Gündem
  • 29.11.2012 20:45

BDP'lilerle kucaklaşan PKK'lı askere sığındı!..

Buluşmayı sağlayan grubun içerisinde yer alan ve o anda güvenlik önlemi alan Zinar kod isimli PKK/KCK terör örgütü mensubu Okan Bellu, örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.
Kendi rızasıyla kaçan ve ifade veren Okan Bellu, "Bize bir gün önce BDP'lilerle buluşacağımız söylendi ve buluşma yerine hareket ettik" dedi.


ŞEMDİNLİ’de PKK’lı teröristlerle kucaklaşan 10 BDP/blok milletvekilinin Meclis’e gönderilen fezlekesinden ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Van Başsavcılığı, kucaklaşma sırasında grubun güvenliğini sağlayan, ancak sonraki günlerde teslim olan Zinar kod adlı Okan Bellu isimli militanın ifadesine dayanarak, “İfadeler, kesişme değil buluşma olduğunu ve bu buluşmadan haberdar olduklarını ortaya koymaktadır. Bu buluşma/kucaklaşma ile terör örgütü mensuplarını adeta kutsayarak yolcu etmişlerdir. İstenen mesajı taçlandırmak ve tahrikin boyutunu arttırmak istemişlerdir” görüşünü bildirdi.

Meclis Adalet-Anayasa Karma Komisyonu’na dün sevk edilen fezlekedeki ilginç ayrıntılar şöyle:

TERÖRİSTLERİN KOD ADLARI

“Suç: PKK/KCK terör örgütün ebilerek ve isteyerek yardım etmek
Suç Tarihi: 17/08/2012
Suç Yeri: Hakkari/Şemdinli
Ciger-Brindar, Sorej, Erdal ve kimliği ve kod ismi tespit edilemeyen bir kadın örgüt mensubu buluşmuş ve kucaklaşmışlardır. PKK/KCK terör örgütü ve lideri Abdullah Öcalan lehine ‘Be Serok jiyan nabe (Abdullah Öcalan kastedilerek ‘Başkansız yaşam olmaz’) ‘Biji Serok Apo (Yaşasın başkan Apo), ‘PKK halktır halk burada’ ve ‘Kürdistan sizinle gurur duyuyor’ sloganları atıldığı, sonrasında Ciger-Brindar tarafından terör örgütünün propagandasını içeren bir konuşma yapılmıştır.

GÖRÜNCE YÜREĞİMİZ TİTREDİ

Olay sonrasında şüpheli bir kısım milletvekilinin Yüksekova haber isimli internet sitesine verdikleri röportajda; ‘Gerillalaları görünce yüreğimiz titredi, bir anne olarak bunu derinde hissettim’ dedikleri. Hayatında ilk defa gerilla gören biri olmadığını ifade eden (Adil) Kurt, PKK’lılarla karşılaşmaları ile ilgili olarak ‘Ayrılırken üzüldüm. Çünkü şunu fark ettim; yüreğimizin bir parçası orada kaldı. Ben neden yüreğimin bir parçasını dağda terk edip gelmek durumunda kalıyorum dedim kendi kendime. Gerilla artık doğallaştı. Kim merak ediyorsa gelsin Şemdinli gerçekliğini görsün. Dolayısıyla bu karşılaşmamız sürpriz değildir’ dedi.

KORUMALARI ÖRGÜTTEN KAÇTI

Olay esnasında olay yerinde bulunan ve BDP’li heyet ile buluşan grubun güvenliğini alan örgüt mensupları içerisinde yer alan Zinar kod isimli PKK/KCK terör örgütü mensubu Okan Bellu, 21 Ağusos 2012 tarihinde örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olmuş ve 22 Ağustos 2012 tarihindte Bingöl Başsavcılığı’nca müdafii huzurunda ifadesi alınmıştır. İfadesinde BDP’li vekillerle terör örgütü mensuplarının buluşma/kucaklaşmasına ilişkin şu beyanlarda bulunmuştur:
“Abdullah Öcalan’ın örgüt içerisinde sözü geçen ve örgütü yöneten kişidir ve halen devam etmektedir. BDP’nin kırsal alan faaliyetleri ile bağlantılarını bilmiyorum ancak 15-16 Ağustos 2012 tarihinde bize BDP’li milletvekillerinin 18 Ağustos 2012 tarihinde Şemdinli bölgesine geleceği bilgisi bizim bölük komutanı olan Ciger kod isimli örgüt mensubuna erzak almaya gittikleri köylüler tarafından söylenmiş, Ciger de bizlere BDP’li milletvekillerinin Şemdinli bölgesine geleceğini ve bir grup örgüt mensubunun onları yolda karşılayacağını ve görüşme yapacaklarını söyledi. 18 Ağustos 2012 tarihinde de BDP’li milletvekilleri ile birlikte kalabalık bir grubun örgüt mensuplarıyla görüştükleri, bu görüşme esnasında bizler de buluşma noktasına yaklaşık 500 metre nmesafeden emniyet tedbiri aldık ve dürbünle izledik. BDP’li milletvekilleriyle görüşen grup Hakurke grubuydu.

EN ETKİLİ YÖNTEM

Kuşkusuz KCK sisteminin bölge halkı içinde uyulanabilmesi, kurumsallaşmasının sağlanması ve sözde özerk yapının inşası, Kandil ile halk arasında köprü vazifesi gören sivil görünümlü bir örgütlenme ile mümkündür. Şemdinli ve Çukurca saldırılarında güvenlik güçleri karşısında ciddi kayıplar veren ve bölgede kısa süreli yol kesmeler haricinde herhangi bir varlık gösteremeyen terör örgütü, sanki bu saldırılar ile bağımsız alanlar oluşturarak başarı sağlamış izlenimi yaratma çabası içine girmiştir. Bu mesajın verileceği en etkili yol ve yöntem olarak da, ulusal basının da takip ettiği, aralarında şüpheli 10 milletvekilinin de bulunduğu grup ile buluşma/kucaklaşma eylemi benimsenmiş ve uygulanmıştır.

İLGİNÇ BİR GEZİ OLACAK

BDP milletvekili Sebahat Tuncel’in gezi öncesinde, bölgeyi yakından tanıyan Kanal D haber muhabirine “Sizin için ilginç bir gezi olacak” şeklindeki ifadesi bu buluşma/kucaklaşma ile anlamını bulmuştur. Nitekim teslim olan Zinar kod Okan Bellu’nun ifadesi de, bu olayın şüpheli milletvekillerinin ifade ettiği gibi kesişme değil buluşma olduğunu ve bu buluşmadan haberdar olduklarını ortaya koymaktadır.

KUCAKLAYIP KUTSADILAR

Bu buluşma/kucaklaşma ile şüpheli milletvekilleri, terörist saldıraların başarıya ulaştığnı ifade eden, silahlı isyana teşvik eden ve zaten tetörist saldırılar nedeniyle çeşitli bölgelerde verilen sivil ve asker kayıplar nedeniyle hassas olan halkı tahrik eden söylemlerde bulunan terör örgütü mensubunun konuşmasına imkan sağlayıp alkış tutmuşlar, kucaklayıp ve adeta kutsayarak yolcu etmişlerdir. İstenen mesajı taçlandırmak ve tahrikin boyutunu arttırmak istemişlerdir.”

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:49

İLGİLİ HABERLER