Gündem
  • 25.11.2016 00:03

Başbakan Yıldırım: 2019'dan sonra yüzde 100 cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanacak

Başbakan Binali Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AP'nin skandal Türkiye kararına ilişkin sert açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok" dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Fırat Kalkanı Harekatı’na katılan üç askerimizin Suriye’de şehit edilmesine ilişkin sorusu üzerine Yıldırım, "Fırat Kalkanı operasyonunun amacı, DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere Suriye içerisinde faaliyet gösteren YPG, PYD, PKK gibi terör örgütlerinin hem Suriye hem Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımıza zarar vermemesi için ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliğinden emin olmak için başlatılan bir operasyondur. Bu operasyonun halen El-Bab civarında, o bölgenin terörden temizlenmesi için çalışmalar Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türkiye Cumhuriyeti silahlı kuvvetler mensuplarının desteği ile devam ediyor. Maalesef dün gece yapılan hava saldırısında 3 askerimiz şehit olmuş, 10 askerimiz yaralanmıştır. Belli ki bölgede Türkiye’nin DEAŞ’la yaptığı bu savaşın, bu mücadeleden bazıları memnun olmamış, memnun olmayanlar var. Ancak, bu yapılan saldırılar da elbette ki karşılığını görecektir. Bu ve buna benzer saldırılar, nereden gelirse gelsin, silahlı kuvvetlerimizin Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını asla ve asla azaltmaz. Çünkü, hem Suriye’de istikrar hem de Türkiye’deki can ve mal güvenliğinin teminatı olan bir temizlik harekatıdır. Silahlı kuvvetlerimizin tespitleri ve yaptıkları açıklama halen geçerli" dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİ GEÇİCİ OLARAK DONDURMASI

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri geçici olarak dondurmasına ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok. Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler zaten de öyle aman aman çok sıkı fıkı ilişkiler değil, ite kaka, kerhen yürüyen ilişkidir. AB şunu anlamalı, Avrupa gelecek vizyonunu Türkiye ile beraber mi yoksa Türkiyesiz mi değerlendirecek. Buna karar vermeli. Avrupa güvenlik için Türkiye vazgeçilmez derken bir yandan, bir yandan da eften püften nedenlerle böyle kararlar almış olması tam bir çelişkidir. Özellikle, AB üyesi ülkelerin liderlerinin bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmelerini bekliyoruz. Avrupa Birliği, insani değerleri, demokrasi değerlerini bir yandan savunurken basın özgürlüğünü, konuşma hürriyetini savunurken bir yandan da Rusya’nın basın yayın organlarının kapatılması, bölge dışına çıkarılması yönünde kararlar alıyorlar. Bize demokrasi dersi vermeye kalkanların gerçek yüzünü bu vesileyle de ne kadar demokrasi fakiri olduklarını çifte standartlarını da bütün dünya ibretle izliyor" diye konuştu.

DP'Lİ VEKİLLERİN TUTUKLANMASI

"HDP'nin sistem içerisindeki yeri zaten son zamanlarda çok net olarak toplum tarafından görüldü. Terör örgütü ile ilişkilerini kesemediler. Beyanlarla olmakla kalmadı eylemlerle oldu. Avrupalılar telkini veriyorlar öyle olsun böyle olsun. Bırakın yargı işini yapsın. Biz diyoruz ki Almanya'da 4 bin 500 terörist var. İstiyoruz biz hukuk devletiyiz karışamayız diyorlar. Biz ilişkilerimizi bozmaktan yana değiliz ama her türlü tavizi biz verelim diye bir şey yok."

İLİŞKİLERİN DONMASI TİCARETİ ETKİLER Mİ?

"Ticaret ile siyaset ilişkisi birebir birbirini etkilemez. İlerde bu ilişkilerin bu gerginliğin ticari ilişkilerimizde yansımaması derdindeyiz. Aracılar çok. Aracıları çıkarmamız lazım ilişkileri tamir edebiliriz. Milletimizin AB'ye girme arzusu bir platonik aşk değildir. Birliğe olan güven azalmaktadır. AB konusunda bir saha araştırması yapsak durum parlak değil"

EMEKLİ PROMOSYONU

"Emekli promosyonu Çalışma Bakanlığı konuyu bana atıyor. Emeklilerin beklentisini çok yükselltiler. Yıl sonuna kadar bir esasa bağlayacağız."

ASGARİ ÜCRET

"Asgari ücretin bin 300 lira olması ile birlikte işverenlerin yükü arttı. O kadar fazla reform düzeyinde düzenleme yaptık ki bunlara sıra gelmedi. Zorunlu emeklilik, kısmi zamanlı çalışma, KOBİ'lerin kredi alması, varlık barışı, Doğu ve Güneydoğu cazibe merkezleri gibi daha niceleri."

BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI

"Borçların yapılandırılmasının uzatılması yasal olarak mümkün değil. Bu dönem çok yüksek bir müracaat oldu. Bu sanki çelişki gibi gösteriliyor. Burada da bir algı operasyonu olduğu açık. Önümüdeki hedeflerimizi bir kere belirsizlikleri ortada kaldıracağız. İstihdamın artırılması, ihracatın artırılması, ihracatın kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımzı devam ediyor. Referandum sürecine kadar bir belirsizlik yok. Dalgalanma geçicidir. Bu şoklara Türkiye'nin bağışıklığı vardır. Tedbirlemizi almaya devame ediyoruz. EKK'nin mevcut başkanı benim. Ben her gün çıkıp konuşamam. Benden sonra ekonomi ile ilgili söz sahibi olan kişi Mehmet Şimşek'tir. Genel koordinasyon bana ait benden sonra söz sahibi Mehmet Şimşektir."

İLGİLİ HABERLER