Gündem
  • 29.3.2012 16:41

''Batıda da, Türkiye'de demokrasinin olmadığını anladı"

ANKARA - Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde görev yapan gazetecilerle öğle yemeğinde bir araya geldi.
      CHP Genel Başkanı, yemeğin ardından gazetecilerin soruların yanıtladı. Yemekte hangi konuların gündeme geldiği sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'deki tüm konuları ele almaya çalıştıklarını ve bu konulara ilişkin yemeğe davetli gazetecilerin sorularını yanıtladığını söyledi.
      Kılıçdaroğlu, ''Tutuklu gazeteciler, milletvekilleri, AKP'nin gizli gündeminin olup olmadığı, 4+4+4'ün neyi getirdiği ve CHP'nin buna neden karşı çıktığı, AB süreci, Suriye konusu, Türkiye'nin dış politikası, ekonomide gelinen nokta. Bütün bunlar soruldu ben de yanıtladım CHP lideri olarak'' dedi.
      KESK'in zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa tasarısını protesto etmek için Ankara'da sürdürdüğü eylemin hatırlatılması ve değerlendirilmesinin sorulması üzerine, Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:
      ''Türkiye'de demokrasi yok. Anayasa diyor ki toplantı, gösteri kısıtlanamaz. İzin almadan insanlar toplantı ve gösteride bulunabilirler. Bu nasıl bir sistem- Kişiler Parlamento'da görüşülen bir yasa dolayısıyla düşüncelerini aktarıyorlar. Bir araya gelecekler, slogan atacaklar, kimseyi dövmeyecekler, şiddet uygulamayacaklar, taş atmayacaklar, bomba atmayacaklar, düşüncelerini söyleyecekler. AKP diyor ki 'Hayır sen düşünceni söyleyemezsin'. Ama ben söylemek istiyorum. 'O zaman cop ve şiddet uygularım'. Üstelik bunlar orantılı da değil, orantısız bir şiddet. Demokrasi konusunda duyulan kaygıyı sadece arttırır bu şiddet. Batıda da artık Türkiye'de sağlıklı bir demokrasinin olmadığı yönünde güçlü bir akım oluşmaya başladı, güçlü bir damar ortaya çıkmaya başladı. AKP'nin şiddeti aslında bu damarı besliyor. Maalesef üzülerek bunu ifade etmek istiyorum.''
     
     -12 Eylül Davası-
    
     Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ''12 Eylül davasına CHP'nin de katılacağına dair bugün gazetelerde yer alan haberler var'' sözleri üzerine, ''Mağdur olan biziz. Partimiz kapatıldı. Genel başkanlarımız hapse atıldı. Mal varlıklarımıza el konuldu. Biz taraf olmayacağız da kim olacak- Taraf olacağız tabii. Hakkımızı arayacağız. Ama bunun nasıl bir sonuç doğuracağını bilmiyorum. Buna yargı karar verecek ama biz taraf olmakta kararlıyız. Çünkü bu düzeni yaratan AKP'yi bu milletin başına bela edenin de 12 Eylül rejimi olduğunu kimse unutmasın. Gerçek bu. Bunun da hesabını soracağız'' diye konuştu.
 

 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:13

İLGİLİ HABERLER