Gündem
  • 4.11.2016 14:54

Başbakan'dan flaş HDP açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, HDP'lilerin gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu.

Başbakan Yıldırım, gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi:

Soruşturma kapsamında HDP milletvekilleri dışında tamamı gitmiş, ifadesini vermiş. Yasal süreç devam ediyor. HDP milletvekillerinden sadece 1’i gitmiş, 54 tanesi bu çağrıya uymamış, hukukun üstünlüğünü tanımamıştır. Yapılan işlem mahkemenin yaptığı çağrının yerine getirilmemesi üzerine yapılan bir işlemdir. Gözaltı işlemi böyle yapılmıştır.

DOKUNULMAZLIKLARI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE SONA ERDİRİLEN VEKİLLER HAKKINDA HUKUKİ BİR İŞLEM

Sayın Kılıçdaroğlu’nun kastettiği şey savcılığın bugün yaptığı işlem ise iki şeyi birbirine karıştırıyor demektir. Seçimle geldiniz, bir sonraki seçimde ya göreviniz devam eder ya da seçilemezsiniz. Buradaki olay tamamen terörle ilgilidir, yargısal bir faaliyettir. Dokunulmazlıkları anayasa değişikliği ile sona erdirilen milletvekilleri hakkında hukuki bir işlemdir. Vatandaşın kafasını karıştırmaya hacet yok.

Kılıçdaroğlu: Seçimle gelenin seçimle gitmesini savunacaksınız

SİYASET SUÇ İŞLEMENİN BİR KALKANI OLAMAZ

Diğer konu KCK. Bölücü örgütün bir sürü farklı adı var ve her gün bu çağrıyı yapıyorlar. Bu çağrıyı yapmaktan önce bugün Diyarbakır’da tonlarca bombayı patlatan kendiyandaşlarına baksınlar. Ne bölge halkı ne milletimiz bunların çağrısına artık kulak vermiyor. Türkiye terörle olan mücadelesini amansız bir şekilde sürdürecek. Siyaset suç işlemenin bir kalkanı olamaz.

İNTERNET ERİŞİMİNDE YAŞANAN SIKINTI

Arkadaşlar güvenlik açısından zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner.

İLGİLİ HABERLER