Gündem
  • 27.9.2020 18:32

Bahçeli'den Ermenistan'a çok sert Azerbaycan tepkisi

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ermenistan'ın işgalci tavrını kınayan Bahçeli, Ermenistan'ın yeni bir kanlı sayfa açtığını ifade etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik birçok sivilin hayatını kaybettiği saldırılarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a yönelik saldırıların düşmanca olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Yeni bir kanlı sayfanın açılması demektir." dedi.

'Ermenistan, Karabağ meselesini sekteye uğrattı'

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısıyla ilgili konuşan Bahçeli, "Emperyalizmin maşası Ermenistan’ın işgal ettiği Türk topraklarına yerleşme ve yuvalanma emelleri, Karabağ meselesinin adil ve hakkaniyetli şekilde çözüm hedeflerini sekteye uğratmıştır." ifadelerini kullandı.

'Bozgunculuk yapan, uzlaşmaya kapalı duran, barışa yüzünü dönen, sivil ve masumların kanını döken ülke Ermenistan’dır.' diyen Bahçeli, "Tovuz Bölgesi’nde artan gerilimler sıcak çatışmaya dönüşmüş, zulüm ve terör yöntemlerinin kimin tarafından kullanıldığı da iyice netleşmiştir." dedi.


Her şeyin meydanda olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Güney Kafkasya’da istikrarsızlığın, ilkelliğin, işgal ve istila politikalarının ağırlık merkezi Erivan yönetimidir.
Temmuz ayında, Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz istikametinde yaşanan çatışmaların tekrar başlaması hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından milli güvenlik tehdididir." şeklinde konuştu.

Bahçeli'nin açıklamasından satır başları:

Ermenistan saldırganlığı insani, vicdani ve hukuki bütün ilke ve esaslara aykırıdır.
Özellikle ülkemizin çevresini saran karanlık senaryoların son zamanlarda şiddetlendiği, bununla da kalmayıp vahim bir cepheleşmeye ve sertleşmeye doğru mesafe aldığı görülmektedir.

Türk milletine karşı düşmanlık besleyen muhasım odakların Kafkasya’dan Ortadoğu’ya, Akdeniz’den Balkanlar’a kadar sürekli kriz çıkarmak ve kaos üretmek maksadıyla faaliyet halinde oldukları anlaşılmaktadır. Ermenistan’ın alçak saldırısını Akdeniz ve Ege’de oynanan şirret oyunlardan, Libya, Suriye ve Irak’ta sahnelenen emperyalist projelerden ayrı düşünmek, ayrı değerlendirmek geldiğimiz bu aşamada imkansızdır.

Ermenistan'ın saldırılarını lanetledi

Türk düşmanlarının farklı coğrafyalarda husumet nöbetine girdiği ortadadır.Milliyetçi Hareket Partisi, iki devlet ve tek millet halinde geleceği kucaklayan Türkiye-Azerbaycan arasında var olan tarihi ve kültürel dayanışma ve yardımlaşmanın hiçbir gücün ve mütecaviz niyetin karşısında geri adım atmayacağı inancındadır.
Ermenistan zulmünü ve hunhar suikastlarını lanetliyorum. Kalbimizin soydaşlarımızla birlikte attığını bu vesileyle ilan ediyorum.

Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da şifalar diliyorum. Karabağ Türk’ündür, Türk vatanıdır.

Hiç kimse bu muhkem ve müstesna gerçeği değiştiremeyecektir. Yegâne gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur.

'Azerbaycan'ın yanındayız'

Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız.Bütün müstevli odakları tekraren uyarıyorum: Türk milletinin sabrını test etme yanlışına hiç kimse tevessül etmemelidir.Nitekim sonuçları hem acıklı hem de ağır olacaktır.

Güncellenme Tarihi : 27.9.2020 18:35

İLGİLİ HABERLER