Gündem
  • 20.4.2024 22:16

Bakan müjdeyi verdi.. Libya ve Somali'de petrol arayacağız

Bakan Bayraktar'dan müjde! 'Birkaç ay içinde kazacağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz'de petrol emaresi olduğu düşünülen bir alanda keşif kuyusu için ilerleyen aylarda sondaj çalışması yapılacağını bildirdi.

Bayraktar, özel bir televizyon kanalında enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nda doğal gaz üretimini artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ve günlük doğal gaz üretiminin mayıs ayı gibi 5 milyon metreküpe çıkmasının hedeflendiğini belirten Bayraktar, "Bu sahada çok farklı lokasyonlarda rezervi yükseltecek yeni keşifler gelebilir." diye konuştu.

Bayraktar, Karadeniz'de petrol arama çalışmalarının da sürdüğünü dile getirerek, "Karadeniz'de petrol emaresi olduğunu düşündüğümüz bir keşif kuyusunu da önümüzdeki süreçte, birkaç ay içinde inşallah kazacağız." dedi. 

Libya ve Somali'de yapılacak sismik çalışmalarla ilgili bilgi veren Bayraktar, şunları ifade etti: "Libya'daki bir kara sahasında anlaşmaya çok yakınız, imzalamak üzereyiz. Uluslararası petrol şirketleriyle bir ortaklık yapıyoruz. Libya'da çok önemli bir offshore sahasıyla ilgiliyiz. Irak'taki sahalarla da diğer coğrafyalarda olabilecek bütün projelerle de ilgileniyoruz. Bunun son örneklerinden bir tanesi Somali. Somali ile alakalı hedefimiz şudur; 2024 bitmeden orada tespit ettiğimiz bir lokasyonda sismik çalışmaya başlayacağız. 3 boyutlu bir sismik yapacağız. Oradan gelecek değerlendirmelerle 2025'te keşif amaçlı bir derin deniz sondajını yapmayı hedefliyoruz. Ümit ediyorum ki buradan bir netice alırız. Bu önemli bir adım ve gelişme olur. Eminim, Somali için çok daha anlamlı bir gelişme olur."

LİBYA PETROL RAPORU
Aşağıdaki veriler 2021 yılını kapsamaktadır

 

Nüfus (milyon kişi)6.78
Arsa alanı (1.000 km²)1.760
  
Kişi başına GSYİH ($)6.502
Piyasa fiyatlarıyla GSYİH (milyon $)44.066
İhracat değeri (milyon $)37.686
Petrol ihracatının değeri (milyon $)33.255
Cari işlemler dengesi (milyon $)8.116
Kanıtlanmış ham petrol rezervleri (milyon varil)48.363
Kanıtlanmış doğal gaz rezervleri (milyar metreküp)1.505
Ham petrol üretimi (1.000 varil/gün)981
Pazarlanan doğal gaz üretimi (milyon metreküp)23.807
Rafineri kapasitesi (1.000 varil/cd)634
Petrol ürünleri üretimi (1.000 varil/gün)148
Petrol talebi (1.000 varil/gün)192
Ham petrol ihracatı (1.000 varil/gün)920
Petrol ürünleri ihracatı (1.000 varil/gün)99
Doğal gaz ihracatı (milyon metreküp)2.479

SOMALİ PETROLÜ

Jeosismik araştırmalar, Somali'nin en az 30 milyar varil petrol ve gaz rezervine sahip olabileceğini, ancak ayrıntılı araştırmaların genellikle üç ila beş yıl sürmesi ve üretimin ancak daha sonra başlayabilmesi nedeniyle bu kaynakların geliştirilmesinin zaman alacağını gösterdi. 1991'deki çatışma ve hükümetin çökmesinden önce, uluslararası petrol ve doğalgaz devlerinin Somali'de arama anlaşmaları vardı ancak iç savaş nedeniyle ülkeden çekildiler.  Royal Dutch Shell ve ExxonMobil, hükümet çökmeden önce Somali'de faaliyet gösteriyordu 

2020 yılında hükümet, petrol yasasını kabul etti.Somali Petrol KurumuSektörü düzenlemek ve uluslararası yüklenicilerle yapılan anlaşmalara rehberlik etmek için kuruldu. Ruhsatlandırma turlarının Somali ve bölgeleri için çok daha fazla gelir yaratma potansiyeli var. ABD'li yatırımcıların yeni düzenlemelere aşina olmaları ve geleceğe yönelik gelişmeleri takip etmeleri teşvik ediliyor.

2022'de Somali, petrol ve gazın offshore lisanslamasına ilişkin düzenlemeleri, şirketler ile Somali hükümeti arasında petrol ve gaz gelir paylaşımı çerçevesine ilişkin mevzuatı ve Somali Federal Hükümeti ile Federal Üye Devletler arasında gelir paylaşımına ilişkin mevzuatı kabul etti. Ayrıca 2022 yılında petrol ve gaz aramalarına ilişkin ilk kar paylaşımı anlaşması imzalandı. Önümüzdeki yıllarda diğer çokuluslu şirketler için de ek lisans verilmesi bekleniyor.  

Arama ve üretim anlaşmaları, petrolün ticari keşfi yapılmadan önce bile anlaşmaların Somali'ye fayda sağlaması amacıyla yapılandırılıyor. Arama faaliyetleri öncesinde uluslararası bir yatırımcı, başlangıçta kararlaştırılan tutarı ikramiye ödemesi olarak ödeyebilir. Ayrıca telif ücreti, lisans ücreti, yüzey kirası ve diğer vergiler de söz konusu olabilir. Tüm gelirler Federal hükümet ve bölgesel eyaletler arasında kararlaştırılan oranlarda paylaştırılıyor. Uluslararası yatırımcılar masraflarını karşıladıktan sonra yatırımcılar petrol gelirini Gelir Paylaşımı Anlaşması kapsamında paylaşıyorlar.

EIA ve ABD Hükümeti'nin Resmi Enerji İstatistikleri. (6) Somali

r/Somali - Enerji Bilgi İdaresi - EIA ve ABD Hükümetinin Resmi Enerji İstatistikleri. (6) Somali

IRAK-TÜRKİYE BORU HATTI

Bakan Bayraktar, Gabar'da günlük 40 bin varilin üzerinde üretim olduğunu ve halihazırda çıkarılan petrolün tankerlerle taşındığını belirterek, üretim arttıkça maliyetleri düşürmek ve lojistik kolaylık için boru hattına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Söz konusu boru hattına yönelik çalışma yürütüldüğünü söyleyen Bayraktar, "Gabar sahasını Irak-Türkiye boru hattına bağlayacak 35-36 kilometrelik hattın yarısının yapımı gerçekleşti. İdil'deki BOTAŞ istasyonuna bu petrolü taşıyacak boru hattının yapımı devam ediyor. Oraya ulaştıktan sonra da 650 kilometrelik Irak-Türkiye boru hattıyla petrolü Ceyhan Dörtyol'a ulaştırmamız mümkün olacak." dedi.

Bayraktar, Irak-Türkiye boru hattının iki ülke ilişkileri için ve bölge ile dünya petrol piyasaları açısından önemli bir proje olduğuna işaret ederek, boru hattının Türkiye sınırlarındaki 650 kilometrelik kısmının hep çalışır vaziyette bulunduğunu dile getirdi.

Geçen yıl yaşanan deprem ve sel felaketleri sonrası martta bakım çalışmaları yürütüldüğünü belirten Bayraktar, şunları söyledi: "4 Ekim 2023 itibarıyla petrol boru hattımız teknik olarak çalışmaya hazırdır ama o gün bugündür hala boru hattından bir akış yok. Irak ile devam eden bir tahkim davamız var. Orada da ifade ettiğimiz husus şu idi, bu petrol boru hattında petrol akışındaki eksiklikler ve yaşanan sıkıntıların müsebbibi Türkiye değildir. Özellikle Kuzey Irak yönetimi ile merkezi hükümet arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklı sıkıntı var. Bunun yansımasını da gördük. 4 Ekim'den sonra teknik olarak petrol akışına mani hiçbir şey olmamasına rağmen bir varil bile petrol henüz buradan akmış değil. Biz buna hazır olduğumuzu ifade ettik. Teknik olarak hazırız."

DOĞAL GAZDA 82 MİLYAR LİRALIK DESTEK YAPILDI

Bayraktar, geçen yıldan beri konutlar için 25 metreküpe kadar doğal gaz tüketiminin ücretsiz olduğunu anımsatarak, "Yaklaşık 6 milyar metreküplük gazın vatandaşlarımıza ücretsiz verilmesini sağlamış olduk ve bunun sonuna geldik. Bu da toplamda yaklaşık 82 milyar liralık bir destektir." ifadesini kullandı.

Elektrikte de hanelerin desteklendiğine işaret eden Bayraktar, elektrikte ve doğal gazda sağlanan toplam desteğin geçen yıl yaklaşık 280 milyar liranın üzerinde olduğunu belirtti.

Bayraktar, bütçe imkanları dahilinde vatandaşların desteklenmesine devam edileceğini dile getirerek,"Mayıs ayında da şu anda bizim herhangi bir zam beklentisi gözükmüyor, onu da yönetebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

12 Nisan'da Türkiye'nin günlük elektrik tüketiminin yüzde 78,5'inin yenilenebilir enerjiden sağlandığını ifade eden Bayraktar, yeşil enerji kaynaklarını devreye almaya devam edeceklerini bildirdi.

Rezervuarlı barajlara yüzer güneş santralleri kurmayı hedeflediklerini söyleyen Bayraktar, bu alanda 10 bin megavatın üzerinde potansiyel olduğunu ifade etti.

Bayraktar, barajlarda hem buharlaşmayı önlemesi hem de elektrik üretimini sağlaması planlanan santrallerle alakalı hukuki altyapının gelecek hafta TBMM Genel Kurul gündemine geleceğini, ilgili kanunun çıkmasının akabinde yatırımları da hızlı bir şekilde devreye almayı hedeflediklerini söyledi.

Güncellenme Tarihi : 20.4.2024 22:32

İLGİLİ HABERLER