Gündem
  • 28.4.2006 18:50

BAYKAL:''BAŞBAKAN POLEMİĞİ BIRAKSIN''

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı'na yönelik iddiaları konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendirirken, ''Başbakan polemiği ve hakareti bıraksın. Yasaya o maddeyi kim, hangi amaçla koydu onun hesabını versin'' dedi.
     Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, dün yaptığı açıklamayla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ve hükümet yetkililerinin değerlendirmelerinin, ''iddialarının, tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini'' savundu.
     TMY tasarısına 6. maddenin nasıl ve kimin önerisiyle konulduğunun bir türlü ortaya çıkmadığını belirten Baykal, açıklamasında şunları kaydetti:
     ''Başlangıçta ifade edilen, resmi kuruluşların, güvenlik güçlerinin bunu talep ettiğiydi. Milli Savunma Bakanlığı adına komisyonda bulunan albay, 'bu madde çıkarılmalıdır' dedi. Bugün de Emniyet Genel Müdürlüğü adına yapılan resmi açıklama, emniyet teşkilatının da bu maddeden rahatsız olduğunu ortaya koydu. Böylece, Türkiye'nin güvenlik güçlerinin, tasarının bu maddesinin arkasında bulunmadığı görüldü.
     Peki, bunu kim önermiştir? Bu hala aydınlığa çıkmamıştır. Tasarı, sahipsiz, kimsenin sahip çıkmadığı bir bebek gibi cami avlusuna bırakılmıştır. Burada bizi sevindiren bir tek nokta ararsak, o da Hükümet'in tasarının 6. maddesine bizimle birlikte karşı çıktığıdır. Onlar da bu maddeden şikayet etmektedirler. Ama o fıkra, o hüküm oraya girdi bir şekilde. Oraya giren bu maddenin ne gibi hukuk depremlerine yol açabileceği, Türkiye'yi ne noktalara getirebileceği açıkça ortada.
     Yani, Hükümet istiyorsa bu eserine, tasarısına sahip çıkabilmelidir. Eğer bu tasarıda bir yanlış yoksa, yanlış olmadığını düşünüyorlarsa çıkarsınlar. Ama çıkaramayacaklar.''
     ''Eğer biz doğru söylemiyorsak bu telaş niye'' diye soran Baykal, ''Eğer Başbakan benimle bu polemiği yapmak istiyorsa yapar, ona haddini bildirmesini de biliriz'' dedi.
     Ciddi bir ülke soru üzerinde konuştuklarını kaydeden Baykal, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'ye çok ciddi bir yanlışlık yapmak üzereydiler. Bunu CHP yakaladı. Kendileri de bunun yanlış olduğunu gördüler. Şimdi, 'kim koydu bilmiyorum' diyerek, konuyu gündemden çıkarmaya ve bir tartışma zeminine çekmeye çalışıyorlar.
     Bir büyük görev yapılmıştır. Umarım bir daha böyle bir yanlışlık olmaz. Öte yandan, Sayın Başbakan vatana ihanet etmediğini söylüyor. Onu bilmem. Ama herhalde, başta Öcalan olmak üzere terör örgütünün kurucu ve yöneticilerine sağladığı bu imkanla vatana hizmet etmemiştir. Başbakan, polemiği ve hakareti bıraksın, yasaya o maddeyi kim, hangi amaçla koydu onun hesabını versin.''
Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER