Medya
  • 29.6.2023 18:09

Bebek katili Öcalan’ı öven Merdan Yanardağ böyle kıvırdı: İroni yaptım!

CHP'nin fonlandığı Tele 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, canlı yayında teröristbaşı Abdullah Öcalan'a övgüler yağdırdı. Filozof güzellemesi yaptı. Tepkiler üzerine hakkında soruşturma başlatıldı. Önceki gün tutuklanan Merdan Yanardağ'ın ifadesine Sabah ulaştı. Savunmasında ironi yaptığını söyleyen Yanardağ'ın sosyal medyada Öcalan ve terör örgütü PKK lehine yaptığı paylaşımlar dikkatten kaçmadı.

CHP'nin fonladığı Tele 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, önceki gün canlı yayına çıktı. Bebek katili Abdullah Öcalan'a övgüler yağdırdı. Teröristbaşının serbest kalması gerektiğini açıkladı.

TERÖRİSTBAŞINA ÖVGÜLER…

Merdan Yanardağ'ın "70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan 25 yıldır kesintisiz hapiste. Türkiye'de en uzun süre yatan siyasi mahkumdur. Normal infaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyor. Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu. Çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir" sözlerine tepki yağdı.

TUTUKLANDI

Merdan Yanardağ'ın yaptığı skandal açıklamaların ardından savcılık düğmeye bastı. Yanardağ hakkında "Suçu ve Suçluyu Övme" ve "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından resen soruşturma başlatıldı. Salı günü adliyeye çıkartılan gazeteci Merdan Yanardağ, tutuklandı.

İFADESİNDE ÇARK ETTİ

Bebek katili Öcalan'ı öven Merdan Yanardağ'ın ifadesinde ise Sabah ulaştı. İfadesinde çark eden Merdan Yanardağ, eli kanlı Öcalan'ı, 'Filozof' ve 'Zeki' sözleriyle öven Yanardağ, ifadesinde 'övme amacı taşımadığını' vurguladı.

SÖZLERİN İRONİ İSE BU YAZDIKLARIN NE 

Bebek katili Öcalan’ı öven Merdan Yanardağ böyle kıvırdı: İroni yaptım! İfadesine Sabah ulaştı

Öte yandan Merdan Yanardağ'ın sosyal medyada PKK terör örgütünü ve teröristbaşı Öcalan'ı öven paylaşımlarına da ulaşıldı. Yabanrdağ bir paylaşımında "Kürtlerin ayrılması ve bağımsız bir devlet kurmasının bence hiçbir sakıncası yok. O devletin niteliğinin ne olacağı önemli" yazdığı görüldü.

Bebek katili Öcalan’ı öven Merdan Yanardağ böyle kıvırdı: İroni yaptım! İfadesine Sabah ulaştı
Yanardağ'ın diğer paylaşımında "Dinci, ulusalcı ve liberal ön yargılar nedeniyle dürüst bir kemalizm tartışması bile yapılamıyor. Öcalan bu konuda doğru çizgide" ifadelerini kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Bebek katili Öcalan’ı öven Merdan Yanardağ böyle kıvırdı: İroni yaptım! İfadesine Sabah ulaştı

Bir başka paylaşımında da, "Roket atmak üzereyken vurularak öldürülen saldırgan PKK'lı çıksa bile bu suikastı PKK'nın yaptığını söylemek en kolaycı açıklamadır" ifadeleri yer aldı.

Bebek katili Öcalan’ı öven Merdan Yanardağ böyle kıvırdı: İroni yaptım! İfadesine Sabah ulaştı

CHP ve İYİ Parti DESTEK VERDİ

Seçim boyunca PKK terör örgütünden destek alan Kemal Kılıçdaroğlu, terörist başına övgüler dizen Merdan Yanardağ'a sahip çıkmıştı. Hatta Yanardağ'ı ziyaret edeceği öğrenilmişti. CHP'li Özgür Özel de Merdan Yanardağ'a destek mesajı vererek "Merdan Yanardağ'ın tutuklanması kararı hukuksuzdur. Hukuku, Merdan Yanardağ'ı ve Tele 1'i savunmaya devam edeceğiz" ifadesini kullanmıştı. Son olarak İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, "Merdan Bey'e geçmiş olsun. Merdan Bey'in kanalda söyledikleri benim doğru bulmadığım şeyler. Asla ve asla bu kelimeleri kullandı, bu duruşu ortaya koydu diye kendisinin içeriye alınması, tutuklanması, yargılanması kabul edilemez" diyerek teröristbaşını öven Yanardağ'a destek vermişti.

 

Güncellenme Tarihi : 29.6.2023 18:20

İLGİLİ HABERLER