Ekonomi
  • 26.1.2023 18:09

Bakan Nebati: Fiyat istikrarını bilerek yavaş yavaş yapıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti vekillerine yaptığı sunumda, fiyat istikrarını yavaş yavaş sağladıklarını, ani olmaması için bilerek yavaş yavaş yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli gündemlerinden biri ekonomi.

Son dönemde yaşanan olumsuzlukların ardından hükümet, attığı adımlarla fiyat istikrarını ve enflasyon artışını engellemeye çalışıyor.

Bu kapsamda ekonominin başındaki isimlerden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vekillere sunum yaptı.

Bloomberg'in haberine göre, AK Parti milletvekillerine sunum yapan Nebati, fiyat istikrarını yavaş yavaş sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

"Fiyat istikrarını bilerek yavaş yavaş yapıyoruz"

Nebati'nin sunumundan satır başları şu şekilde:

“Biz net ithalatçı olduğumuz için petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesi lazım ki bizim enflasyonla mücadelede etkinliğimiz hızlı olsun. Döviz kurlarında oynamanın en aza inmesi lazım ki etkili olsun. Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş - ani yapmıyoruz bilerek - sağlamış olacağız”

"Dövizden gelir elde edilmeyeceğine ilişkin inancın artması lazım"

“Dövizden kurtulmanın tek yolu vardır. Dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artması ve bunu yaparken de alternatif alanların oluşturulması. İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi lazım. Türkiye Müslüman bir ülke. Türkiye’de birçok insan faiz enstrümanından faydalanmak istemiyor. Parasını da korumak istiyor. Nereye? Faize yatırmayınca iki alan kalıyor. Ya dövize ya altına bağlayacak ya da gayrimenkule”

Güncellenme Tarihi : 26.1.2023 18:12

İLGİLİ HABERLER