Dünya
  • 18.6.2024 15:00

Biden'ın kafa karışıklığına Beyaz Saray'dan yanıt: Kötü niyetli

Biden'ın görüntülerinin 'ucuz sahte' videolar olduğu belirtildi. Kötü niyetle kurgulandığı ifade edilen içerikler hakkında "Cumhuriyetçiler çaresiz" yorumu yapıldı.

Liderlerin yanından birden uzaklaştı: Biden'ı Meloni uyardı - Son Dakika  Dünya Haberleri | Cumhuriyet

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın amaçsızca etrafta dolaştığını ve şaşkın bir halde ayakta durduğunu gösterdiği iddia edilen bazı görüntüleri 'değiştirilmiş' olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Biden'ın Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre'e, Biden'ın bu ay Fransa'ya ve İtalya'ya yaptığı ziyaretler ve cumartesi günü bir bağış toplama etkinliğine katılımıyla ilgili son zamanlarda ortaya çıkan videolar soruldu.

81 yaşındaki Biden, ilginç davranışları ve hareketleriyle katıldığı kritik zirvelerde göze çarpıyor.

Beyaz Saray: Ucuz sahte videolar

Jean-Pierre, görüntüleri 'ucuz sahte' videolar olarak niteledi. Bunların Biden karşıtlarınca kötü niyetle yayıldığını söyledi. Beyaz Saray yetkilisinin hedefinde Cumhuriyetçiler vardı.

"Manipüle edilmiş videoları görüyoruz"

Donald Trump cephesini hedef alan Jean-Pierre, şu ifadeleri kullandı:

(Görüntüler) Cumhuriyetçilerin ne kadar çaresiz olduğunu anlatıyor. Başkan'ın görevdeki performansından bahsetmek yerine, bu deepfake, manipüle edilmiş videoları görüyoruz. Bunlar yine kötü niyetle yapıldı.

Biden'ın bilişsel yeteneğiyle ilgili endişeler var

Anketler, seçmenlerin 81 yaşında yeniden seçilmeye çalışan Biden'ın yaşı ve görevini yapabilme konusundaki bilişsel yeteneği konusunda endişeleri olduğunu gösteriyor.

Son dönemde ABD basınında Biden'ın yaşadığı aksaklıklara ilişkin anlar daha çok yer almaya başladı.

G7 Zirvesi'nde ilginç anlar

Biden, geçen hafta İtalya'da G7 Zirvesi'ne katıldı. Liderlerle birlikte paraşütle atlama gösterisini izleyen Biden, bir süre sonra farklı bir yere baktı.

ABD Başkanı'nın eliyle kime işaret ettiği belirsizken, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Biden'ı diğer liderlerin arasına katmaya çalıştı.

Meloni'nin durumu toparlama çabası, G7'ye damgasını vuran görüntülerden biriydi.

Güncellenme Tarihi : 18.6.2024 15:18

İLGİLİ HABERLER