Gündem
  • 29.4.2010 00:11

BAYKAL: 'BİZ DE GİDER ALAY EDEREK OY VERİRİZ!..'

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak, ''Böyle bir düzenlemeyi AKP'den başka destekleyen kimse yok'' dedi.
Baykal, NTV'de yayımlanan ''Canlı Gaste'' programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmeleri öncesi yapılacak katkıdan memnuniyet duyacakları yönündeki çağrısına'' ilişkin soru üzerine Baykal, şunları söyledi:
''AKP yönetimi parlamentoda yaşanan süreç içinde giderek artan tedirginliğe sürükleniyor. Sayısal oy durumu dolayısıyla bunu söylemiyorum. Elbette sayısal oy durumu da önemli. Giderek bıçak sırtı bir dengeye yer yer düştü. Önümüzdeki dönemde de düşer kaygısı paylaşılıyor. AKP'nin tek başına yapmaya çalıştığı bir Anayasa değişikliği olarak gözüktü. Anayasamızın üç önemli gücünden en özen gösterilmesi gerekli olan yargıyı alt üst edecek bir düzenleme, büyük bir düzenleme, sakıncalı, vahim bir düzenleme. Böyle bir düzenlemeyi de AKP'den başka destekleyen kimse yok. CHP yok, MHP yok. Bu bir ideolojik ayrım meselesi değil BDP yok. Türkiye demokrasisi, hukuk devleti bu noktada bir birlik dayanışma açıklıyor. Bütün yargı kurumları buna şiddetle karşı, aklı başında ne kadar üniversite öğretim görevlisi varsa buna karşı. Destek olanlar da 'Yanlış bu ama ne yapalım' diyerek destek oluyor. Dünyanın sayılı anayasa hukukçuları karşı. Yalnız kaldı AKP. Bu yalnızlık duygusunu aşmak istiyorlar.''

-''ASIL MESELE YARGIDIR''-

Anayasa değişikliği teklifindeki yargıyı ilgilendiren üç maddenin kaldırılmasına yönelik teklifi ''samimiyetle'' yaptıklarını dile getiren Baykal, ''Şu anda bu ayrımı yapsınlar yine destek veririz'' dedi.
Teklifin Meclis'ten geçip geçmemesi konusunda AK Parti'nin bir tedirginlik içinde olduğunu iddia eden Baykal, teklifin geçmesiyle konunun Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini ve mahkemenin çeşitli kararlar alabileceğini söyledi. ''Asıl mesele yargıdır'' diyen Baykal, Anayasa Mahkemesinin yapısının değiştirilmesi ile istenilenin yapılabileceğini kaydetti.
Referandumun siyasi ve hukuki sonuçlarına ilişkin soru üzerine de Deniz Baykal, şunları söyledi:
''Biz de gireriz alay ederek bu referandumda oy veririz. Oy veririz tabii ki ne yapacağız? Bunlar her zaman yapılabilir, makul düzenlemeler. Orada da yanlışlıklar yapılıyor. Bir iş birliği olsaydı arkadaşlarımız düzeltme konusunda yardımcı olabilirlerdi.
Asıl mesele yargıdır. Niye yargı? Yargı ile bitiyor mu iş? Hayır bitmiyor. Yargı başlangıç, açılış, ilk adım. Bunlar aslında tüm Anayasa'yı değiştirmek istiyorlar. Niye şimdi bu kadar kavgayı gürültüyü, göze aldılar da sadece bu üç maddeyi getiriyorlar. O üç madde bundan sonraki Anayasa değişikliklerini hatta Anayasa'nın 'Değiştirilemez' denilen temel maddelerini de yeni Anayasa Mahkemesi sayesinde açma imkanı getirecektir. İki aşamalı, Anayasa'yı allak bullak etme projesidir. Yargı denetim altına alındıktan sonra Anayasa'nın değiştirilemez maddelerini değiştirmeye kalkarsanız dahi bunun hesabını kim soracak size? Nerede bunun hesabı olacak. Bütün bunların hepsi aşılabilir hale gelecek bu Anayasa Mahkemesi artık bir engel olmaktan çıkıp hizmet veren bir kurum haline dönüştürülünce. Bir YÖK, bir RTÜK haline gelince Anayasa Mahkemesi, artık Anayasa Mahkemesi yokmuş gibi davranma, hareket etme şansına sahip olacaklar.''

İLGİLİ HABERLER