Gündem
  • 27.8.2009 13:40

BAŞBUĞ : 90 PKK'LI TERÖRİST SİLAH BIRAKIP TESLİM OLDU

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Temmuz ayında teslim olan 14 teröristten 10’unun serbest bırakıldığını, 2’sinin de tutuksuz yargılandığını bildirerek teröristlere "Korkmayın, teslim olun" çağrısı yapması, teslim olan PKK’lı sayısını gündeme getirdi. Yılın ilk 8 ayında 90 PKK’lı güvenlik güçlerine teslim oldu.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki devir teslim töreni sonrası resepsiyonda "Törene gelmeden bir rapor inceledim. Temmuz ayında 14 terörist teslim olmuş. Bunlardan 10’u mahkeme tarafından hemen serbet bırakılmış. 2’si tutuklu, 2’si de tutuksuz yargılanacak. Yani çoğu serbest bırakılmış, önemli bir durum" demiş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Demek ki o kadar korkulacak bir şey yok" değerlendirmesini yapmıştı. Başbuğ, teröristlere "Teslim olun, Türk adaletine güvenin" çağrısı yapmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan terörle mücadele verilerine göre, yılın ilk 8 ayında 90 PKK’lının teslim olduğunu ortaya koydu. Verilere göre bu süre içerisinde 63 PKK’lı da sağ olarak yakalanırken 40 PKK’lı da etkisiz hale getirildi.

İLGİLİ HABERLER