Gündem
  • 29.1.2024 10:53

Biden'e tüyler ürpürten Nükleer savaş uyarısı

Kamikaze insansız hava aracının 3 Amerikan askerini öldürmesinin ardından Biden'a İran'a saldırması konusunda tüyler ürpertici nükleer uyarı verildi

Eski BM silah müfettişi David Albright, ABD'nin kendi topraklarına doğrudan saldırı düzenlemeye karar vermesi halinde İran'ın halihazırda iyi geliştirilmiş nükleer silah programını hızlandırabileceğini söyledi. 
Eski BM silah müfettişi David Albright, haydut devletin , ölümlere misilleme olarak doğrudan ABD tarafından hedef alınması durumunda nükleer savaş başlıkları inşa etmenin "en iyi çıkış yolu" olduğunu düşünmeye yönlendirilebileceğini söyledi .

Daha önce İran'ın 12 nükleer silah üretmesine sadece beş ay kaldığını iddia eden Bay Albright, ABD'nin cinayetlerden sorumlu militanları hedef alarak "açık bir mesaj" göndermesinin önemli olduğunu kabul etti. Ancak Biden'ı, artan gerilimin ortasında daha geniş bir çatışmayı önlemek için İran'a doğrudan saldırı yapmamaya çağırdı.

Şöyle dedi: “Şu anda kesinlikle İran'a saldırmak istemezsiniz, ancak misilleme yapmanız gerekiyor. Elbette herhangi bir misilleme İran'a şu mesajla birlikte gruba yöneltilmelidir: 'Vekillerinizi kontrol edin.' Bunu yapmanın nedenlerinden biri, İran'ın nükleer silah üretmenin en iyi çıkış yolu olduğunu düşündüğü bir köşeye sıkıştırıldığını hissetmesini istememenizdir. İran'ın son 20 küsur yılda oluşturduğu oldukça büyük bir nükleer silah kapasitesi var.”

ABD Merkez Komutanlığı, saldırının Ürdün'ün kuzeydoğusunda Suriye sınırına yakın bir yerde gerçekleştiğini söyledi. Amerikan birlikleri ülkeyi uzun süredir üs noktası olarak kullanıyor; burada yaklaşık 3000 asker bulunuyor.

David Albright, İran'a yapılacak bir saldırının onu nükleer füzelerin 'en iyi çıkış yolu' olduğuna inandırabileceği konusunda uyardı…

Bay Albright, İran'ın Kamikaze insansız hava araçlarının sahip olduğu yetenek türlerine ışık tuttu; bunların ölümcül saldırıdan sorumlu olduğu düşünülüyor. Ve ham füzelerin çoğunlukla sürüler halinde hedeflerini alt etmek için kullanılması nedeniyle, sonunda Amerikalıların öldürülmesinin "beklendiğini" söyledi.

Kendisi şunları söyledi: “Bir noktada bu kamikaze insansız hava araçlarından birinin Amerikalıları öldürmesi bekleniyordu. Oldukça yüksek patlayıcı madde taşıyorlar ve sabit hedefleri vurmak üzere önceden programlanmışlar, böylece bir askeri üssü tam olarak vurabilirler. İran da ABD'nin misilleme yapacağını biliyor.

“Oldukça etkili dronlar, hızlı değiller. Eminim kopyaladıklarının muhtemelen bir jet motoru vardı, ama tersine mühendislik yaptıklarının sonunda bir pervanesi oldu. Motorun çim biçme makinesine benzer ses çıkardığı belgelenmiştir. Ancak çok iyi bir yönlendirme sistemi ve parazit önleme sistemi de var. Böylece çoğu zaman hedefe ulaşabiliyor.

"Vurulabilirler ve çoğu zaman da öyledirler, ancak bu vakanın gösterdiği gibi, içinden geçebilirler. Tipik olarak Ukrayna'da fırlatıldıklarında , yüzde on ya da yüzde 20'nin hedeflerine ulaşacağı umuduyla baraj şeklinde fırlatılıyorlar.”

Bay Albright daha önce haydut devletin uranyum zenginleştirmesinin “yüzde 90'dan kıl payı” olduğunu, yani nükleer bomba yapmak için en çok arzu edilen seviye olduğunu söylemişti. İranlı bilim adamlarının dünyayı sarsan kıyamet silahını inşa edecek bilgiye zaten sahip olmasının artık "talihsiz bir gerçek" olduğunu söyledi. Ve devletin bir ay içinde altı silaha yetecek kadar radyoaktif maddeye sahip olabileceğini açıkladı. Beş ay sonra bunun iki katına çıkabileceğini söyledi.

Kurduğu Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü'nde yayınlanan bir raporda yazan Bay Albright şunları söyledi: "Talihsiz gerçek şu ki, İran nükleer silahların nasıl inşa edileceğini zaten biliyor, ancak bunların fiili inşasıyla ilgili bazı tamamlanmamış görevler var. .

“Bugün ilk nükleer silahına yetecek kadar üretim yapması yalnızca bir hafta kadar sürecek. Bir ayda altı silaha yetecek kadar silah kalitesinde uranyum üretebilir ve beş ay boyunca silah kalitesinde uranyum ürettikten sonra on iki silaha yetecek kadar uranyum elde edebilir.”

Güncellenme Tarihi : 29.1.2024 11:06

İLGİLİ HABERLER