Dünya
  • 7.12.2023 23:59

Azerbaycan ile Ermenistan anlaştı! İyi niyet göstergesi olarak esir takası yapılacak

Azerbaycan ve Ermenistan ortak açıklamalarında barışa ulaşmak için fırsat oluştuğu konusunda hemfikir olduklarını duyurarak, Azerbaycan'ın iyi niyet göstergesi olarak 32 Ermeni askerini, Ermenistan'ın ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı aldığı bildirildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış görüşmeleri devam ediyor.

Taraflar, bir anlaşmaya imza atmak için müzakerelerin sürdüğünü söylüyor.

Son olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin, egemen toprakları olan Karabağ'ı özgürleştirmesinin ardından, Ermenistan'ın hâlâ "intikam" peşinde koşmadığına dair garantiler vermesi gerektiğini vurgulamıştı..

Taraflardan ortak açıklama geldi.

Barış anlaşması konusunda hemfikir oldukları belirtildi

Azerbaycan ve Ermenistan ortak açıklamalarında barışa ulaşmak için fırsat oluştuğu konusunda hemfikir olduklarını duyurarak, barış anlaşması imzalama niyetlerini teyit etti

Azerbaycan 32 Ermeni askerini, Ermenistan 2 Azerbaycan askerini serbest bırakacak

Azerbaycan'ın iyi niyet göstergesi olarak 32 Ermeni askerini, Ermenistan'ın ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı aldığı bildirildi.

"KARABAĞ'DAKİ SÖZDE REJİMİN 6 LİDERİ TAKASTA YER ALMIYOR"

Açıklamada, Azerbaycan tarafından Ermenistan'a geri gönderilmesi gereken 32 kişinin Aralık 2020'de Hadrut istikametinde yürütülen terörle mücadele operasyonu sırasında tutuklanmış ve farklı zamanlarda sınır ihlali yapan kişilerden oluştuğu belirtildi. Serbest bırakılan tutuklu Ermeniler arasında Karabağ’daki eski sözde rejimin 6 liderlerin yer almadığının da altı çizildi.

ERMENİSTAN, COP29'A EV SAHİPLİĞİ YAPMA ADAYLIĞINI AZERBAYCAN LEHİNE GERİ ÇEKTİ

Açıklamada ayrıca, Ermenistan'ın Azerbaycan’a karşı iyi niyet göstergesi olarak BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) 29. Taraflar Konferansına ev sahipliği yapma adaylığını geri çekerek, Azerbaycan’ın adaylığını desteklediği kaydedildi. Azerbaycan'ın da aynı şekilde Ermenistan’ın COP Bürosu'nun Doğu Avrupa Grubu üyeliğine adaylığını desteklediği aktarıldı.

Güncellenme Tarihi : 7.12.2023 22:21

İLGİLİ HABERLER