Gündem
  • 7.7.2024 16:18

Bakan Bolat: 25 bin afgan gitse hayvancılık biter

Üretimde eleman açığı bulunduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 25 bin Afgan'ın gitmesi durumunda tarım ve hayvancılığın biteceğini söyledi.

Türkiye'de son dönemde fahiş fiyat ve üretimde eleman eksikliği gündemde.

Bu kapsamda değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyata neden olan etmenlere değinirken eleman eksikliğine vurgu yaptı.

Tüm sektörlerde eleman problemi yaşandığına dikkat çeken Bolat, ürünün çok toplayanın ise az olduğunu söyledi.

"Afgan çobanlar gitse tarım, hayvancılık kalmaz"

Sabah'tan Melih Altınok'a konuşan Bolat, Afgan çobanların Türkiye'den gitmesi durumunda hayvancılığın biteceğini söyledi.

Bolat şöyle konuştu:

Ürün o kadar çok ki, çiftçi toplayacak adam bulamıyor. Ciddi bir elemansızlık problemi var. Bu açık yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz.

"Denetimlerimiz bunları ürküttü"

Stokçuluğa da işaret eden Bolat, "Limon 1 ile 3 TL arasında satılıyor diye ağaçta çürüdü. Toplananlar da Nevşehir ve Mersin'deki depolara alındı.

Normalde 4 milyon ton alırlar, bu sene depolara 1 milyon ton limon gelmiş. Limonun Nişantaşı'nda markette 100 TL, Güngören'de 50 TL olmasının sebebi bu. Yeni hasat ağustosun başında. Hasada az zaman kaldığı için depocularda az limon var.

Onlar da ucuza aldıkları ürünü zamlı satıyor. Denetimlerimiz bunları ürküttü. Baskınlarda Hal Kayıt Sistemi'nde olmayan tonlarca limon ele geçirildi. Ağustosta limon fiyatı normale döner." diye konuştu.

Güncellenme Tarihi : 7.7.2024 16:19

İLGİLİ HABERLER