAZA

Toz bulutunun kalıntıları, Caen Üniversitesi'nde Radyoloji Uzmanı olarak çalışan Pierre Barbey tarafından incelendi. Sahra çölünden gelen kumlarda yaptıkları inceleme sonucu Sezyum 137 elementini bulduklarını açıklayan Barbey, aynı elementin 2011 yılında Japonya'nın Fukushima kentinde meydana gelen nükleer santral kazasında da atmosfere yayıldığını dile getirdi.

Sahra Çölü'nden gelen toz bulutu, radyoaktif kalıntıları Fransa'ya taşıdı

KİRLİLİK DEVAM EDİYOR

Fransa, Sahra Çölü'nde ilk olarak 13 Şubat 1960 yılında nükleer deneme yaparken, daha sonra da birçok nükleer deneme gerçekleştirdi. Fransa’nın 1960'larda yaptığı denemelerin, Hiroshima patlamasının 3 veya 4 katı olduğu biliniyor.

Bir çok şehri sarıya boyamıştı! Toz bulutunda dehşete düşüren ayrıntı - Son  dakika dünya haberleri

Özellikle Cezayir’de radyoaktivite, halkın sağlığını etkilerken, bölgedeki yoğun radyoaktif kirlilik hala devam ediyor.

 

 

Güncellenme Tarihi : 1.3.2021 01:00

İLGİLİ HABERLER