Gündem
  • 31.10.2013 14:54

Başı açığın saçının teli başı örtülünün başörtüsü namusumuz

Adan, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve MHP MYK üyesi Mehmet Arslan ile partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, başörtüsünü Türk milletinin problem görmemesine rağmen siyaset kurumunca soruna dönüştürüldüğünü savundu.

"Milletin içinde, Bolu’da böyle bir problem var mı?" diye soran Adan, "Türkiye’nin herhangi bir vilayetinde de problem olmamasına rağmen, bu problem siyaset tarafından işleniyor. Hadiseyi iki eksenli görüyorum. Birincisi, AK Parti bu meseleyi istismar ediyor. İkincisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de bunu komplekse dönüştürmüş. Dolayısıyla MHP, değerler üzerinden siyasete karşı olan bir parti. Değerler hepimizin değerleri, bu değerler milletimizi var eden, devletimizi koruyan değerlerdir. Bunlar siyasete alet edilmemelidir" şeklinde konuştu.

Adan, AK Parti'nin başörtüsünü istismar ettiğini, geçen yasama döneminde parlamentodaki milletvekili sayısının bugünkünden fazla olmasına rağmen meseleyi dillendirmeyerek, seçime yakın dönemde siyaset mühendisliği yaptığını ileri sürdü.

"Bu milletvekilleri daha önce de meclisteydi" diyen Adan, "Bugün milletvekili olmadılar ama seçimlere yaklaşırken burada polemik yaratıp, CHP'nin karşı duruşunu biraz daha geliştirerek, bunu tekrar halka nasıl götürürüz gayretiyle istismarda bulunmaktadır ama duyarlı davranışı, milletin kabul ettiği değerler ışığında, bu değerlere hürmet ederek siyaset yapan partimizin görüşü doğrultusunda iklimin oluştuğunu görüyoruz. Bu, sevindiricidir" ifadesini kullandı.

Başörtüsü konusunun istismar edilmeyecek anlayışla çözülmesi temennisinde bulunan Adan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın genel başkanımız, başörtülülere karşı alınmış tavrın ilkellik olduğunu söylüyor. Dolayısıyla biz başörtüsüne saygı duyuyoruz. 'Başı açığın saçının teli, başı örtülünün başörtüsü namusumuzdur' diyen bir gelenekten geliyoruz. Bu, istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır. AK Parti, siyaset mühendisliği yapmaktadır. Utanç verici bir hadise olduğu için söylüyorum. Askerlik süresi kısaltıldı. Bunu getirip ocak ayına koymak, marttaki seçimleri etkilemek için böyle bir istismar yapmak iktidara yakışır mı? Dolayısıyla AK Parti, her konuda bir siyaset mühendisliği yapıyor."
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:47

İLGİLİ HABERLER