Sağlık
  • 27.9.2022 22:38

Baba Koca: Onkoloji Hastanesi kapanmayacak

Sağlık Bakanı Koca, Ankara'daki mevcut Onkoloji Hastanesi'nin durumu hakkında açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanlığın gündeminde koronavirüs, kamu hastaneleri ve Onkoloji Hastanesine ilişkin iddialar yer aldı.

"Bazıları ısrarla kapatacağımızı söylese de biz kapatmayacağız"

Etlik Şehir Hastanesi'nin çarşamba günü açılacağını ve Ankara'nın ikinci büyük hastane kapasitesine kavuşacağını aktaran Bakan Koca, "Mevcut hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek. Onkoloji Hastanesi kapanmayacak. Bazıları ısrarla kapatacağımızı söylese de biz kapatmayacağız. Kapasite değişiklikleri olabilir, yenilenme çalışmaları olabilir ama hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek. Mevcut hastanelerimizin hiçbiri sağlık amacı dışında asla kullanılmayacak." diye konuştu.

 

Fahrettin Koca: Onkoloji Hastanesi kapanmayacak #1

 

"Başvuru süresi 29 Eylül Perşembe günü sona eriyor"

Ek Ödeme Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin ardından kamuya dönüşler artmaya başladı.

Konuya ilişkin son durumu aktaran Fahrettin Koca, "Kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuru sayısı 7 bini geçti. Açtığımız açıktan atama kadrolarına başvuru süresi 29 Eylül Perşembe günü sona eriyor. Talebin yoğunlaşarak artacağını düşünüyoruz." dedi.

 

Fahrettin Koca: Onkoloji Hastanesi kapanmayacak #2

 

"Salgın ortadan kalkmadı ancak etkisini yitirdi"

Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak, salgının henüz ortadan kalkmadığını ancak etkisini yitirdiğini söyledi.

Türkiye'nin iki yıl önceye göre hastalıkta mücadelede çok önemli tecrübeler edindiğini kaydeden Koca, "Gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarı hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu." ifadelerini kullandı.

"Koronavirüs artık bir korku unsuru olmamalı"

Dalgalı seyir izleyen hastalık nedeniyle belirli dönemlerde vaka sayılarında artış yaşandığını dile getiren Bakan Koca, "Avrupa'da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık koronavirüs ile yaşamayı öğrendik. Önemli bir tedbirimiz de aşılar. İleri yaştaki tüm vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemli. Koronavirüs artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli." değerlendirmesinde bulundu.

 

Fahrettin Koca: Onkoloji Hastanesi kapanmayacak #3

 

"Bütün aileme TURKOVAC aşısı yaptırdım"

Birincil aşılamada çok yüksek oranlara ulaştıklarını belirten Bakan Koca, vatandaşların bu konuda büyük hassasiyet gösterdiklerini açıkladı.

Koca, "Hatırlatma dozu aşılarında da bir sorun yok. İleri yaştaki vatandaşlarımız her zaman uyarılarımızı dikkate alarak aşılarını oldular. Riskli gruplardaki kişiler de hatırlatma dozlarını oluyorlar. Buradan bir kere daha çağrıda bulunayım. Risk grupları ve ileri yaştaki vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını ihmal etmesinler. Kasım-aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Ben kendim de dahil olmak üzere bütün aileme TURKOVAC aşısı yaptırdım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi." dedi.

"Grip aşıları ülkemize ulaştı"

Grip aşısına ilişkin de Koca, "Mevsimsel grip sebebiyle yapılacak olan grip aşıları ülkemize ulaştı ve aşı dağıtımına başlandı. Bu konuda da hazırlığımız tam. Yeterli miktarda grip aşımız mevcut." dedi.

Güncellenme Tarihi : 27.9.2022 20:39

İLGİLİ HABERLER