Gündem
  • 18.8.2022 13:19

Bilim insanlarından devasa patlama uyarısı!

Dünya son dönemlerde iklim değişikliği, küresel gıda krizi ve salgın hastalıklar ile mücadele ederken bilim insanlarından korkutan bir uyarı daha geldi. Dünyanın iklimini dramatik bir şekilde değiştirebilecek ve milyonlarca hayatı tehlikeye atabilecek büyük bir volkanik patlama olabileceğini belirten uzmanlar insanlığın buna hazır olmadığını dile getirdi.

Bilim insanlarından bir felaket uyarısı geldi. 7 büyüklüğünde bir volkanik patlama meydana gelme olasılığının yüksek olduğunu belirten uzmanlar insanlığın bunun için hazır olmadığını belirtti.

Bilim insanları, Ocak ayında Tonga'da meydana gelen volkanik patlamaya işaret etti.Patlama o kadar büyüktü ki, tsunamiler Japonya , Kuzey Amerika ve Güney Amerika kıyılarını vurdu ve Tonga'nın kendisi neredeyse eşit hasar gördü.

100 KAT DAHA BÜYÜĞÜ OLABİLİR

Ancak Kopenhag'daki Niels Bohr Enstitüsü'ndeki bir ekip tarafından Grönland ve Antarktika'daki buz çekirdeklerini analiz eden uzmanlar, Ocak ayında kaydedilenden 10 ila 100 kat daha büyük olabilen 7 büyüklüğünde bir volkanik patlamanın bu yüzyıl için belirgin bir olasılık olduğunu buldu. .

Geçmişte bu büyükteki patlamaların ani iklim değişikliği başta olmak üzere medeniyetlerin çöküşüne bile neden olduğunun görüldüğü hatırlatıldı.

DÜNYA BUNA HAZIR DEĞİL

Yine de İngiltere'nin önde gelen volkanologlarından biri bugün dünyanın böyle bir olaya 'ne yazık ki' hazırlıksız olduğu konusunda uyardı.

Birmingham Üniversitesi'nde volkanoloji doçenti olan Michael Cassidy, ise Nature'a yaptığı açıklamasında: "Büyük çaplı patlamaların küresel etkilerini hafifletmek için koordineli bir eylem veya büyük ölçekli yatırım yok. Bunun değişmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.Bir asteroidin dünyaya çarpmasını önlemek için NASA ve diğer kurumların 'gezegen savunması' için milyarlarca dolarlık fon aldığını belirten Cassidy, büyük ölçekli bir volkanik patlamanın ardından meydana gelebilecek tahribata karşı korunmaya adanmış küresel bir programın olmadığını söyledi.

 

İLGİLİ HABERLER