Gündem
  • 15.8.2022 13:24

Bahçeli : Meseleleri sadece Cumhur İttifakı çözer, Gerisi fasa fisodur. Gürültü kirliliğidir

MHP Lideri Bahçeli'den Türk bayrağına saldıranlara tepki: Sonuçlarına katlanacaklar

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ''İç ve Dış Siyasi Gündeme İlişkin'' açıklamalarda bulundu. Bahçeli, ''Bağımsızlığımızın sembolü al bayrağımıza el uzatan, egemenlik haklarımıza dil uzatan, milli varlığımıza göz koyan kim ya da kimler varsa bunun acıklı sonuçlarına en ağır biçimde katlanacaklardır.'' dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve Millet İttifakı'nın "zıvanadan çıktığını" öne sürerek, bayağılıklarını ve bağnazlıklarını her saha ve zeminde deşifre ettiklerini ifade etti.

MHP lideri Bahçeli, açıklamasına şöyle devam etti:

6'LI MASA MİLLİ DEĞERLERLE KUTUPLAŞIYOR

"Türk siyaset hayatı ruhunu ve gururunu emperyalizme satan, kullanım ömrünü zalimlerin insafına bırakan malum ve mahut partiler eliyle karalanmış, sistematik olarak kundaklanmıştır. Karşımızdaki mide bulandırıcı tablo ülkemiz aleyhine olduğu kadar demokrasi adına da vahim bir tehdit olarak belirginlik kazanmıştır. Bir masa etrafında toplanıp PKK ve FETÖ'nün senaryolarına gönüllüce boyun eğen altı partinin Türkiye karşıtlığı, milli değerlerimizle kutuplaşması izahı ve ifadesi olmayan bir çarpıklık noktasına ulaşmıştır."

BU EKİBİN MİLLETİMİZE SAĞLAYACAĞI BİR ŞEY YOK

Muhalefet partisi liderlerinin kurduğu Altılı Masa'da henüz bir adayın belirlenmediğini hatırlatan Bahçeli, "Bu siyasi güruhun hiç kuşkusuz aziz milletimize ve ülkemize sağlayacağı bir şey olmadığı gibi, bu kapsamda ümitvar olması dahi boş bir hayal, boşuna bir beklentidir. Müstakbel başbakanlık pozu veren bir şahsın hal-i pürmelali mizah konusu olmasının yanı sıra, 'kadından imam olmaz' çıkışı ve bu doğrultuda Cumhurbaşkanı adaylığı için yanıp tutuşan Kılıçdaroğlu'nun buna ne diyeceği, nasıl bir yorum getireceği hala belirsizliğini koruyan bir muammadır" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE BÖYLE BİR KURUM YOK"

Bahçeli, muhalefetin provokasyon amacı ile yaptığını iddia ettiği Sümela Manastırı'nda 9. Kez ayın yapmak için Trabzon'a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos'a ekümenik yazılı Trabzonspor formasının hediye edilmesine ilişkin, "Bu yürek yaralayıcı tertip skandal olmasının ötesinde tahrik, tahrip ve taciz tonu çok yüksek bir meydan okumadır. Trabzonspor'umuza ve bu kulübümüze gönül veren muhterem vatandaşlarımıza hakaret niteliğindeki bu kepazeliğin hiçbir vicdan tarafından kabul edilmeyeceği ortadadır. Türkiye'de ekümenik diye bir kurum ve görev tanımı yoktur" değerlendirmesini yaptı.

"KALICI ÇÖZÜM ARAYIŞI BİR NEFESTİR"

"Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 13. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada kullandığı, "Muhalefet ile Suriye'deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz. Orada gerçekten bağımsız insanlar da var. Rejim de var, muhalefet de var. 11 yılı geçti, birçok insan öldü. Birçok insan ülkesini terk etti. Bu insanlar dönebilmeliler, Türkiye'dekiler de dahil" ifadelerini ele alan Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir. Bu ülkede yaşayan hiç kimse, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun ülkemizin ötekisi veya hasmı değildir. Hepsi kardeşimizdir, aramızda tarihe, kültüre ve inanca dayanan kuvvetli bağlar vardır. Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir. Bundan hiç kimsenin rahatsız olmasına gerek yoktur."

Türkiye'nin Suriye ile görüşme düzeyini siyasi diyalog mertebesine çıkarmasının terör örgütlerinin yuvalandıkları her coğrafi alandan iş birliğiyle sökülüp atılmasının ilerleyen günlerdeki siyasi gündem konularından birisi olmaya aday olduğunu ifade eden Bahçeli, "2023'e kadar her alanda ve her komşumuzla normalleşme atmosferinin hakim olması samimi arzumuz ve umudumuzdur. Üzerinde yaşadığımız geniş coğrafyanın bize söylediği; çatışarak değil kucaklaşarak yaşamanın tek seçenek olduğudur. Bunu başaracak tek siyasi irade de Cumhur İttifakı'dır. Gerisi sadece fasa fisodur, fuzuli ezberdir, gürültü kirliliğidir" dedi.

YOLUMUZDAN DÖNMEYECEĞİZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada "Son günlerde ardı ardına sahnelenen provokasyonlar, milli birliğimiz ve dayanışma ruhumuzu hedef alan saldırılar bizi yolumuzdan çevirmeyecektir. Türkiye'nin ufkunu perdelemek, enerjisini yüketmek, manevi direncini kırmak gayesiyle emre amade bekleyen iç ve dış odaklar eşzamanlı faaliyet göstermektedir" dedi.

İLGİLİ HABERLER