Dünya
  • 30.10.2023 13:10

Batı Şeria'da şiddetli çatışma.. İki tarafta kayıp verdi

Al Aksa'nın hakim olduğu Cenin'e buldozerlerle giren İsrail, beklemediği bir direnişle karşılaştı. Kassam Tugaylarının da yardıma geldiği Cenin'de çatışmalar sürüyor. İlk gelen bilgiler, tarafların çık sayıda kayıp verdiği yönünde.

Cenin'deki fırtınanın ardından şehitler ve yaralılar var; direniş, işgal saflarında kayıpların olduğunu ve Batı Şeria'da yaygın tutuklamaların olduğunu duyurdu.

 

İsrail işgal ordusu, 30 Ekim 2023 Pazar/Pazartesi gecesi Cenin kenti ve kampında çıkan çatışmalarda 4 Filistinliyi öldürdü, 9 kişiyi de yaraladı. Batı Şeria'yı işgal etti ve gözaltına alınanlar arasında akademisyen ve eski Filistin başbakan yardımcısı, Hamas hükümetinden Nasır el Din el Şair de vardı.

Cenin Halil Süleyman Devlet Hastanesi sağlık kaynakları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cenin kentinde İsrail işgal güçleriyle yaşanan çatışmalarda bu gece ve şafak vakti 4 Filistinlinin şehit düştüğünü" belirtti. 

"Kudüs Tugayları'na bağlı Cenin Tugayı" ise taburun düzenlediği büyük çaplı müdahale operasyonunun ardından işgal güçleri arasında ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu.

Görgü tanıkları ise şöyle konuştu: "İşgal güçleri, iki askeri buldozer eşliğinde 100'den fazla askeri araçla Cenin kentine çeşitli yönlerden baskın düzenledi ve bir keşif droneunun bölge üzerinde uçuşuyla aynı anda İbn Sina Hastanesi çevresini kuşattı. 

"keskin nişancılarını İbn Sina Hastanesi çevresindeki binaların çatılarına konuşlandırdı ve vatandaşlara gerçek mermilerle ateş açtı." 

İşgal güçlerinin Cenin Devlet Hastanesi yakınındaki elektrik trafosunu da gerçek mermilerle hedef alması, hastane çevresinde elektrik kesintisine yol açtı. 

İsrail işgal ordusu ayrıca sokakları yıktı, Cenin kampının girişindeki ana anıtı yıktı, ticari mağazaları bombaladı, çok sayıda vatandaşın aracını imha etti.İşgal güçleri ayrıca iki araca da el koydu.

Kızılay, yaptığı açıklamada, mürettebatının gerçek mermilerle yaralanan 9 kişiyi tedavi ettiğini ve Cenin kentindeki hastanelere nakledildiğini bildirirken, bir güvenlik kaynağı da Filistin resmi haber ajansı Wafa'ya "işgal güçlerinin kampa baskın düzenlediğini" söyledi. ve drone, Al-Qaniri ailesinin Al-Hawashin mahallesindeki evine füze fırlattı.” Bu, genç bir adamın füze parçaları nedeniyle yaralanmasına ve evde maddi hasara yol açtı.”

"El Kassam Tugayları - Cenin" ise Telegram'ın "El Aksa" kanalında yayınlanan bir gönderide şunları söyledi: "Mücahidlerimiz, diğer direniş gruplarıyla birlikte işgal güçleriyle şiddetli çatışmalara giriyor. Cenin kentine çeşitli cephelerden saldırılar sırasında fırtına kuvvetleri ev yapımı güçlü patlayıcılarla hedef alındı.” 

Tugaylar şunları ekledi: "Cenin kampının girişinde işgal araçları yüksek patlayıcı maddeyle hedef alındı."

Buna paralel olarak, işgal ordusu Pazartesi günü şafak vakti, aralarında Hamas hükümetinin akademisyen ve eski Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır el-Din el-Şair'in de bulunduğu Batı Şeria'daki bazı Filistinlileri kapsayan bir tutuklama kampanyası başlattı.

İsrail güçleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus şehrine baskın düzenledi ve buradaki bazı evlere baskın düzenleyerek en az 6 vatandaşı tutukladı.Görgü tanıkları, gözaltına alınanlar arasında gazeteci Nawaf Al-Amer'in de bulunduğunu söyledi.

Al-Shaer, An-Najah Ulusal Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nde akademisyen, mahkum editörü ve Batı Şeria'daki Hamas hareketinin lideridir.

Mahkumların işleriyle ilgili kurumlardan alınan verilere göre İSRAİL 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria'da yaklaşık 2.000 Filistinliyi etkileyen büyük bir tutuklama kampanyası başlattı.

İşgal, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne üst üste yirmi dördüncü gün şiddetli bombardımanını sürdürüyor ve 29 Ekim 2023 Pazar akşamı itibarıyla İsrail işgali, 3.324'ü çocuk, 2.062'si kadın ve 460'ı olmak üzere 8.005 Filistinliyi öldürdü. Sağlık Bakanlığı'na göre Batı Şeria'da 7 Ekim 2023'ten bu yana 116 Filistinli öldürüldü.

Güncellenme Tarihi : 30.10.2023 18:10

İLGİLİ HABERLER