Gündem
  • 22.8.2009 15:04

BAKAN ATALAY: BU İŞ SİYASİ POLEMİKLERLE GÖTÜRÜLEMEZ

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt açılımı kapsamında bugün, Türk Ocakları’nı ziyaret etti.

Bakan Atalay’ın, Genel Başkan Nuri Gürgür’le yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmesinin ardından açıklama yapıldı. Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Atalay, durumu, "Soru niye almıyorum? Bu, siyasi polemiklerle götürülecek bir iş değil. Onun için soru almıyorum," diyerek açıkladı. Bakan Atalay, açılımda alınan yolu değerlendirirken de, “Ben bu süreçte büyük bir mesafe alındığını da görüyorum,” dedi.

Açıklamalarında, Türk Ocağı'nın, Türkiye'deki bütün sosyal meselelerle ilgili fikir üreten, kafa yoran, çaba sarf eden bir kuruluş olduğunu ifade eden Atalay, Türk Ocakları Genel Başkanı Gürgür ile çalışmalarına katkı verecek bir görüşme yaptıklarını belirtti. Görüşmede genel olarak çalışmanın süreci, amacı ve hedefleriyle ilgili bilgi sunduğunu belirten Atalay, Gürgür'ün kendisine konuya ilişkin hazırladıkları dosyayı verdiğini, düşüncelerini ifade ettiğini söyledi. Atalay şöyle devam etti:

BU SÜREÇTE BÜYÜK MESAFE ALINDIĞINI GÖRÜYORUM

"Bu sorun zaten hepimizin sorunu. Bütün bireylerin sorunu. Bırakın siyasi partileri, bütün kuruluşlarımızın sorunu. Toplum olarak biz başta terör ve onun ürettiği diğer sorunlardan ne kadar acı çektiğimizi, bize neye mal olduğunu biliyoruz. Onun için her kuruluşumuzun, sivil toplum kuruluşumuzun da zaten bu konuda çalışmaları var. Demokratik açılım çerçevesinde, kendine güvenerek, kendi çabalarıyla ama büyük bir anlayış, mutabakat, büyük bir iyi niyetle konuya yaklaşarak çözüm bulacağımıza inanıyoruz. Ben bu süreçte büyük bir mesafe alındığını da görüyorum." Türk Ocakları Genel Başkanı Gürgür, İçişleri Bakanı Atalay ile çok geniş bir görüşme yaptıklarını söyledi. Konunun, toplumun ortak meselesi olduğunu ifade eden Gürgür şöyle devam etti:

BİZ BU OLAYIN ÜZERİNDEN GELİRİZ

"25 seneden beri kanayan bir yara var. Bu yaranın mutlaka telafi edilmesi, halledilmesi gerekiyor. Türkiye devleti büyük bir devlettir. Biz büyük bir kültür ve medeniyetin temsilcisiyiz. Bir aşiret devleti değiliz. Bu açından bizim tarihimizden ve kültürümüzden gelme özelliklerimizle biz bu olayın üzerinden geliriz."

BÖLGE İNSANI AYRILIKÇI BİR TEMAYÜL İÇİNDE DEĞİL

Terörün durması halinde halledilmeyecek hiçbir problem yoktur. Bölge insanının, teröristlerin ifade ettikleri anlamda ayrılıkçı bir temayül içerisinde bulunmadıklarını görüyoruz. Terörün ortadan kalkmasıyla birlikte Türkiye normalleşen bir düzen içerisinde demokratik açılımlarını yapar, yapmalıdır da. Bireysel haklar anlamında Türkiye standartlarını yükseltmelidir. Bireysel haklar anlamında Türkiye evrensel değerler içerisinde olmalıdır. Ancak bunların grup hakları şeklinde istismar edilerek siyasal bir hedef için istismara çalışılması kesinlikle kabul edilemez bir husustur. Çünkü Türkiye'nin kuruluş felsefesi, ilkeleri ve bunlarla birlikte yürüttüğü bir politika vardır. Bu politikanın bu çizgi içerisinde gelişerek devam etmesi gerekiyor. Demokratik hakların genişletilmesi sadece belli bir bölgeye ve belli insanlar için değil, tüm toplum için ihtiyaçtır." Gürgür, açıklamalarını, geleceğin, Türkiye açısından parlak ve aydınlık olacağına inandığını belirterek sonlandırdı.

Bakan Atalay, bir gazetecinin, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yazılı açıklamasını hatırlatarak, bir değerlendirmede bulunup bulunmayacağını" sorması üzerine, soru almayacağını belirtti. Atalay, "Soru niye almıyorum? Bu, siyasi polemiklerle götürülecek bir iş değil. Onun için soru almıyorum," dedi.

İLGİLİ HABERLER