Gündem
  • 26.8.2022 23:01

Bakan'dan iki yeni kuyuda doğalgaz müjdesi

Bakan Dönmez duyurdu! İki kuyu müjdesi...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu ve Ünye'de 2 kuyunun keşif amaçlı programa alındığını açıkladı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Daha önce yapılmış olan sismiklerden elde ettiğimiz verileri değerlendirdik. Ordu’da ve Ünye’de keşif amaçlı birer kuyu planlıyoruz” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak ve Enerji Koordinasyon Toplantısı’na katılmak üzere kente gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez ilk olarak, Ordu’nun çehresinin her geçen gün değiştiğini ifade ederek, “Ordu bizim bu coğrafyada üzerine titrediğimiz şehirlerimizden bir tanesi. Artık sadece tarım alanıyla değil, tarım dışı farklı alanlarda da kendisini gösteren yarışan, üreten ve gelişen bir kent durumuna geldi. Ondan dolayı da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

Karadeniz'deki kuyular

11 İLÇEYE GAZ VERMEYİ PLANLIYORUZ

Ordu’nun doğalgaz ile ilk kez 2008 yılında buluştuğunu kaydeden Bakan Dönmez, “Merkez başta olmak üzere Ünye ve Fatsa da doğalgaz kullanan ilçelerimiz. Toplamda ise 130 bin civarında gaz abonesi var. Bu oranları dikkate aldığımızda ilimizin nerdeyse yarışa yakınına doğalgaz kullanma imkanı sağlanmış durumda. Bu elbette yetmez, son aylarda ilimizden gelen talepleri değerlendirmeye aldık, Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 döneminde inşallah gaz vermeyi planlıyoruz. Geriye kalan 5 ilçemizle alakalı da etüt ve projelendirme başlama çalışmaları talimatını verdik” şeklinde konuştu.

ORDU'NUN İKİ NOKTASINDA DOĞAL GAZ KEŞFİ İÇİN KUYU AÇILACAK

“Biliyorsunuz Türkiye Petrolleri, Karadeniz’deki arama ve üretim faaliyetlerine devam ediyor. Sakarya gaz sahası ve Amasra sahamızda da inşallah çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” diyen Bakan Dönmez, “Daha önce de açıkladığımız gibi 2023 yılının ilk çeyreğinde o gazı vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz. Karadeniz’in batıdan doğuya aranması ve araştırılması gereken birçok noktası var. Bir taraftan da sismik çalışmaları başlattık. İçinde bulunduğumuz Ordu’nun sahil kesiminden başlayarak, deniz yetki alanımıza kadar olan bölgede sismik çalışmalarımız yaptık, devam eden çalışmalarımız var, şuanda Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi sismiklerine devam ediyor. Daha önce yapılmış olan sismiklerden el ettiğimiz verileri değerlendirdik; Ordu’da ve Ünye’de birer kuyu planlıyoruz, keşif amaçlı. Onu da programa aldık” ifadelerine yer verdi.

Güncellenme Tarihi : 26.8.2022 23:13

İLGİLİ HABERLER