Spor
  • 27.9.2013 17:50

Bakandan GS, FB ve BJK yöneticileriyle ilgili flaş açıklama

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, taraftar gruplarına yapılan operasyonla ilgili yaptığı açıklamada; "Bu 3 büyük kulüp Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinin taraftar gruplarına yönelik 16 ayrı eylemle ilgili iddialarla sınırlı bir operasyondur. Şu anda 16 eylem iddiasıyla 96 kişinin yakalanmasıyla ilgili savcılığın verdiği talimat mucibince şu an kadar 72 kişi gözaltına alındı" dedi.

Bakan Güler, 96 kişi hakkında yakalama kararı olduğunu belirterek şunları söyledi; "Şu anda 16 eylem iddiasıyla 96 kişinin yakalanmasıyla ilgili savcılığın verdiği talimat mucibince şu an kadar 72 kişi gözaltına alındı. Bunlarla ilgili suçlamaları size ifade etmek istiyorum. Bu taraftar gruplarına yönelik bir projeli operasyondur. Bu proje kapsamında taraftar gruplarının futbol kulüplerinden kendileri için maddi menfaat talep ettikleri, isteklerinin karşılanmaması durumunda kulübün spor müsabakalarında taraftarları kışkırtmakla, olay çıkartarak rakip takımın oyunlarının, taraftarlarının güvenliklerini tehlikeye atmakla tehdit ettikleri, yine bu şekilde spor kulüplerinin ceza almasını sağlamak ve kendilerini maddi zarara sokmakla tehdit ettikleri, örgütlü bir biçimde 6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda yer alan suçları işledikleri, yağma girişiminde bulundukları, güvenlik kuvvetlirine karşı saldırgan tutumda bulundukları, mal ve can emniyetini de tehlikeye soktukları iddiaları söz konusudur. Bu eylemler içinde silahla tehdit, silah bulundurmak, darp, yaralamak, bazı tesisleri basmak gibi eylemler de söz konusudur."

Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla bazı eski ve yeni yöneticilerin de ifadesine başvurulacağını kaydeden Güler; "Onlarla ilgili bir gözaltı işlemi söz konusu değildir. İfadeleri alınmak üzere savcılığa getirilmesi talimatı verilmiştir. Bu operasyonun geçtiğimiz derbi maçından sonraki süreye rastlaması, işin bir organize boyutu ile ilgili, soruşturmanın ayrı olarak yürütüldüğünü, ama 6222 sayılı kanuna göre yürütülmekte olan çalışmanın da ayrıca devam ettiğini ifade etmek isterim. Burada bir örgütlü olarak suç işleyen taraftar grupların yönelik önceden beri başlatılan, terörle mücadale kanunu'nun 10'uncu maddesine görevli Cumhuriyet Savcıları'nın nezaretinde yürütülen bir soruşturma. Bir diğeri de derbi maçında sahaya giren, kanunda öngürülen suçları işleyenlerle ilgili tespitler ayrı ayrı yürütülmektedir.

"BU BİR ORGANİZE ÖRGÜTLENME İDDİASIDIR"

Bu büyük kulüp Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinin taraftar gruplarına yönelik 16 ayrı eylemle ilgili iddialarla sınırlıdır. Bir taraftar grubunda 4, birinde 3, bir diğerinde ise 1 taraftar grubu şeklinde bir tespit var. Yani bir taraftar grubu şeklinde değil, onların içinde ayrı ayrı gruplarında oluştuğunu görüyoruz. Bu bir organize örgütlenme iddiasıdır" diye konuştu.

POLİS AKADEMİSİ GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi 2013-2014 Akademik Yılı açılış törenine katıldı. Törende, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da hazır bulundu.

Güler, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin Gölbaşı ilçesinde bulunan yerleşkesinde törenle karşılandı. Burada polis akademisi öğrencilerine hitap eden Güler, bu yıl Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde bin 906, 28 polis meslek yüksekokulunda ise 7 bin 645 öğrencinin öğrenim göreceğini, ayrıca 16 farklı ülkeden 292 misafir öğrenci geldiğini belirtti. Güler, misafir öğrencilerin, ülkeler arasında işbirliği ve dostlukların pekişmesine katkı sağlayacağını, bu anlamda Polis Akademisi'nin önemli bir işlevi olduğunu söyledi.

İnsanlığın binlerce yılda ulaşabildiği çağdaş uygarlık düzeyinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarının temel, evrensel değerler olarak öne çıktığını belirten Güler, "Hak ve özgürlüklerin hukuk sistemi içerisinde rahatça kullanılabilmesi için öncelikle en temel hak olan yaşama hakkının güvence altında olması şarttır. Çünkü can güvenliği ve kişi dokunulmazlığının korunması tüm hak ve özgürlüklerin temel şartıdır. Temel hak ve özgürlükler her demokratik devlette olduğu gibi ülkemizde de anayasal güvence altındadır. Özellikle hükümetlerimiz döneminde temel hak ve özgürlüklerin önündeki kısıtlama ve engeller kaldırılmış, hak ve özgürlüklerin altyapısı sağlamlaştırılmıştır" dedi.

Polisin soruşturma kapasitesinin artırılması ve toplum desteğinin sağlanmasının taşıdığı öneme dikkati çeken Güler, suçun işlenmeden önlenmesinde bireyin, toplumun ve kamunun büyük yararı olduğunu da belirterek şunları söyledi: "Bunun için polisimiz suçla mücadele anlayışını yeniden tanımlamak suretiyle bütün stratejilerini suçun oluşmadan önlenmesi üzerine geliştirmek durumundadır. Bu manada Polis Akademimiz kurulduğu günden bu yana sürekli kendisini yenilemiş ve geliştirmiştir. Akademimiz bugün sahip olduğu birikimlerle ve yeni güvenlik anlayışımız doğrultusunda güvenlik alanında bilimsel çalışmalar yapan ve güvenlik stratejileri üreten modern bir üniversite konumuna gelmiştir. Bakanlık olarak Polis Akademisi'ni çok önemsiyor, her anlamda mükemmel ve tam bir eğitim, öğretim kurumu olması için gayret gösteriyoruz."

İçişleri Bakanı Güler, konuşmasının sonunda akademi öğrencilerine şöyle seslendi: "Hayatınızın en güzel ve unutulmayacak günlerini burada geçirecek, karşılıklı sevgi ve saygıyı, kardeşliği, dostluğu, paylaşmayı ve yardımlaşmayı burada öğreneceksiniz. Sizlerin hür düşünceli, iyi muhakeme eden, süratli karar veren, karşılaşacağınız olaylarda yasalara uygun tutum ve davranış sergileyebilen bireyler olarak yetişmeniz bizler için çok önemli. Dünyadaki yeni gelişmeleri ve değişimleri yakından izleyin ve bunları çalışmalarınıza olumlu şekilde yansıtın. Vatandaşlarımızın sizlerden her ne şart altında olursa olsun güler yüzlü ve şefkatli olmanızı istediğini ve sizlerden iyi hizmet beklediğini unutmayın. Bu nedenle her birinizin hukuka bağlı, insan haklarına saygılı, milli, manevi, ahlaki ve kültürel ve mesleki, etik değerleri benimsemiş birer akademili olarak yetişmenizi bekliyoruz."

 

İLGİLİ HABERLER