Gündem
  • 31.3.2021 17:22

Bahçeli Anayasa Mahkemesi'ne kızdı!.. Usulden değil esastan zarar verdi

MHP Lideri Devlet Bahçeli Anayasa Mahkemesi'nin HDP'yle ilgili kararını değerlendirdi. Devlet Bahçeli AYM'nin kararına tepki gösterdi. HDP'nin bu kararla zaman kazandığını belirten Bahçeli "Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP, bu aşamada usul eksiklikler bahanesiyle zaman kazanmıştır." dedi.

Son dakika haberi... MHP Lideri Devlet Bahçeli AYM'nin HDP'yle ilgil kararını değerlendirdi. Bahçeli "HDP usul eksikliği bahanesiyle zaman kazanmıştır" dedi.

USUL EKSİKLİKLERİ NEDENİYLE YARGITAY'A GÖNDERİLDİ

HDP'nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Anayasa Mahkemesine gönderilen iddianame, dosyadaki usul eksikliklerinin giderilmesi için AYM Genel Kurul üyeleri tarafından geri Yargıtay'a gönderildi. Raportörün hazırladığı raporda usul eksiklikleri ve hayatını kaybeden HDP'liye de siyasi yasak isteme gibi hatalar bulunmuştu. Eksikliklerin giderilmesinin ardından kapatma davasıyla ilgili iddianame yeniden Anayasa Mahkemesi'ne gelecek.

"USÜLDEN DEĞİL ESASTAN DA İLERİ ZARAR VERMİŞTİR"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanıp AYM'ye sunulan iddianamenin usul eksikleri gerekçe gösterilerek iade edildiğini anımsattı. HDP'nin bu aşamada usul eksiklikleri bahanesiyle zaman kazandığını belirten Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi'nce görevlendirilen bir röportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır. Anlaşılan odur ki, Türkiye'nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır? Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM'de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır. HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir" ifadelerini kullandı.

"SONUNA KADAR MÜCADELE"

Bahçeli, HDP'nin suç örgütü, terör maşası ve organize bölücülüğün markası olduğunu belirterek, "Hiçbir usul kaidesi bu gerçeği değiştiremeyecektir. Anayasa Mahkemesi'nin, hazırlanan iddianameyi kabul ve tasdik etmesi için dosya içinde silahlı ve bombalı teröristleri görmesi mi lazımdır? Beklentimiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, iddianameyi yeni baştan düzenleyip tekraren HDP'yi kapatma davasını açmasıdır. Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir hukuk cinayetine fırsat verilmemelidir. Milliyetçi Hareket Partisi gelişmeleri yakından takip edecek, hukuk kılıfı altına saklanmak isteyen, iç ve dış işgal cephesi marifetiyle korumaya alınan bölücülerle, teröristlerle, damgalı hainlerle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele esasen bir hukuk, bir adalet, bir tarih, bir millet hakkının savunma onurudur" diye kaydetti.

 

Güncellenme Tarihi : 31.3.2021 17:28

İLGİLİ HABERLER