Gündem
  • 28.4.2006 15:24

BAYKAL: ''AİHM'NİN GÖZÜNDE, ÖCALAN YARGILAMASI SÜRÜYOR''

ANKARA - Baykal, katıldığı canlı yayında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in eleştirilerine dikkat çekilmesi üzerine, ''Siz böyle bir konuyu parlamentodan kaçırırcasına, bize bilgi vermeden getirdiniz. Biz de şimdi görevimizi yapıyoruz'' dedi. Bakan Çiçek'in, söz konusu düzenlemenin Öcalan'ı kapsamadığını açıklarken, ''kesinleşmiş hüküm'' gerekçesini ortaya koyduğunu ifade eden Baykal, bu değerlendirmenin doğru olmadığını savundu.
     Baykal, kesinleşmiş bir hüküm olsa da mahkumun, lehine getirilen düzenlemelerden yararlanamayacağını söylemenin doğru olmadığını kaydederek, TMY'de ve TCK'da düzenlemenin geriye doğru işlemeyeceğine yönelik bir hüküm olmadığını ifade etti. ''Bu, aynı zamanda ceza hukukunun evrensel ilkesidir'' diyen Deniz Baykal, ''Kaldı ki başka bir şey daha var. AİHM'nin gözünde, Öcalan yargılaması sürüyor. Avukatları Öcalan'la hala görüşüyor. Adli suçlu ya da terörist olsun, mahkemede yargılanmış hüküm giymiş olanların avukatları periyodik görüşme hakkına sahip mi?''diye konuştu.
     TBMM Uyum Komisyonu'na Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi hakim albayın, 6. maddeyle ilgili olarak ''Tasarı bizim önümüze geldiğinde bu madde yoktu, daha sonra konuldu'' dediğine dikkati çeken Baykal, ''Bu çok önemli. Kim, hangi düşünceyle, nasıl koydu? Terör örgütünün lideriyle ilgili pişmanlık yasası ihtiyacını kim, niye hissetti'' diye sordu.
Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER