Gündem
  • 28.2.2013 19:27

Bakan Çelik'e küpeli, dövmeli ve kırmızı çoraplı misafir...

AHMET TOPAL
ANKARA  -
Selanik'teki Atatürk Evi Projesi'nin gündeme geldiği görüşmede Yunan Belediye Başkanının kırmızı çorapları, kulağındaki küpe ve parmaklarındaki dövmeler dikkat çekti.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris'i makamında kabul etti. Kabul sırasında ise Yannis Boutaris'in kırmızı çorapları dikkat çekti. Ayrıca Boutaris'in parmaklarındaki dövmeler ve kulağındaki küpe de gözlerden kaçmadı.
Kabulde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Selanik Belediye Başkanı'nın Türkiye'nin dostu bir belediye başkanı olduğunu söyleyerek, "Oradaki Türk ve Osmanlı eserlerine gösterdiği hassasiyete her zaman teşekkür ediyoruz" dedi. Selanik'teki Atatürk Evi Projesi'nin tamamlandığını ve Nisan ayında açılışının yapılacağını söyleyen Çelik, "Hem Yunan hükümeti hem Sayın Belediye Başkanı bu projeye büyük destek verdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasının bizim tarihsel mirasımızın bir parçası olan bu eve hem grek Yunanistan hükümeti, Yunanistan Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Selanik Belediyesi'nin gösterdiği bu ilgiye çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk ve Yunan uluslarının birbirine yakın ve dost bir millet olduğunu söyleyerek, Selanik'teki Atatürk Evi'nin ise iki ülke arasındaki ortak kültürel miras bakımındın büyük önem taşıdığını söyledi. Çelik ayrıca "Sayın Belediye Başkanı'ndan dileğim odur; Atatürk'ün evinin yakınında Selanik Belediyesi tarafından düzenlenen meydanın 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk Meydanı' olarak adlandırılmasını da kendilerinden istiyoruz. Bu dileğimiz yerine gelirse çok mutlu olacağız" dedi.

"TOPÇU KIŞLASI'NI YENİDEN CANLANDIRMA SÜRECİ BAŞLAYACAKTIR"
Bakan Ömer Çelik, açıklamalarının ardından ise gazetecilerin sorularını cevapladı. Çelik, Topçu Kışlası ile ilgili bir soru üzerine, "Şimdi orada galeriler, sergi salonları, sanat salonları olacak. Bunun yanı sıra insanların oradaki ihtiyaçlarını karşılamak için kafe, resteurant gibi unsurlar da olacak. Dolayısıyla daha önceki kurul kararını bazı basın-yayın organları kurulun reddetmesi gibi sunuyor, reddedilmiş bir şey değil. Kurulun yeni talepleri vardı, o talepler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başvurusunda yerine geldiğini görünce biz, yüksek kurulumuz bunu onayladı. iyi bir proje olacak" diye konuştu.
Çelik, Topçu Kışlası ile ilgili olarak "Oradaki tarihsel mirası yeniden dirilten ve o alanı kurtaran bir çalışma olarak biz buna kıymet veriyoruz. Bizim yüksek kurulumuzdan geçmiştir. Ve artık bundan sonra inşa süreci, yeniden canlandırma süreci başlayacaktır" bilgisini verdi.

Boutaris'den ''cami'' açıklaması

Selanik Belediye Başkanı Ioannis Boutaris, Selanik'teki Osmanlı döneminden kalma camilerin zamanla ibadete açılabileceğini, bu durumun Yunan hükümetinin inisiyatifinde olduğunu söyledi.
      Boutaris, Ankara'da düzenlenen ''Türkiye-Yunanistan Turizm Forumu'' kapsamında gazetecilerle bir araya geldi.
      Belediye başkanlığını yürüttüğü Selanik kentini anlatarak sözlerine başlayan Boutaris, Jön Türklerin başkaldırısının başladığı şehrin ünlü Hürriyet Meydanı'nda yeniden yapılanma süreci yaşandığını, o dönemde Selanik'te sürgünde olan Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in kaldığı evin onarılacağını belirtti.
      Aynı dönemde Selanik belediye Meclisi üyesi olan dedesinin Osmanlıca sevgisine değinen Boutaris, ''Ben de Türk yemeğinin müptelasıyım ve özellikle Türk tatlılarına bayılıyorum'' dedi.
     
     - ''Sen biraz Yunansın, ben biraz Türküm''
    
     Bir gazetecinin, ''O zaman baklavanın Türk olduğunu kabul ediyor musunuz-'' sorusu üzerine Boutaris, ''500 sene beraberdik. Belki sen de biraz Yunansın, ben de biraz Türküm'' diye konuştu.
      ''Türklerle kendimi kardeş sayıyorum. Avrupalılarla ise kendimi ortak görüyorum'' ifadesini kullanan Boutaris'e, Atina'ya cami yapılması tartışmaları ve Selanik'teki Osmanlı eserlerinin restorasyonuna ilişkin değerlendirmesi soruldu.
      Belediye başkanı, ''Zaten biz 'Pazar Hamam' olarak tabir edilen tarihi mekanı güzelleştirmek ve görünür hale getirmek için ışıklandırdık. Selanik'teki diğer Osmanlı eserleri için de bir programımız mevcut. Eski sinema Alkazar, Bedesten, bunlar hep bir prosedüre girdi. Ancak bunlar arkeolojik eserler, biz istediğimizi yapamıyoruz, izin istememiz lazım. Fakat bunların daha iyi hale getirilmesi gerektiği konusunda anlaştık'' dedi.
      Selanik'teki tarihi eserleri düzgün tanıtmak için bir işaretleme sistemi kurduklarına değinen Boutaris, bu eserlerin eski adlarının yazılı olduğu büyük levhalarla ziyaretçilere bilgi verdiklerini belirterek, ''Yalnız bunu sadece turistler için değil, daha çok kendimiz için, şehrimizi daha iyi anlayabilmek için yapıyoruz. İnanyorum ki ilişkiler ancak bu şekilde düzelebilir'' diye konuştu.
     
     -''Cami, hükümetin konusu''
    
     Cami konusunun hükümetin işi olduğunu dile getiren Boutaris, ''Benim bildiğim, Atina'da cami için karar alındığı istikametinde'' ifadesini kullandı.
      Boutaris, Selanik'teki Osmanlı camilerinin ibadete açılmasının gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, ''Bunlar zamanla ibadete açılabilecek. Tabii ki bu, hükümetin inisiyatifinde olan bir şey. Ancak artık görüntü tam olarak belirlendi. Başka yerler için de dua etmek için ki bunlar cami de olmayabilir, Müslüman mezarlıkları için de durum böyle'' dedi.
      Osmanlı eserlerinin restorasyonu için Türkiye'nin maddi destek teklifinin geri çevrilmesinin ardından, belediye aracılığıyla söz konusu yardımın yapılıp yapılamayacağının sorulması üzerine Boutaris, kendilerine böyle bir teklifin gelmediğini belirterek, bu konuda belediyenin bazı kolaylıklar sağlayabileceğini, zaten kendi belediyelerinin sahip olduğu mekanlar konusunda birtakım düşüncelere sahip olduklarını söyledi.
     
     -''Dikkat et, bu paralar senin değil''
    
     Boutaris, zimmetine para geçirmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Selanik Belediye Başkanı Vasilis Papageorgopulos'un durumu ve söz konusu paraları geri almak için dava açıp açmayacağına ilişkin soruyu da yanıtladı.
      Papageorgopulos'un mahkeme sürecinin bittiğini, cezaların verildiğini ve eski belediye başkanının müebbet hapse mahkum edildiğini belirten Boutaris, ''Şu anda belediyede 20 milyon avro kayıp. Tabii ki belediye bu parayı isteyecek, arayacak. İnsani açıdan üzülüyorum, bir insanın ömür boyu hapse girmesi kolay bir şey değil'' dedi.
      Boutaris, ''Bu dava Yunan adaletinin seviyesini göstermiş oldu. Adaletin karşısındaki belediye başkanı da olsa, kavas da olsa fark etmediğini, herkese hak ettiği cezanın verildiğini gösterdi. Suç işlediysen, ona göre ceza alacaksın. Bu herkes için iyi bir örnek oluşturuyor. Bu mesele 2007'de başlamıştı. O zaman muhalefetteydik. O zamandan beri belediye başkanına, 'Dikkat et, bu paralar senin değildir' diyorduk'' diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER