Gündem
  • 1.11.2013 00:01

Başörtülü vekiller dünya basınında

AK Partili dört milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle girmesi, dış basında da geniş yer buldu. Uluslar arası haber ajansları gün boyuca bu konuyla ilgili abonelerine haber geçtiler. İşte dünya basınından ajansların geçtiği haberler:

FRANSIZ HABER AJANSI (AFP):

Türkiye'nin İslamcı hükümetinden dört milletvekili, parlamento oturumuna başörtüsüyle katıldı.

Türkiye'de en son Türk asıllı ABD vatandaşı Merve Kavakçı 1999'da parlamentodaki yemin törenine katılırken, başörtüsüyle meclise girmişti. Yuhalanarak parlamentodan çıkan Kavakçı'nın daha sonra Türk vatandaşlığı da geri alınmıştı.

Türk hükümeti 30 Eylül'de demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi adına sunduğu reform paketi kapsamında kamu hizmetindeki başörtüsü yasağını kaldırmıştı.

İNGİLİZ HABER AJANSI REUTERS:

Parlamentoya türbanla giren Adalet ve Kalkınma Partisi vekillerinden Nurcan Dalbudak, oturumdan önce Reuters'a yaptığı açıklamada, "Nasıl tepki vereceklerini bilmiyoruz ama meclise başörtülerimizle gireceğiz ve çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Dalbudak, "önemli bir devrin başlangıcına tanıklık edeceğiz ve biz de bunda başrol oynayacağız, bu konuda önderlik edeceğiz. Bu çok önemli" diye konuştu.

İNGİLİZ TELEVİZYON KANALI BBC:

Türban yasağı Türkiye'nin en tartışmalı yasalardan biriydi. Laik anayasayı destekleyenlerle, İslami haklardan yana olanlar arasındaki uçurumu derinleştiriyordu.

ASSOCİATED PRESS

AKP’li dört hukukçu milletvekili uzun süren yasağı sona erdirerek Meclis’e başörtüsüyle girdi.

Başörtüsüne yönelik kısıtlamalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından demokrasiyi güçlendirmek adına Eylül ayında kaldırılmıştı.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:45

İLGİLİ HABERLER