Gündem
  • 31.3.2014 01:27

Başbakan Erdoğan çok sert konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk halkına, yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesine sahip çıktıklarını için teşekkür etti.
Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde balkondan yaptığı seçim konuşmasında, "81 vilayeti, 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bu akşam bir kez daha muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum. Ankara'dan AK Parti Genel Merkezi'nden 81 vilayetle birlikte dünyanın tüm dost, kardeş başkentlerini tüm şehirlerini yürekten selamlıyorum. Az önce binlerce kişinin toplandığı Üsküp Meydanı'na telekonferansla bağlandım. Onlara hitap ettim. Ciddi bir soğuk altında onlar sizin bu coşkunuzu paylaşıyorlardı. Öncelikle Rabbime bize böyle büyük bir zafer, anlamlı sonuç nasip ettiği için sonsuz şükranlarımı ifade ediyor, hamdü senalar ediyorum. Ya Rab ne büyüksün. Dünyanın her yerinde zaferimiz için ellerini gönüllerini dudaklarını duaya açan dost ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Filistin'de gözü seçim sonuçlarında olan Türkiye'nin zaferini kendi zaferi olarak gören kardeşlerime teşekkür ediyorum. Mısır'da demokrasi mücadelesi veren, bizim mücadelemizi çok iyi anlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Balkanlarda Bosna Hersek, Makedonya, Kosova'da Avrupa'nın tüm kentlerinde yürekleri bizimle atan, bizim kadar coşkuyla şu zaferi kutlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Suriye'de bombaların kurşunların altında açlıkla kıtlıkla başbaşa her an büyük acılar yaşayan ama Türkiye'nin; Ak Parti'nin zaferi için dua eden mazlum kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum. Tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi ellerini semaya açarak Türkiye'nin istiklal mücadelesine yürekleriyle dualarıyla destek olan tüm kardeşlerimize tüm dostlarımıza aziz milletimin selam, şükran duygularını ifade ediyorum" dedi.
25 MART'TAN SONRA KAOS DEDİLER
En büyük teşekkürü milletin hak ettiğini belirten Erdoğan, "Kardeşlerim, siz yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesine sahip çıktınız. Sizlere teşekkür ediyorum. Siz büyük Türkiye idealine, büyük Türkiye hedeflerine sahip çıktınız, her birinize teşekkür ediyorum. Siz en başta kendi iradenize kendi geleceğinize siyasete partinize Başbakanınıza sahip çıktınız, hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bugün 30 Mart. Ne dediler, 25 Mart'tan sonra kaos dediler. Doğru. Kaosu gördük. Neydi o kaos? Bu milletin, bu devletin, bu ülkenin ulusal güvenliğine ne yazık ki müdahale ederek Dış İşleri Bakanlığı'nı dinleyecek kadar ihanet içinde olan vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. Doğru. Onların kaos planı buydu. Ne diyordum, aylardır. Bunların inine gireceğiz, inine. Şimdi zaman zaman bazı basın mensupları soruyor. Bu sene de balkon konuşması yapacak mısınız? Tamam da balkon konuşmasından ne bekliyorsunuz. Bu bir. İki, muhalefet liderlerine, genel başkanlarına veya genel müdürlerine niye sormuyor sunuz. Siz de bir balkon konuşması yapacak mısınız?" dedi.
Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunların böyle bir derdi yok. Şimdi bunların artık sesi soluğu çıkmayacak. Ne diyecekler yarın. Söyliyiyim ben. "Biz kazandık" Her ne kadar yüzde 26, 27, 28 de 30 da alsak. Biz kazandık diyecek genel müdür. 13-14-15 de alsa biz kazandık diyecek. Niye? Hayatları bunların böyle geçti.Bu kardeşiniz ne dedi. "Eğer birinci parti olamazsak, ben genel başkanlığı bırakırım". Zira siyaset onur ister, siyaset bu noktada asillik ister. Makamı zenginleştirebiliyorsanız orada oturun. Eğer zenginleştiremiyorsanız bırakın gidin. Genel Müdür Bursa'da konuştu. Yüzde 40'ın altında kalırsam giderim" dedi. 26 aldı. Gitti mi, gitmedi. Yine gidemez. Aynı şekilde diğeri, 16-17 yıldır o makamda oturuyor. Gider mi? O da gidemez. Çünkü onlar makamdan hazlanıyorlar. Aziz milletimizin verdiği mesaj, çok ama çok açık. Millet bugün, sandıkta Türkiye'ye ve dünyaya bir mesaj verdi: Ne dedi. Biz buradayız. Türk milleti geçilmez dedi. Millet 'biz bu ülkenin sahipleriyiz, millet eğilmez, Türkiye yenilmez' dedi. Biz Türkiye Cumhuriyeti'ni sokakta, bu vatanı sokakta bulmadık".
Bu şehitlerin kanıyla yoğrulmuş bu toprakları, Pensilvanya'ya veya onun buradaki hain uzantılarına asla teslim etmeyeceklerini ifade eden Erdoğan, "Bakın yarından itibaren şu anda kaçanlar kaçtı. Yarından itibaren kaçanlar olabilir ha. Bazıları için şahsen suç duyurusunda bulundum. Bunlar kaçabilir dedim. Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Evet. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler. Ulusal güvenliğimizi nasıl tehdit edersiniz. Suriye'de. Suriye bizimle şu an savaş halinde. Uçaklarımızı taciz ediyorlar. 74 tane kardeşimizi şehit ettiler. Şu anda bizim Süleyman Şah saygı türbesi, 10 dönüm bizim topraklarımızdır. Oraya olan her saldırı 780 bin kilometre kareye olan saldırıdır. Biz buna seyirci kalabilir miyiz. Ya bu hainler, bu görüşmeyi dinliyor ve bu görüşmeyi dinledikten sonra dünyaya servis ediyor. Bunlar haşhaşilere rahmet okutur. Haşhaşiler bunların yanında hiç. Bugün aziz milletin sandıkta verdiği çok önemli mesaj var. Milletimiz siyaset dışı yollardan Türkiye'nin istikametinin belirlenmesine bugün çok çarpıcı bir şekilde tavrını itirazını ortaya koymuştur. Sandık sonuçları kimin kazandığından çok, kimin kaybettiğini gösterir. Şu ifadelerime lütfen dikkat edin, bugün ahlak dışı siyaset kaybetmiştir. Kaset, montaj iftira ve çamur siyaseti kaybetmiştir. Esersizlik siyaseti, plansız, projesiz hedefsiz siyaset bugün kaybetmiştir. Ey Genel Müdür, ey güya genel başkan, elinizde kasetler olmasaydı bu seçim kampanyasında siz ne konuşacaktınız? Biz plan, proje konuştuk. Bunlar yalan, takıyye, iftira, fitne, fesat bunu konuştular.
"VESAYETÇİ ODAKLARIN HER TÜRLÜSÜNE BUGÜN MİLLETTEN TAM BİR OSMANLI ŞAMARI İNMİŞTİR"
Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittifaklar bugün kaybetmiştir. Vesayetin her türü, vesayetçi odakların her türlüsü bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir. Bugün, kibir, gurur kaybetmiştir. Milleti küçümseyen, tercüihlerini hafife alan kibir bugün bir kez daha sandıkta yenilmiştir. Harflerinden kanlar, öfke, nefret damlayan o manşetleri atanlar var ya, bugün bir kez daha ağır bir yenilgi almıştır. Şimdi bir kez daha soruyorum. Ey Pensilyvanya, ey buradaki yandaşları medya, ey yandaşları sermaye_ Hani siz demokrasinin karşısına konumlandırılmıştınız. Sandıkta bugün demokrasi, irade kazandı. Ne oldu? 21. yüzyılda 2014 Türkiye'sinde halka hala, darbe beklentisi içerisinde verilen mesajlarınız ne oldu bugün? İşte bak millet burada, halk burada. Siyaset dışı müdahalelerle Türkiye'ye rota çizme sevdasında olanlar, bugün sandıkta kaybettiler, siz neredesiniz. Yalan iftira, şantaj, montaj siyaseti bugün yerle bir olmuştur. Kardeşlerim, Türkiye'nin tüm sorunlarının çözüm aracı, tartışmasız siyasettir. Tartışmasız demokrasidir. Kimin ne meselesi varsa, bunu siyasette çözme yoluna gitmelidir. Kimin ne meselesi varsa, bunu sadece ve sadece sandıkta çözme yoluna gitmelidir. Buradan muhalefet partilerine açık çağrı yapıyorum. Biz AK Parti olarak her seçim sonrasında olduğu gibi bu seçim sonrasında da tüm boyutlarıyla neticeleri analiz edeceğiz, acaba niye 46-47-48 aldın da; niye 50-60 yapamadık. Oturup bunu konuşacağız. Bunları neticeye bağladıktan sonra sizlerle beraber tekrar yolumuza bu eksikleri gidererek devam edeceğiz. Muhalefetin böyle bir derdi yok" dedi.
"ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK; YENİ TÜRKİYE VAR"
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Neye üzüldüm biliyor musunuz, Dışişleri'nde olan olaydan sonra, şahsıma yapılan iftiraların hepsini bir kenara koyuyorum. Başbakanlıktaki böcek olayından sonra, şu muhalefetin bir açıklamasını duydunuz mu? Bu vatana ihanettir, bu bir casusluktur. Buna karşı iktidarın yanındayız ifadesini duydunuz mu? Ne olacak Pensilvanya ile beraber hareket edenler, bunu söyleyebilir mi? Buradan bir şey bekliyorlardı. 25'inden sonrası kaos dedikleri olay buydu. Ekonomi çökecekti. Ekonomi çöktü mü? Daha güçlenerek geliyoruz. Ekonomide de siyaset de de demokraside de güçleneceğiz. Batının özlemini duyduğu demokrasi bizde var bizde. Onlar samimi davranmadılar. Biz samimi davrandık. Biz kararlı şekilde yolumuza devam ettik. Artık eski Türkiye yok. Yeni Türkiye var. Eski siyaset tarzıyla hele hele eski muhalefet tarzıyla asla yönetim biçimi olmaz. Yeni Türkiye'nin yeni bir muhalefet ihtiyacı açıktır. Yeni Türkiye'nin iktidar kadar, milleti kucaklayan bir muhalefete ihtiyacı var. Yeni Türkiye'nin ayrıştırıcı, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı muhalefete değil, Türkiye'nin 77 milyonuna aynı dille konuşan bir muhalefete ihtiyacı var. Sadece iktidar partisinin Türkiye'yi kucaklaması yetmiyor. Gerilim, krizden beslenen muhalefet anlayışı ülkeye fayda getirmiyor. İstismar siyaseti artık son bulmalıdır. Korkutma siyaseti artık son bulmalıdır. Kibirli, aşağılayıcı, dışlayıcı, horlayıcı siyaset artık muhalefet partileri nezdinde son bulmalıdır. Muhalefet partisi yöneticileri bu akşam aynaya bakmalı. Kendilerine sorular sormalı, yaptıkları hataların farkına vararak kendilerine mutlaka çeki düzen vermeli. Ak Parti'nin bileğini tek başına bükemediler, kollektif çalıştılar. CHP'nin zayıf olduğu yerde MHP'ye, MHP'nin zayıf olduğu yerde CHP'ye hatta diğerlerine destek vermek suretiyle AK Parti karşısında adeta kamplaştılar. Ne oldu, 40 çürük yumurta, bir sağlam yumurta etmez".
İlkesiz siyasetin fayda getirmediğinin artık görüldüğünü belirten Erdoğan, "Biz diyoruz ki, gelin yeni bir sayfa açalım. Bu yeni sayfada ey muhalefet, ey bunlara gönül veren milletim. Türkiye sevdası herşeyin üzerinde olsun, Türkiye'nin ali menfaatleri herşeyin üzerinde olsun. Biz hep ne dedik. Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye razıyız dedik. AK Parti kaybetsin de Türkiye'ye ne olursa olsun anlayışı artık tarihe karışsın. Siayesetin merkezinde değer, ilke samimiyet olsun. Türkiye'yi hep birlikte yüceltelim. Türkiye'ye saldıranlar bugün hayal kırıklığı yaşamışlardır, Türkiye düşmanlarının maşaları bugün hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bu milletin içinden çıkan ama bu millete ihanet eden taşeronlar bugün milletin ne kadar aziz, asil, kahraman olduğunu bir kez daha görmüşlerdir. Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür
Millet sinsi planları, ahlaksız tuzakları bozmuştur. Milletin sağduyusu, feraseti, basireti bugün hile ve desiselere galebe çalmıştır. Burada istiklaline, iradesine, ülkesine bayrağına sahip çıkan aziz milletime, tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Rabbim bu aziz Milleti korusun diye dua ediyorum. Bu millet ümmetin umududur, dünyanın umududur. Rabbim bu milleti doğru yoldan ayırmasın Her türlü plana oyuna ve tuzağa karşı korusun diye dua ediyorum. Bediuzzamen Said Nursi diyor ki baki hakikatler şahsiyetler üzerine bina edilemez, biz ezelden gelen inşallah ebede giden bir davanın sadece hizmetkarlarıyız. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Biz büyük bir dava taşının sadece hamallarıyız. Dün biz yoktuk, ama bu dava vardı. Yarın biz olmayacağız ama bu dava var olacak. Dünya var oldukça, inşallah ay yıldızlı bayrağımız dünyanın barış umudu olarak en yüksek burçlarda dalgalanmaya devam edecek.
Türkü, kürdü lazıyla çerkeziyle gürcüsüyle abazasıyla boşnağıyla romanıyla velhasıl tek millet dedik. Çünkü ben Türkü Türk olduğu için sevmiyorum, Kürdü Kürt olduğu için, lazı laz olduğu için sevmiyorum. Beni yaradan Allah 77 milyonu yarattığı için seviyorum.
Bizde ayrımcılık yok. Bir grup siyasi Kürtçülük yapıyor, bir grup siyasi Türkçülük yapıyor. CHP de ben kutsalların partisiyim diyor. Biz 77 milyonu seviyoruz. Alevisi sünnisiyle hepsini seviyoruz. İki Tek bayrak. Üç tek vatan. Dört tek devlet.
Devletin içinde devlet olmaz. Hangi kurumumuza girmişlerse girmişler, 35-40 senedir nereye sızmışlarsa sızmışlar, bizler de iyi niyetimizin kurbanı olduk. Ama şimdi artık bunları ayıklama zamanı gelmiştir hukuk içinde. Hukuk içinde: yasalar içerisinde. Neden çünkü, bu tür şebekeleri artık ne millet hoşgörüyle karşılar ne de biz karşılarız.
Yarın belki bizler bu makamlarda olmayacağız. Bugüne kadar Rabbim hangi emaneti yüklediyse canımız pahasına sahip çıkmaya onu yüceltmeye çalıştık. Bu can bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirnse Allah'ın izniyle ona sadakatla sahip çıkmaya çalışacağız. İnşallah son nefesimize kadar milletin ve ülkenin hizmetkarı olarak bayrağımızı, toprağımızı yüceltmenin peşinde olacağız. Ben ve arkadaşlarım son derece müsterihiz. Bizden öncekilerden aldığımız sancağı yüksek burçlara dikmenin gururundayız, siyasete güç kazandırmanın, demokrasiyi güçlendirmiş olmanın memnuniyeti içindeyiz. Büyük Ak Parti ailesinin her ferdinin bu şuurla hareket edeceğinden en küçük şüphe duymuyorum. Bu büyük hareketin her neferi daha büyük aşkla, daha büyük sevda ile bu bayrağı bu sancağı çok daha yüksek burçlara dikmenin mücadelesi içinde olacaklardır. Türkiye artık yeni döneme girmiştir. Türkiye siyaseti, sandığı, milli iradeyi sarsılmaz bir noktaya taşımıştır. Genç kardeşlerimin bu açılan kapıdan ilerleyerek Türkiye'ye çok daha büyük başarılar yaşatacağına gönülden inanıyorum.
"BUGÜN TÜRKİYE KAZANMIŞTIR"
Bugün hiç kimse mahzun olmasın, hiç kimse üzülmesin. 77 milyon bilsin ki, bugün Türkiye kazanmıştır. Bugün yeni Türkiye kazanmıştır. Bugün yeni Türkiye'nin düğün günüdür. Bugün 77 milyon bir ve beraber olarak, birbirine kardeş olarak yeni Türkiye'nin zafer günüdür. Bugün barışı savunan, mazlumların elinden tutan, hakkı heryerde cesaretle savunan Türkiye kazanmıştır. Bugün 2023 hedefleri kazanmıştır. Bugün çözüm süreci kazanmıştır. Milli birlik ve kardeşlik süreci kazanmıştır. 77 milyonun ezeli ve ebedi kardeşliği kazanmıştır. 77 milyon içinde tek bir kişi bile kaybetmemiştir. Çünkü onlara hizmetkar bir kadro ayrımcılık yapmadan işbaşındadır. Farklı düşünebilirler. Farklı siyasi partilere oy vermiş olabilirler, bize küfretmiş olabilirler. Bize hakaret etmiş olabilirler. Bir çoğunu yuttuk. Bir çoğunu da yargıya sevk ettik. Ama seviyesiz muhalefet statüko vesayet darbe girişimleri kaybetmiştir. Ahlak ve edep dışı siyaset kaybetmiştir. İhanet kaybetmiştir. 77 milyonun her bir ferdi bugün kazanmıştır. Bir kez daha milletime teşekkür ediyorum. Aylardır dudaklarından dua düşmeyen dedelere, ninelere, hatta çocuklara gençlere hanım kardeşlerime beyefendilere teşekkür ediyorum.
Dünyanın her yerinde Türkiye ve Türkiye'nin istiklali için dualar edenlere teşekkür ediyorum. Teşkilatıma, genel merkezinden il teşkilatlarıma, ilçe teşkilatlarıma, belde teşkilatlarına, ta sandık müşahitlerine kadar hepsine teşekkür ediyorum. Kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza, hepsine tek tek teşekkür ediyorum.
Şimdi seçilen tüm başkanlara, meclis üyelerine, il genel meclis üyelerine, muhtarlara başarılar diliyorum. Rabbim bu seçimleri, Türkiye için hayırlara vesile kılsın. Rabbim ülkemi, milletimi korusun.
Kardeşlerim, unutmayın Türkiye eğilmez, millet yenilmez. Zaferimiz kutlu mübarek olsun. diyorum. Hepinizi yürekten selamlıyorum" diye konuştu.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 06:27

İLGİLİ HABERLER